Jump to content

kobza_75

Members
 • Content Count

  242
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

kobza_75 last won the day on March 6

kobza_75 had the most liked content!

Community Reputation

11 Good

Personal Information

 • Location
  Koszęcin KM "Broń i Barwa"

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. „Parzystokopytne” czyli familia Kozy mają zaszczyt zaprosić do wiochy Koszęcin . Główną atrakcją będzie IX Koszęciński Festiwal Modelarski, który odbędzie się w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie w dniach 21-22.03.2020r. Jak co roku zapraszamy modelarzy plastikowych i kartonowych, nie zapominamy również o tych co robią coś z niczego czyli kategorie: wszystko inne i scratch. Więcej szczegółów niedługo. (Iza K.)
 2. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wzięcie udziału w VIII Koszęcińskim Festiwalu Modelarskim o puchar wójta gminy Koszęcin 2019. Wielkie dzięki składamy wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji tego festiwalu oraz sponsorom. Ze statystyki modeli było 820, a w tym 170 modeli od 86 młodzików. Zawodnicy przybyli z Polski, Czech, Anglii i Ukrainy. Planowanymi tematami przewodnimi na IX edycji festiwalu będą: Wojna polsko-bolszewicka oraz modele związane tematycznie z naszymi memoriałami. Chodzi o wojnę obronną 1939 - Memoriał poległej załogi Lublina R-XIII , polskie siły zbrojne na zachodzie - Memoriał Pilota Gerarda Ranoszki oraz Memoriał Andrzeja Beksy za ciekawie wykonany model. Zapraszamy w marcu 2020 roku. Wyniki
 3. kobza_75

  test

  test linku wyniki
 4. Dziękujemy wszystkim za przybycie i uświetnienie naszej imprezy Waszymi pracami. Pragniemy również podziękować wszystkim sponsorom dzięki, którym tę imprezę udało się zorganizować. Chcemy również podziękować wszystkim wolontariuszom, oraz tym , którzy zadeklarowali nam pomoc a my ich wykorzystaliśmy ich do pracy. Składamy również podziękowania komisji sędziowskiej, która podjęła się najcięższego zadania czyli oceny Waszych prac pod przewodnictwem sędziego głównego Romana Sanockiego. Dajcie nam chwilę do ogarnięcia się po festiwalu. W najbliższym czasie umieścimy listę wyników. Gwoli statystyki modeli na festiwalu było 820, zawodnicy przybyli do nas z Czech, Ukrainy i Anglii o Polsce nie wspominając.
 5. Wykaz stoisk klubowych i giełdowych na VIII KFM 1. Strzelnica 2. Kolekcja „wykopalisk Stasia” 3. AML 4. IBG 5. KPM Karvina 6. Bielska Strefa Modelarska 7. First to Fight 8. Szczepan Besta 9. Jasiu Nowak 10. Answer 11. Modelcolekt 12. Wektor 13. Świat z Kartonu 14. Yahu 15. Lukgraph 16. Bielsko Biała p. Nikel 17. Paczyna + p.Sanocki 18. Bieńczyk 19. BSTV 20. Wasik + Łuczak 21. Modelarze Kieleccy Lista zamknięta sali nie naciągniemy.😀
 6. https://goo.gl/forms/bjllcFepMqwXGqNB3 Przypominamy, że rejestracja już działa. Zapraszamy.
 7. W tym roku nie da rady, ale pomyślimy nad tym aby wyrobić jakiś kompromis. Największym problemem będzie przenoszenie modelu z festiwalu do oceny czeskiej.
 8. Rejestracja już rusza, link poniżej. Rejestracja Oraz kilka informacji: Vintage – Model wykonany w dowolnej skali i tematyce, wykonany z zestawu który swoją premierę rynkowa miał do końca roku 1989. Jednym słowem - kategoria Vintage ma na celu pokazanie, że nawet bardzo stare zestawy mają swój potencjał i po odpowiednim sklejeniu, pomalowaniu i/lub zwaloryzowaniu można z nich wykonać bardzo wartościowe modele nie ustępujące jakością modelom współczesnym. Kategoria Vintage ma również służyć poprzez prezentację modeli wykonanych ze starszych zestawów przybliżeniu zwiedzającym imprezę historię modelarstwa redukcyjnego. Do udziału w kategorii Vintage dopuszcza się również modele, w których w celu uzupełnień bądź waloryzacji wykorzystano elementy z innych modeli ale pod warunkiem, że brakujące części pochodzą z modeli zaliczanych również do kategorii Vintage (np. model samolotu F-14A z zestawu Matchbox można uzupełnić/zwaloryzować brakującymi elementami z modelu F-14A z zestawu Airfix, który pochodzi z podobnego okresu). Waloryzacja, w kategorii Vintage dopuszcza się modele waloryzowane jak i wykonane prosto z pudełka. W przypadku modeli wykonanych prosto z pudełka dopuszcza się ze względu na brak kalkomanii lub ich całkowity brak (np. modele NOVO na rynek wewnętrzy) wykorzystywanie współczesnych kalkomanii. W przypadku modeli waloryzowanych dopuszcza się modele zwaloryzowane bez używania współczesnych dodatków żywicznych i foto trawionych. W tym roku wprowadzamy to jako projekt pilotażowy, zobaczymy jaki będzie miał on oddźwięk i jaka będzie wasza opinia. Dziękujemy jako organizatorzy koledze Marcinowi za okazaną pomoc. V - Vintage - skala dowolna KPM Karvina 2019 Nasz klub partnerski KPM Karvina z Czech pragnie rozegrać na naszym festiwalu ocenianie modeli plastikowych według czeskiego regulaminu. Ocenie podlegają modele plastikowe lotnicze i pojazdy wojskowe w dowolnej skali. Ta kategoria przeznaczona jest dla odważnych juniorów i seniorów. Do modeli musi byś dołączona dokumentacja w postaci instrukcji i schematu malowania według którego model został wykonany, dodatkowo zdjęcia oryginału na podstawie, którego zrobiono waloryzację modelu, instrukcje z dołączonych dodatków (żywice, blaszki, dokumentacja fabryczna jak się z niej korzystało).Zwycięzcom przyznane zostaną puchary za zajęcie 1,2 i 3 miejsca. Ocena modeli będzie w sobotę , wyniki podamy w niedzielę. Obecnosc modelarzy w trakcie oceny tej klasy mile widziana. Zapraszamy chętnych do udziału w tej kategorii. Poza tym KPM Karvina przyzna nagrodę specjalną, za model który ich zachwyci. Z powodów technicznych do tej kategorii zgłoszenia będą przyjmowanie na miejscu w rejestracji. Prosimy zgłaszać jako KPM Karvina. PUCHAR POLSKI MODELI REDUKCYJNYCH - jesteśmy następnym festiwalem na którym jest rozgrywany Puchar Polski Modeli Redukcyjnych. Szczegóły i regulamin wrzucimy niebawem.
 9. Witam. Cisza przed burzą. Jako dwójka organizatorów ja i mój mąż mamy trochę problemów czasowych. Obecnie testujemy i przygotowujemy rejestrację, by nie było z nią problemów. Iza
 10. Kolejna garść wiadomości: Kolejna nagroda specjalna na naszym festiwalu ufundowała firma „EDUARD”, za najciekawszy model wykonany z ich zestawu. „KOLEKCJE” – zamykamy ten temat kolekcji, którą wprowadzamy na naszym festiwalu. Do kolekcji zaliczamy minimum pięć modeli powiązanych tematycznie. Zmiany będą w poprawionym regulaminie. Dziękujemy wszystkim za pomoc i opinie. „VINTAGE” nadal pracujemy nad nim. Rejestracja modeli rusza w przyszłym tygodniu.
 11. Taka garść informacji: 1. Kolejna nagroda specjalna na naszym festiwalu ufundowała firma „SPECIAL HOBBY”, za najciekawszy model wykonany z ich zestawu. 2. Następnie wprowadzamy podział na modele lotnicze z napędem śmigłowym i odrzutowym. 3. KOLEKCJE – przejrzeliśmy różne regulaminy innych konkursów i mamy na razie taki obraz, że modele muszą być połączone tematycznie i to nie podlega żadnej dyskusji. Ilość modeli w kolekcji to minimum 3 szt. lub 5 szt. w połowie regulaminów, a w drugiej połowie nie jest określona ilość. My skłaniamy się ku 5 modelom jako kolekcje. Jakie jest wasze zdanie? 4. VINTAGE – dziękujemy za wsparcie i nadal walczymy. 5. Wszystkie zmiany zostaną uwzględnione w regulaminie i wtedy ruszy rejestracja modeli.
 12. Witajcie! Rozważamy podział na samoloty z napędem śmigłowym i odrzutowym, zastanawiamy się również nad wprowadzeniem kolekcji i tu rodzi się pytanie czy minimum trzy czy pięć modeli jako kolekcja. Będą też zmiany w klasie "VINTIGE". Damy znać po weekendzie.
 13. W imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić na III WOJEWÓDZKI KONKURS MODELARSKI GOK BORONÓW – 2019 pod honorowym patronatem Wójta Gminy Boronów, który odbędzie się dnia 16.02.2019 roku w GOK Boronów. Konkurs ma bardzo ciekawą formułę, a mianowicie do oceny brane są tylko i wyłącznie prace młodzików i junior. Natomiast seniorzy wystawiają swoje prace poza konkursem. Serdecznie zapraszamy!
 14. Kolejna nagroda specjalna od firmy „Modelcollect” za najlepiej wykonany model firmy „Modelcollect”.
 15. Po wielu perypetiach i uwzględnianiu Waszych uwag poprawiliśmy kilka rzeczy w tym klasy startowe, jak mamy jakieś błędy to dajcie man znać. VIII KOSZĘCIŃSKI FESTIWAL MODELARSKI– KOSZĘCIN 2019 Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Koszęcin w trakcie którego rozegrane zostaną: IV KONKURS MODELI REDUKCYJNYCH „KOSZĘCIŃSKI RAK” Międzynarodowe Zawody o Puchar UE „EURO PUCHARY” IV Międzynarodowe Mistrzostwa ŚLĄSKA HONOROWY PATRONAT : WÓJT GMINY KOSZĘCIN ZBIGNIEW SENIÓW ORGANIZATOR: URZĄD GMINY KOSZĘCIN ZESPÓŁ SZKÓŁ w KOSZĘCINIE DOM KULTURY w KOSZĘCINIE KÓŁKO MODELARSKIE „BROŃ i BARWA” w KOSZĘCINIE WSPÓŁORGANIZATORZY : IPMS POLSKA IPMS Silesia - Koszęcin KPM Karvina – Klub partnerski z Czechy TERMIN I MIEJSCE KONKURSU: 16-17.03.2019r. Hala Sportowa Zespołu Szkół w Koszęcinie 42-286 Koszęcin ul. Sobieskiego 7 PROGRAM KONKURSU: 16.03.2019r. SOBOTA Godz. 9.00 - 13.00 przyjmowanie modeli. Godz. 10.00 oficjalne otwarcie festiwalu. Godz. 9.00 - 18.00 wystawa modeli dla zwiedzających i giełda. Godz. 16.00 - 19.00 ocena modeli. 17.03.2019r. NIEDZIELA Godz. 9.00 - 13.00 wystawa modeli dla zwiedzających i giełda. Godz. 13.00 ogłoszenie wyników. Około godz. 15.00 zakończenie konkursu oraz odbiór modeli. CEL KONKURSU: Popularyzacja modelarstwa redukcyjnego jako interesującej formy rozwijania zainteresowań techniczno-historycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Promowanie modelarstwa, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu i sposobu aktywizacji lokalnych grup społecznych. Rozpowszechnianie zainteresowania nauką, techniką i historią. RODZAJ KONKURSU: Konkurs ma charakter otwarty i jest połączony z wystawą, mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni w klubach i modelarniach; liczba i wiek uczestników jest nieograniczona. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszeniowej. Zgłoszenie modelu do konkursu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Oceniana będzie tylko praca własna modelarza, modele tzw. „gotowce” nie będą brane pod uwagę. W przypadku wątpliwości odnośnie autorstwa zgłoszonego modelu lub materiału z jakiego został wykonany model, organizatorzy przewidują przeprowadzenie rozmowy wyjaśniającej z autorem modelu, a w przypadku jego nieobecności zastrzegają sobie prawo nieuwzględnienia modelu w ocenie. W każdej klasie konkursowej modelarz może zgłosić tylko 3 modele. Modele, które zostały wyróżnione we wcześniejszych edycjach festiwalu i konkursu nie będą ponownie oceniane. „Raz nim wygrasz, nie startuj ponownie – pochwal się nowym.” Organizatorzy nie przewidują ubezpieczenia modeli. W trakcie konkursu będzie wystawa pozakonkursowa dla wszystkich chętnych klubów i osób chcących pokazać swe modele, a nie uczestniczących w konkursie, serdecznie zapraszamy. Organizatorzy (juniorzy i seniorzy) nie biorą udziału w konkursie, ich prace będą prezentowane tylko na stoliku klubowym poza konkursem. Sędziowie nie oceniają klas, w których startują. W trakcie trwania imprezy zostanie nakręcony film oraz będą robione zdjęcia. Niemniejszym nieodpłatnie zezwalam na utrwalenie, przetwarzanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestnika oraz jego prac we wskazanym zakresie działania i promocji, w tym na publiczne odtwarzanie powstałego w trakcie realizacji działań i promocji materiału foto, audio lub video, zawierającego wizerunek uczestnika i jego prac w celach promocyjnych kółka modelarskiego i konkursu. Nagrody nie odebrane w czasie trwania festiwalu nie będą wysyłane do uczestników w późniejszym terminie. GRUPY WIEKOWE: Przewiduje się podział na grupy wiekowe: M-młodzik - do 12 lat J- junior – od 13 do 18 lat S – senior - powyżej 18 lat OCENA MODELI: Ocena zgłoszonych modeli w poszczególnych grupach rodzajowych, nastąpi tylko w przypadku zgłoszenia minimum pięciu modeli, trzech różnych zawodników. W przypadku braku wymaganej ilości modeli, sędziowie mają prawo łączenia grup wiekowych ( tylko młodszej do starszej), zgłoszone do konkursu modele ocenia komisja konkursowa powołana przez organizatorów, decyzje komisji sędziowskiej są ostateczne i nie podlegają oprotestowaniu. Mile widziana dokumentacja do modelu, którą mogą być plany, instrukcja lub zdjęcia zarówno oryginału jak i modelu w trakcie montażu. W zależności od liczby modeli organizator dopuszcza możliwość łączenia lub rozdzielania klas startowych i kategorii wiekowych. W konkursie nie mogą brać udziału modele, które już zostały nagrodzone we wcześniejszych edycjach naszego konkursu. KLASY MODELI: SENIOR: MODELE PLASTIKOWE : Sp1 – 1:72 i mniejsze, samoloty, szybowce wojskowe. Sp2 – 1:48 samoloty, szybowce wojskowe. Sp3 - 1:32 i większe, samoloty, szybowce wojskowe. Sp4 – cywilne samoloty, szybowce, wszystkie skale . Sp5 – śmigłowce, 1:72 i mniejsze, Sp6 – śmigłowce, 1:48 i większe, Pp1 – 1:72 i mniejsze, pojazdy wojskowe kołowe. Pp2 – 1:48 pojazdy wojskowe kołowe. Pp3 – 1:35 i większe, pojazdy wojskowe kołowe. Pp4 – 1:72 i mniejsze, pojazdy wojskowe gąsienicowe. Pp5 – 1:48 pojazdy wojskowe gąsienicowe. Pp6 – 1:35 i większe, pojazdy wojskowe gąsienicowe. Pp7 – pojazdy cywilne osobowe, wszystkie skale. Pp8 –pojazdy cywilne ciężarowe wszystkie skale . Pp9 - motocykle cywilne wszystkie skale. Pp10 – motocykle wojskowe wszystkie skale. Ap –artyleria, wszystkie skale . Fp – figurki piesze, konne, popiersia wszystkie skale. Op – statki i okręty wszystkie skale. Dp – dioramy i budowle wszystkie rodzaje i skale. Kp – kolej czyli wszystko to co na szynach bez podziału na skale. Sf – fantastyka. MODELE KARTONOWE : KS1 - Samoloty jednosilnikowe KS2 - samoloty wielosilnikowe KŚ - Śmigłowce KSO - Samoloty odrzutowe KSz - Szybowce KR - Rakiety i SF KPg - Pojazdy gąsienicowe KPkW - Pojazdy kołowe wojskowe KPkC - Pojazdy kołowe cywilne KPS - Pojazdy szynowe KA – Artyleria KF – Figurki KB - Budowle KO - Okręty i statki KOdw – Okręty do linii wodnej KOp - Okręty podwodne KOż – Żaglowce JUNIOR: MODELE PLASTIKOWE: JSp –samoloty, szybowce, wszystkie skale. JŚp –śmigłowce, wszystkie skale. JPpk –pojazdy wojskowe kołowe, wszystkie skale. JPpg –pojazdy wojskowe gąsienicowe, wszystkie skale . JPpc –pojazdy cywilne osobowe, ciężarowe wszystkie skale . JM – motocykle wszystkie skale. JAp –artyleria wszystkie skale . JFp – figurki piesze, konne, popiersia wszystkie skale. JOp – statki i okręty wszystkie skale. JDp – dioramy i budowle wszystkie rodzaje i skale. JKp – kolej czyli wszystko to co na szynach bez podziału na skale. JSf –fantastyka, wszystkie skale . MODELE KARTONOWE : JKS1-Samoloty tłokowe JKS2-Samoloty odrzutowe JKS3-Szybowce i rakiety JKŚ-Śmigłowce JKP1 Pojazdy gąsienicowe JKP2 Pojazdy kołowe JKP3 Pojazdy szynowe JKO Statki i okręty JKOdw – Okręty do linii wodnej JKB- Budowle i dioramy JKF-Figurki JKSF- Pojazdy fantasy i s-f MŁODZIK: MODELE PLASTIKOWE : MSp - samoloty, szybowce i śmigłowce w tym cywilne wszystkie skale. MPp - pojazdy wojskowe, cywilne, motocykle i artyleria wszystkie skale. MFp –figurki piesze, konne, popiersia i fantastyczne wszystkie skale. MOp – statki i okręty wszystkie skale. MDp – dioramy i budowle wszystkie rodzaje i skale. MODELE KARTONOWE : MKS - samoloty, szybowce i śmigłowce w tym cywilne wszystkie skale. MKP - pojazdy wojskowe, cywilne, motocykle i artyleria wszystkie skale. MKF – figurki piesze, konne, popiersia i fantastyczne wszystkie skale. MKO – statki i okręty wszystkie skale. MKB – budowle wszystkie rodzaje i skale. Dodatkowa klasa modeli : WN – wszystko inne czym chcecie się pochwalić, wykonany z różnych materiałów (bez podziału na wiek). KLASY SPECJALNE : Tematem przewodnimi Festiwalu będzie: - Wojna Obronna 1939r, Polska – Niemcy, Słowacja, ZSRR. Najciekawsze modele (plastikowe i kartonowe) wykonane z wyżej wymienionego okresu zostaną nagrodzone. REGULAMIN SCRATCH Do kategorii SCRATCH zaliczone zostaną modele budowane od podstaw z użyciem różnych materiałów, bez korzystania z kompletnych zestawów handlowych. Dopuszcza się użycie zestawu handlowego pod warunkiem jego głębokiej przebudowy - minimum 80 %. Możliwe jest również użycie zestawów waloryzujących w postaci odlewów żywicznych, elementów foto trawionych, itp. Wykorzystanie gotowych profili, różnego rodzaju arkuszy (np. kartonowych, plastikowych, itp. ) jest nieograniczone. Dokumentacja budowy modelu jest obowiązkowa. Najlepiej wykonane modele zostaną wyróżnione. Trwają rozmowy w jaki sposób i ile modeli będzie wyróżnionych w klasie. Wszelkie pytania proszę kierować na adres e-mail: modelarze.koszecin@interia.pl z dopiskiem „SCRATCH” w tytule wiadomości. SCRATCH – karton – bez podziału na skalę i wiek. SCRATCH SK1 – Lotnictwo, wszystko co lata. SCRATCH SK2 – Pojazdy, wszystko co jeździ. SCRATCH SK3 – Marynarka, wszystko co pływa. SCRATCH SK4 – Architektura, wszelkiego rodzaju budowle, konstrukcje, itp. SCRATCH SK5 - Figurki SCRATCH – plastik – bez podziału na skalę i wiek. SCRATCH SP1 - Lotnictwo, wszystko co lata. SCRATCH SP2 - Pojazdy, wszystko co jeździ. SCRATCH SP3 - Marynarka, wszystko co pływa. SCRATCH SP4 - Architektura, wszelkiego rodzaju budowle, konstrukcje, itp. SCRATCH SP5 - Figurki Kategoria specjalna „SCRATCH” nadal prowadzona jest jako projekt pilotażowy, który powstał w 2018 roku dzięki Wam – modelarzom. Planowaliśmy wprowadzić tę kategorię, ale to Wasze uwagi oraz nasz nowy sponsor doprowadziły do realizacji tego zamiaru. S - Silniki Kategoria Specjalna (Klasa Sponsorowana). W kategorii tej wystawić można repliki wszelkiego rodzaju silników spalinowych oraz odrzutowych w dowolnej skali. Mogą to być silniki lotnicze, jednostki napędowe pojazdów lub różnego rodzaju agregatów. Sposób ich prezentacji jest dowolny tzn. mogą się one znajdować na tzw. stojankach, ramach lub być zabudowane w modelu ( nawet w modelu z produkcji) lub po prostu na zwykłej podstawce. Warunkiem jest, aby model silnika była ukończony oraz widoczny w ok. 80-90 %. Repliki oceniane będą pod katem ilości detali, stopnia skomplikowania, wkładu pracy wykonawcy oraz jakości malowania i śladów eksploatacji. Nagrodzone zostaną dwie najciekawsze prace. VHC - samoloty bojowe 1:72 VINTAGE MODEL KIT – HIGHER CLASS (stare modele – klasa wyższa) Kategoria specjalna wprowadzona jako projekt pilotażowy. W tej edycji tylko modele samolotów w skali 1:72. W tej kategorii specjalnej wystawiane są modele starych edycji takich firm jak: Kovozavody Prostejov, Heller, Airfix, Matchbox, Novo, ZTS Plastyk itd. zwaloryzowane na podstawie dołączonej dokumentacji, łącznie z udokumentowaniem waloryzacji oraz malowania samolotu. Mile widziane będzie dołączenie zdjęć z budowy modelu oraz oryginalnej instrukcji. Oceniana będzie: zgodność z oryginałem (dokumentacja), jakość wykonania i waloryzacji modelu. Jednym zdaniem - należy pokazać jak z przeciętnego lub słabego jakościowo modelu wykonać dobrze zwaloryzowany model wysokiej jakości aby zachęcić młodych niedoświadczonych modelarzy kupujących tanie zestawy do modelarstwa. Idea powstania tej kategorii specjalnej ma na celu również pokazać, że to nie od jakości modelu zależy ostateczny rezultat pracy nad modelem lecz od pracy i determinacji modelarza. Trzy najlepsze modele w tej kategorii będą wyróżnione. Vintage – Model wykonany w dowolnej skali i tematyce, wykonany z zestawu który swoją premierę rynkowa miał przed rokiem 1985. W tym roku wprowadzamy to jako projekt pilotażowy, na razie jest taki podział ale nie on ostateczny. V1 – lotnictwo wszystkie skale V2 – pojazdy wszystkie skale IV KONKURS MODELI REDUKCYJNYCH „KOSZĘCIŃSKI RAK” KOSZĘCIN 2019 KR1 samoloty bojowe 1:48 i większe KR2 samoloty bojowe 1:72 i mniejsze KR3 pojazdy bojowe 1:48 i większe KR4 pojazdy bojowe 1:72 i mniejsze KR5 samoloty karton KR6 pojazdy karton W tej kategorii wystawiane są modele zwaloryzowane na podstawie dołączonej dokumentacji, łącznie z udokumentowaniem malowania danego egzemplarza samolotu/pojazdu. Oceniana będzie: zgodność z oryginałem (dokumentacja), jakość wykonania adekwatna do poziomu trudności modelu i jego malowania, oraz wkład pracy własnej. Szczegółowy regulamin poniżej: Regulamin „Koszęciński Rak.” Z uwagi na szczegółową ocenę każdego modelu i ograniczony czas oceny, organizator zastrzega sobie prawo do ograniczenia ilości przyjętych modeli. Do konkursu zostanie przyjętych pierwszych 10 zgłoszonych modeli w każdej kategorii. Warunkiem rozegrania klasy jest zgłoszenie minimum pięciu modeli trzech Modelarzy w danej klasie. Jeden modelarz może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa modele. Modele mogą być wykonane z dowolnego materiału: polistyren, metal, blacha, drewno, karton, żywica. Oceny dokonają komisje sędziowskie złożone z minimum trzech sędziów, poprzez przyznanie punktów wg. Regulaminu przedstawionego przez organizatora. W klasyfikacji będą wykazane punkty za każdy model. Medalem zostanie wyróżniony najlepszy model jednego modelarza. Zwycięzcą zostaje model, który uzyska najwyższą liczbę punktów. Nagrodzone zostaną trzy najlepsze modele w klasie. Do modelu musi być dołączona dokumentacja wg. której model został wykonany. Dokumentacja modelu plastikowego powinna zawierać: Rysunki modelu , w czterech rzutach. Tablice barwne lub fotografie które dokumentują malowanie modelu. Dokumentację zdjęciową elementów, które zostały wykonane od podstaw, lub zostały wykorzystane zestawy waloryzacyjne- żywica, blachy foto trawione, metalowe golenie samolotów, gąsienice pojazdów pancernych, toczone lufy, itp. Chodzi głównie o pokazanie tych elementów wykonanych lub wykorzystanych do waloryzacji w modelu, których sędzia przy ocenie nie może dokładnie obejrzeć, bez dotykania, podnoszenia i obracania modelu. W przypadku wykonywania elementów od podstaw, lub ingerencję w poprawianie bryły modelu, takie przeróbki powinny być udokumentowane rysunkami na podstawie których zostały wykonane detale, lub zdjęciami oryginalnych detali, najlepiej z trzech stron. W przypadku waloryzacji i uzupełniania elementów z zestawu powinno być wskazane, jaki jest zakres poprawek. Wykonanie na modelu śladów eksploatacji, powinno być udokumentowane. Sędzia powinien mieć możliwość oceny czy wykonane ślady wiernie odzwierciedlają pierwowzór. Wykonanie na modelu nowych linii podziału blach, wykonanie nitowania, spawów, pogiętych blach, uszkodzonych błotników, śladów po uszkodzeniach pancerza od pocisków, powinno być udokumentowane, na jakiej podstawie zostały wykonane. Obecność zawodnika nie jest obowiązkowa, ale jest wskazana, tak, aby zawodnik w rozmowie z sędzią mógł wyjaśnić, dlaczego tak a nie inaczej wykonał elementy w modelu, lub cały model. Komisja pracuje razem, ale każdy sędzia indywidualnie wpisuje oceny w przygotowane arkusze oceny. Wypisane dla każdego modelu arkusze oceny sumuje sędzia sekretarz i zlicza ocenę końcową. Ocenę końcową sprawdza i zatwierdza w protokole końcowym sędzia przewodniczący komisji. ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW PODCZAS OCENY MODELU PLASTIKOWEGO. Jakość wykonania modelu 5 pkt. - Stopień trudności wykonania 5 pkt. - Geometria, czystość i staranność wykonania, symetria i wzajemne położenie elementów 12 pkt. - Ilość i jakość wykonanych elementów od podstaw. Stopień skomplikowania, zgodność z oryginałem (zgodność z dokumentacją). Ilość i jakość wykonania uzasadnionych przeróbek w bryle modelu. 7 pkt. - Jakość i sposób montażu w modelu elementów z żywicy, blachy foto trawionej, elementów toczonych. 10 pkt. - Wykonanie, przedziałów załogi i transportowych. Czystość oszklenia. Wykonanie tablic przyrządów pokładowych, foteli, pasów, paneli bocznych. 12 pkt. - Silnik i zespoły napędowe. Waloryzacja silnika, rury wydechowe, zespoły dźwigni i popychaczy, wały napędowe, instalacje, dysze. 8 pkt. – Wykonanie zespołu podwozia. Zawieszenie, przeguby, blachy osłon, koła ,golenie, instalacje, gąsienice. 10 pkt. - Osprzęt zewnętrzny i uzbrojenie. Karabiny, bomby, rakiety, wyrzutnie, zaczepy, zasobniki, zastrzały, naciągi, anteny, rurki, wnętrza otwartych luków, itp. Malowanie i kalkomanie 17 pkt. - Zgodność z oryginałem i dostarczoną dokumentacją malowanie modelu. 4 pkt. - Jakość powierzchni, faktura położonej farby, jakość położonej kalkomanii. Ślady eksploatacji 10 pkt. - Wykonanie udokumentowanych śladów eksploatacji. ( obicia, zabrudzenia, zacieki, renowacje powierzchni,) REGULAMIN OCENY MODELU KARTONOWEGO 15 pkt. - Stopień skomplikowania modelu Poprawność geometrii modelu: 8 pkt. - ogólna bryła 12 pkt. - układ jezdny 10 pkt. - Spasowanie elementów 10 pkt. - Jakość ukształtowania powierzchni Retusz krawędzi: 5 pkt. - dobór koloru 5 pkt. - kompletność retuszu 10 pkt. - Czystość wykonania modelu Wykonanie elementów nie kartonowych przewidzianych instrukcją budowy modelu (anteny, lufy, liny itp.) 8 pkt. - jakość wykonania 7 pkt. - malowanie 10 pkt. - Elementy dodatkowe (zmiany i dodatki nieprzewidziane w instrukcji budowy modelu, a wyszczególnione w dokumentacji) IV Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Modeli Plastikowych Koszęcin 2019 Organizatorami Międzynarodowych Mistrzostw Śląska Modeli Plastikowych jest KPM KARVINA z Czech i KM „Broń i Barwa” z Koszęcina. Mistrzostwa te są rozgrywane raz w roku, przemiennie raz w Karvinie w Czechach, a raz w Koszęcinie w Polsce (w 2017r.). Komisja sędziowska składa się z przedstawicieli obu klubów organizujących mistrzostwa. Ocenie podlegają wszystkie modele lotnicze i pojazdów wojskowych biorące udział zarówno w festiwalu jak i konkursie punktowym „Koszęcińskie Raki”. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca. MMŚ kategoria – senior •MMŚ 1 Lotnictwo wojskowe 1/72 i mniejsze •MMŚ 2 Lotnictwo wojskowe 1/48 i większe •MMŚ 3 Pojazdy wojskowe 1/72 i mniejsze •MMŚ 4 Pojazdy wojskowe 1/35 i większe MMŚ kategoria – junior (do 18 lat) •MMŚ 5 Lotnictwo wojskowe 1/72 i mniejsze •MMŚ 6 Lotnictwo wojskowe 1/48 i większe •MMŚ 7 Pojazdy wojskowe 1/72 i mniejsze •MMŚ 8 Pojazdy wojskowe 1/35 i większe MIĘDZYNARODOWE ZAWODY O PUCHAR UE „EURO PUCHARY” EU kategoria – senior •EU1 Samoloty 1:72 •EU2 Samoloty 1:48 •EU3 Samoloty 1:32 •EU4 Pojazdy bojowe 1:72 •EU5 Pojazdy bojowe 1:48 •EU6 Pojazdy bojowe 1:35 EU kategoria – junior (do 18 lat) •EU7Samoloty 1:72 •EU8 Samoloty 1:48 •EU9 Samoloty 1:32 •EU10 Pojazdy bojowe 1:72 •EU11 Pojazdy bojowe 1:48 •EU12 Pojazdy bojowe 1:35 We wszystkich kategoriach oceniane będą modele samolotów i techniki wojskowej, będących na uzbrojeniu obecnych państw członkowskich UE po II wojnie światowej, czyli po roku 1945. W zawodach mogą brać udział, także modele samolotów i techniki wojskowej, które były używane podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu zostały włączone do uzbrojenia jednostek wojskowych obecnego członka UE. Warunkiem jednak jest, aby te modele posiadały kamuflaż i oznaczenia krajów członkowskich UE używane po II Wojnie Światowej, co musi być odpowiednio udokumentowane. Ocenę modeli przeprowadzi międzynarodowa komisja sędziowska w składzie przedstawicieli modelarzy z klubów Koprivnice z Czech, Poprad ze Słowacji, Węgier Mosonmagyaróvár i Polski z IPMS Silesia-Koszęcin, które to kluby stworzyły kategorie EU. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca. ZGŁOSZENIA MODELI: Rejestracja modeli będzie możliwa głównie elektronicznie. Rejestracja na miejscu będzie dostępna tylko w wyjątkowych przypadkach i zastrzegamy, że może trwać długo i nie wszyscy mogą zdążyć się zarejestrować. Wynika to z konieczności wpisania wszystkich danych do systemu oraz wydruku kart i potwierdzeń. Ze względów organizacyjnych zawodnicy proszeni są o nadesłanie zgłoszenia do 13.03.2019r. do godz. 20.00. Zgłoszenia należy przesyłać elektronicznie na adres e-mail: modelarze.koszecin@interia.pl Wszelkie inne sprawy, pytania proszę zgłaszać też na tego e-maila: modelarze.koszecin@interia.pl , lub na PW albo Krzysztof Koza Tel. 516-174-372, pracuje i nie zawsze mogę odebrać. UWAGA ! O rozpoczęciu rejestracji powiadomimy ! OPŁATY: Nie pobieramy opłaty startowej. NAGRODY: W festiwalu przyznane będą wyróżnienia w każdej klasie startowej i grupie wiekowej. W konkursie przyznane będą wyróżnienia za najwyżej punktowane modele w klasach. W Międzynarodowych Zawodach o Puchar UE „EURO PUCHARY” nagrodzone zostaną trzy najlepsze modele w klasie. Nagrody rzeczowe będą przyznawane jak się uda je pozyskać, gdyż budżet mamy „wsiowy”, a nie miastowy. NAGRODY SPECJALNE : Nagrodę specjalną funduje sponsor. Sponsor sam wybiera model, który chce uhonorować. Sponsor nie musi się znać na naszym hobby, wybiera co mu się podoba. Szanujmy jego decyzje. W tym roku przewidujemy wiele naprawdę ciekawych i wyjątkowych nagród specjalnych. Puchar Wójta – Grand Prix Festiwalu za najciekawszy model zawodów. Puchar pani Dyrektor DK - za najciekawszy model plastikowy. Puchar pani Dyrektor DK - za najciekawszy model kartonowy. Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Koszęcinie - za najciekawszy model wykonany przez juniora. Puchar sklepu KS Model z Częstochowy właściciel p. Krzysztof Stroba – za najciekawszy model plastikowy czeskiego producenta. KPM Karvina – za najciekawszy model. Puchar IPMS POLSKA za najciekawszy model w Barwach Polskich. Puchar Kółka Modelarskiego „Broń i Barwa” w Koszęcinie dla najmłodszego modelarza. Liga Damska Senior - za najciekawszy model w wykonaniu pani. Liga Damska Junior - za najciekawszy model w wykonaniu pani. Liga Damska Młodzik – za najciekawszy model w wykonaniu pani. HUNGARY – nagroda specjalna za najciekawszy model konstrukcji węgierskiej lub barwach Węgier. YAHU MODELS - za model wykonany z wykorzystaniem ich produktów. Nagroda specjalna od firmy „Modelcollect” za najlepiej wykonany model firmy „Modelcollect”. Grand Prix wydawnictwa JSC. Wyróżnienie za najciekawszy model w skali 1/72 w barwach R.A.F., Wyróżnienie za najciekawszy model w skali 1/72 w barwach CCCP/Rosji, Wyróżnienie za najciekawszy model w skali 1/72 w barwach FUFTWAFFE, Wyróżnienie za najciekawszy model w skali 1/72 w barwach U.S.A.F., Wyróżnienie za najciekawszy model w skali 1/72 w barwach JAPONI. WYSTAWY KLUBOWE : W czasie trwania konkursu zapraszamy Kluby do zaprezentowania swoich stolików klubowych. Prosimy o dokonywanie rezerwacji stolików do 08.03.2019r. - na e-mail: modelarze.koszecin@interia.pl . Kółko Modelarskie „Broń i Barwa” – gospodarz zawodów. IPMS Polska IMPREZY TOWARZYSZĄCE : W przygotowaniu WARSZTATY MODELARSKIE: Planujemy warsztaty modelarskie dla najmłodszych modelarzy w sobotę 17.03.2018r. Zapewniamy modele, narzędzia i dobrą zabawę. GIEŁDA MODELARSKA W czasie trwania zawodów przewidziana jest giełda modelarska. Giełda odbędzie się w sobotę w godzinach od 9:00 do 17:00 oraz w niedziele od 9:00 do 13:00. Handlowców prosi się o dokonywanie rezerwacji stoisk do 08.03.2019r. na e-maila: modelarze.koszecin@interia.pl . Ilość stoisk jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. BAZA NOCLEGOWA Baza noclegowa Koszęcin i okolice: Hostel 57 Kalety tel. 602-121-292 www.koszecin.naszosir.pl www.zespolslask.pl www.silesiana.com.pl www.sielankoweklimaty.pl www.posmyk.pl www.osr-strzelnica.pl www.zajazdtytan.pl SPONSORZY Gmina Koszęcin „IBG Models” z Warszawy. „HOBBY 2000” – wyłączny dystrybutor w Polsce firmy TAMIYA . Sklep „KS Model” z Częstochowy właściciel p. Krzysztof Stroba. „ŚWIAT Z KARTONU” z TARNOWSKICH GÓR. „Mini Replika” p. Krzysztof Sikora Wydawnictwo „Militaria” Wydawnictwo „JSC” „First to Fight” PSB „Gabrom” Koszęcin „Ksero Net” Koszęcin „YAHU MODELS” „TAURUS MODELS” „LUKGRAPH” „ToRo Model” „FLY” z Czech „AML” z Czech „PAVLA MODELS” z Czech PATRONAT MEDIALNY : „Echo Gminy Koszęcin” „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim. „Mini Replika” p. Krzysztof Sikora NASZE MOTTO: „Jeżeli nie chcesz, nie musisz startować w zawodach, ale pokaż na wystawie twoje ulubione modele, aby i inni mogli się min zachwycić”.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.