Jump to content

Jacko

Members
 • Content Count

  767
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Jacko last won the day on April 18 2019

Jacko had the most liked content!

Community Reputation

32 Excellent

Personal Information

 • Location
  Oksywie

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jacko

  MiG-21

  Na pewno ta kwestia jest gdzieś wyjaśniona, ale ciężko się przekopać przez tyle stron. Czy "Bisy" przychodziły do nas już z polskimi napisami eksploatacyjnymi?
 2. A w internecie wejściówki się skończyły i wszędzie informowano, że już ogólnie wszystko rozdane.
 3. Bo wtedy w organizację zaangażował się Macierewicz jako minister MON i obiecał, że nie będzie płatnych biletów. Wprowadzono bezpłatne wejściówki dystrybuowane na terenie Radomia oraz w internecie. Wbrew pozorom tych ogólnodostępnych dla "gawiedzi" nie było tak mało, ale rozeszły się błyskawicznie. Oczywiście korzystali też różni cwaniacy, którzy brali te wejściówki z myślą o handlu i kwitł czarny rynek w internecie.
 4. Czesi mają po prostu dużo bardziej liberalne przepisy i łatwiej u nich zarejestrować różne repliki, samodzielne konstrukcje itp. U nas trzeba to przepychać dosłownie kolanem przez ULC oraz różne inne biurokratyczne instytucje, a cały proces to droga przez mękę. Zresztą to dotyczy ogólnie całego lotnictwa i wielu naszych rodaków robi tam licencje pilota czy rejestruje swoje samoloty (nawet te "fabryczne" już posiadające wszystkie potrzebne certyfikaty). Po prostu w Czechach łatwiej, szybciej i taniej...
 5. Brakuje Air Show Mielec`97. To były centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego, a przy okazji obchodzono 60-lecie zakładu i zorganizowano zlot An-2. Ogłosiliśmy już chęć zakupu nowych samolotów, więc prezentowano tam między innymi F-16, F-18, Gripena czy Mirage.
 6. Bo to stare W-3T przerobione na W-3WARM (tak naprawdę w fabryce otrzymały oznaczenie W-3WA TSAR). Kadłubów nie ruszano (stąd między innymi brak nadmuchiwanych pływaków), a jedynie doposażono do identycznego standardu jak pozostałe. Będą służyć przede wszystkim do szkoleń, bo nie mają takich samych certyfikatów i dopuszczeń jak reszta Anakond.
 7. Jacko

  Mig-29

  Te pierwsze cztery maszyny wylądowały w Mińsku prawdopodobnie 16.06.1989 i najpierw przechodziły odbiór techniczny. Szachownice otrzymały zaraz po odbiorze, a data podana przez Ciebie jest najprawdopodobniej datą oficjalnego przyjęcia do służby.
 8. Nowy IBCS dla patriotów ma pozwolić na wpięcie w system wszystkich innych stacji radiolokacyjnych jakie mamy, ma pozwalać na podłączenie wszystkich innych systemów OPL (np. MEADS), zapewnić pełną integrację z systemem dowodzenia obrony powietrznej i być w pełni sieciocentryczny. Między innymi po to mieliśmy to kupić, żeby w końcu zacząć jakoś łączyć chociaż te skromne siły jakie posiadamy w jeden system. Jeżeli pozostaniemy przy tym co kupiliśmy z dwoma bateriami, to będzie kolejny system oderwany od wszystkich innych, tak jak chociażby ciągle NSM. A same ośrodki dowodzenia, to trochę inna bajka. Być może uda się wpiąć do nich wszystkie nasze systemy OPL, ale nadal nie będą mogły one wymieniać między sobą informacji bezpośrednio i mieć pełnego obrazu sytuacji, tylko każdy ciągle będzie miał tylko swój wycinek.
 9. Do tego wszystkiego by się jeszcze przydał IBCS, a my jak na razie kupiliśmy go tylko dla tych dwóch baterii, bez możliwości jakiejkolwiek integracji. Jeżeli nawet dojdzie do drugiego etapu Wisły, to za możliwość rozszerzenia trzeba zapłacić oddzielnie, a później zapłacić amerykanom za samą integrację i dać im pełny dostęp do wszystkich naszych systemów, żeby mogli to zrobić. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w ramach cięcia kosztów tego już nie zrealizujemy (o ile drugi etap w ogóle dojdzie do skutku).
 10. Ale w drugą stronę również. Jeżeli chce się w pełni wykorzystać tę jego "niewidzialność", to jego własne sensory powinny działać w trybie pasywnym, a nie aktywnym. Dlatego właśnie jego największym atutem jest interoperacyjność i możliwość uzyskiwania wielu danych z innych źródeł. Co my możemy zaproponować w tym temacie?
 11. Naszego? Naszego to by było, gdyby były nasze lub chociaż oddane do naszej dyspozycji. Będziemy tak jak do tej pory otrzymywać z opóźnieniem przefiltrowane już informacje, jeśli o to poprosimy. My nie mamy żadnego rozpoznania satelitarnego, lotniczego ani praktycznie żadnego innego sięgającego sensownych odległości. I dalej w tym względzie uzależniamy się od USA. Mamy już na wpół ślepe NSMy, będziemy mieli całe 30 [sic!] ślepych rakiet w HIMARSie (reszta to zasięg tylko 70km), a do tego jeszcze chcemy dołączyć F-35, które bez odpowiedniego rozpoznania, wskazywania celów itp. tracą wszystkie swoje zalety. W dodatku nie kupiliśmy integracji IBCS i wszystko wskazuje na to że już nie kupimy, więc cała ta nasza "sieciocentryczność" jest o kant ...
 12. To będzie najgorsza i najbardziej upolityczniona decyzja ostatnich lat. A swoją drogą, tak krzyczeli w sprawie Caracali, więc dlaczego sami teraz nie poczekają z ostatecznym podpisem do wyborów? To raptem kilka miesięcy, a byłby chociaż czas na jakąś próbę negocjacji warunków, bo na razie zachowujemy się jak dziecko w sklepie z zabawkami, które wbiegło i krzyczy: kupujemy! PS. https://www.money.pl/gospodarka/andrzej-duda-w-usa-17-mld-zl-za-f-35-to-poczatek-kolejne-40-mld-zaplacimy-za-eksploatacje-6391146259580545a.html
 13. I miał rację (no prawie). Podczas jakiś przebazowań itp. na F-22 i F-35 stosuje się soczewki Luneburga, aby zwiększyć ich SPO i aby były dobrze widoczne dla cywilnej kontroli lotów. A są też zdjęcia z lotów bojowych F-35 (chociażby ostatnie ataki na Daesh w Iraku), gdzie również stosowano te reflektory radarowe, bo nie zagrażała im tam żadna OPL, a były dobrze widoczne dla własnych oddziałów.
 14. Tak dla przeciwwagi dla rewelacji z "niezależnej", trochę z innej strony o "systemie odstraszania potencjalnego przeciwnika" tworzonym nam przez ministra... https://www.money.pl/gospodarka/mon-kupuje-w-usa-17-mld-zl-na-watpliwe-odstraszanie-przeciwnika-6390755559294593a.html
 15. A jeśli Turcy nie kupią S-400, to automatycznie oznacza brak "możliwości wpadnięcia tej maszyny wręcz Rosjan"? Strasznie naiwny jesteś...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.