Jump to content

dei

Members
 • Content Count

  54
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14 Good

Personal Information

 • Location
  Świdnik
 • Interests
  Modelarstwo, do tej pory tylko kartonowe...
 • Occupation
  monter płatowca

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Rok 1965 , ćwiczenia Kvartet,numery taktyczne trzy cyfrowe ,ale wydaje mi się iż to na czas ćwiczeń. W tym czasie samodzielne pułki czołgów już nie istniały w strukturach WP. To samo mamy w latach 70-tych z numerami pięcio cyfrowymi na czas ćwiczeń.
 2. dei

  2K6 Luna

  Polecam artykuł z PRZEGLĄDU HISTORYCZNO- WOJSKOWEGO , Michał Trubas Wojska,,jednorazowego użytku'' relacja ,przedstawiający specyfikę służby w brygadach ,dywizjonach rakietowych.Gen. bryg. Ryszard Kubiczek,,kto zna sygnał na przejęcie przez wojska głowic ,wie jak dźwięczą trąby wzywające na sąd ostateczny''. Z mojej autopsji, na taktycznych większość zadań jakie dywizjon wykonywał to były uderzenia głowicami atomowymi ,rzadko uderzano kasetowymi ,dymnymi.Wynikało to z precyzji uderzeń, atomowa głowica to gwarantowała.
 3. dei

  2K6 Luna

  Też oznaczenia startów w postaci gwiazdek 5da
 4. dei

  2K6 Luna

  Numer taktyczny powinien być 8551, rok 1973 ,znalazłem ta w moich zapiskach ,nie mogę znaleźć zdjęcia w otchłaniach internetu.
 5. dei

  2K6 Luna

  Pewności nie mam ,ale wydaje mi się iż numer taktyczny /855/ powinien mieć cztery cyfry ,jednostki samodzielne szczebla okręgu miały trzycyfrowe numery taktyczne .To zdjęcie jest chyba jednym z ujęć przedstawiającym ćwiczenia w WOW, ósemka z przodu sugeruje iż jest to 5da z 1DZmech.Gdzieś chyba widziałe zdjęcie wyrzutni tuż przed startem rakiety z numerem czterocyfrowy z tego dywizjonu.
 6. Niestety tylko jedno znalezione na Facebook miejscowości na południu kraju ,nazwy nie pamiętam .To pewnie pojazd 25 brozp, brak numerów i szachownicy na obu zdjęciach,jedynie znak taktyczny, dziwne , pułki zmechanizowane 4DZ w tym czasie posiadały pełny zestaw oznaczeń.Zamieszczałem już zdjęcie T-34/85 z 11Pzmech.
 7. Tuż przed wkroczeniem ,jeszcze w kraju.
 8. Skórzane kombinezony i naszywka 7DD, fajne zdjęcie.Czy ktoś posiada informacje o pięciocyfrowym numerze który zaczyna się inaczej niż 10XXX. 5DPanc ,tak poziomy romb z rzymską cyfrą jednostki szczebla pułk ,inne arabskie cyfry, to są lata 80-te. Wcześniejsze to też romb ze znakiem graficznym ,ukośna kreska ,krzyżyk ,ale nie wszystkie jednostki posługiwały się rombem ,były też okrąg z krzyżykiem i pozioma kreska w okręgu. 13Pzmech to całkowity odlot ,połączenie prostokąta i rombu.
 9. To prawda, armia rządzi się swoimi prawami. Odnośnie zamieszania w NATO-wskich wykazach ,patrz co działo się z numerami taktycznymi na wozach/5 cyfr/ ,a w MW szczególnie ze zmianami numerów burtowych.
 10. To wygląda na logiczne wytłumaczenie ,ale strasznie dużo tego sprzętu na wypożyczeniu SKOTY,PT-76,FUG,jest takie zdjęcie z takim samym trapezem na szybie.Druga sprawa chyba znaki były malowane ,naklejane to chyba już 8 BałtyckaDOW. Dlaczego sprzęt posiada podwójne oznaczenia ,po przyjęciu na stan sprzętu ,czekano na tzw. przejścia i wtedy zamalowywano to co nie potrzebne ,to są tylko moje domysły .Trzeba pamietać o tym iż 23DD była przeformowana z dywizji piechoty, więc sprzęt pozyskiwano z innych jednostek.Fajne zdjęcie SKOTA z 16Pczś ,kompania łączności.Armia rządzi się swoimi prawami, pat
 11. Temat interesujący ,tym bardziej ,że materiał fotograficzny jeśli chodzi o PT-76 w batalionach rozpoznawczych jest skromny.Najbardziej nurtują mnie zdjęcia PT-76 ze znakami 7DD i trapezem obok ,według Pana Jarosława Janasa /fajna strona na facebook ,koledzy już polecali/ ,trapez to znak 5 brozp z 8DZ..Pozdrawiam
 12. dei

  SKOT Armo 1:35

  Czechosłowacja UB6008 to pewnie 17 Pzmech ,słabo, ale widoczny znak taktyczny /kwadrat z3/,US5696 nasi i radzieccy , i kilka dodatkowych w klimacie tamtych czasów.Pozdrawiam
 13. dei

  SKOT Armo 1:35

  Czechosłowacja 1968 UX9609 pułk też się zgadza.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.