Jump to content

Jacko

Members
 • Content Count

  782
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Jacko

 1. Tak naprawdę, to cały ten wątek "nie jest precyzyjny", żeby nie napisać że jest lekko bezsensowny... O ile jeszcze samoloty "szkolne" da się rozgraniczyć, to nie ma czegoś takiego jak "szkoleniowe". Tu by trzeba wymienić po prostu wszystkie typy statków powietrznych używanych w naszym wojsku (o le temat ma się do wojska ograniczać). Przecież np. 4slsz ma na stanie Bryzy, i szkoli pilotów na ten typ, a nie ma specjalnej wersji szkolnej. Analogicznie już w jednostkach piloci są przeszkalani na CASAch, Herculesach, Boeingach czy Gulfstreamach. Dokładnie tak samo piloci śmigłowców po szkole
 2. Jacko

  TS-11 Iskra

  Cyknąłem wczoraj trochę fotek BCI
 3. Jacko

  TS-11 Iskra

  Samolotów jako takich w BCI, to nadal zostało 9 czy 10, bo na razie ich nie spisywano ze stanu, ale większość jest "w rezerwie". Nie ma ani pieniędzy, ani pilotów, ani woli decydentów, żeby utrzymywać pełny skład. Część pilotów pouciekała już wcześniej (zresztą tak samo jak z innych jednostek) podczas różnych zawirowań (przede wszystkim podczas "rządów" A.M.), a część się wykruszyła w sposób naturalny w związku z zakończeniem szkoleń na tym typie. Jeszcze w zeszłym roku latało w porywach maksymalnie 5, a na ten rok przewiduje się maksymalnie 4 na raz i to od wielkiego dzwonu, przy okazji
 4. Jacko

  MiG-21

  Ok. Masz rację, bo niepotrzebnie generalizuję. W muzeum bywam sporadycznie tylko przy okazji wizyt w bazie (w zeszłym roku 2 razy) i nie śledzę na bieżąco tych prac. Niemniej ogólne wrażenie jest bardzo złe i te odnowione egzemplarze giną w natłoku tych zapuszczonych. Mam nieodparte wrażenie, że wszystko gnije dużo szybciej, niż jest zabezpieczane.
 5. Jacko

  MiG-21

  Pytanie czy chcieli to zrobić rzeczywiście i próbowali się z MMW dogadać czy to tylko taka wymówka? Bo obok stoi ze sto "eksponatów" dosłownie błagających o jakieś nawet minimalne renowacje i nic się w tym względzie nie dzieje... Natomiast co do samego MMW, to oczywiście też nie jest nic lepiej (mowa o ekspozycji plenerowej). Tu się bierze kubeł olejnej pod kolor i idzie "odnawiać" zabytki smarując nią wszystko jak leci... Ci którzy widzieli kiedyś z bliska "odnowionego" Jaka 9 zapewne wiedzą o co chodzi...
 6. Jacko

  MiG-21

  No tak. W sumie znając nasze "muzea" i "muzealników" nie ma się nawet za bardzo czemu dziwić...
 7. Jacko

  TS-11 Iskra

  Co do Iskry "indyjskiej", to jest plan by doprowadzić do stanu lotnego tę z Muzeum 303. To by była kolejna lotna w rękach prywatnych. "Robi się" też jedna w kamuflażu.
 8. Jacko

  TS-11 Iskra

  Fot: Chris Szał A ostatni lot najprawdopodobniej w ten czwartek...
 9. Jacko

  MiG-21

  Muzealny 8905 z orłem
 10. Jacko

  MiG-21

  Tak generalizować nie można, bo np. na bisach widziałem również czerowne-zielone.
 11. Jacko

  TS-11 Iskra

  "2001" to ostatnia lotna srebrna, której pożegnanie miało się już de facto odbyć jakiś czas temu, ale na razie jest odraczane. Niemniej to kwestia tygodni, a może i tylko dni, bo nie ma już na nich szkoleń i wykorzystują ją teraz piloci z BCI. A co do "malowania", to chyba za dużo powiedziane... Rzeczywiście mówiło się jakiś czas temu o malowaniu okolicznościowym, a skończyło się na domalowaniu drobnych wstawek...
 12. Jacko

  M-346 Master

  Lata jeszcze jedna srebrna Iskra, ale jako że nie ma już na nich szkoleń, to wykorzystują ją tylko piloci z BCI i to niestety jej ostatnie podrygi. Już nawet kilka razy był planowany jej lot pożegnalny i mała "uroczystość", ale jak na razie odraczają to w czasie. Niemniej to kwestia tygodni, a może i dni.
 13. Jacko

  An-2 wrak

  MiG-23 stał tam do przełomu 2018/2019. Był to MF o numerze 001, któremu domalowano czerwoną gwiazdę na stateczniku. An-2 to "M" o numerze 1316. Niedawno też został sprzedany i zabrany. Kiedyś stał tam jeszcze MiG-21MF.
 14. Jacko

  Mig-29

  Ktoś się orientuje czym różnią się bomby LMOB-100 z dwoma niebieskimi paskami, od tych bez pasków? I podobno nie chodzi tu o ćwiczebna - bojowa. Te pierwsze są rzekomo całe niebieskie.
 15. Jacko

  MiG-21

  Na pewno ta kwestia jest gdzieś wyjaśniona, ale ciężko się przekopać przez tyle stron. Czy "Bisy" przychodziły do nas już z polskimi napisami eksploatacyjnymi?
 16. A w internecie wejściówki się skończyły i wszędzie informowano, że już ogólnie wszystko rozdane.
 17. Bo wtedy w organizację zaangażował się Macierewicz jako minister MON i obiecał, że nie będzie płatnych biletów. Wprowadzono bezpłatne wejściówki dystrybuowane na terenie Radomia oraz w internecie. Wbrew pozorom tych ogólnodostępnych dla "gawiedzi" nie było tak mało, ale rozeszły się błyskawicznie. Oczywiście korzystali też różni cwaniacy, którzy brali te wejściówki z myślą o handlu i kwitł czarny rynek w internecie.
 18. Czesi mają po prostu dużo bardziej liberalne przepisy i łatwiej u nich zarejestrować różne repliki, samodzielne konstrukcje itp. U nas trzeba to przepychać dosłownie kolanem przez ULC oraz różne inne biurokratyczne instytucje, a cały proces to droga przez mękę. Zresztą to dotyczy ogólnie całego lotnictwa i wielu naszych rodaków robi tam licencje pilota czy rejestruje swoje samoloty (nawet te "fabryczne" już posiadające wszystkie potrzebne certyfikaty). Po prostu w Czechach łatwiej, szybciej i taniej...
 19. Brakuje Air Show Mielec`97. To były centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego, a przy okazji obchodzono 60-lecie zakładu i zorganizowano zlot An-2. Ogłosiliśmy już chęć zakupu nowych samolotów, więc prezentowano tam między innymi F-16, F-18, Gripena czy Mirage.
 20. Bo to stare W-3T przerobione na W-3WARM (tak naprawdę w fabryce otrzymały oznaczenie W-3WA TSAR). Kadłubów nie ruszano (stąd między innymi brak nadmuchiwanych pływaków), a jedynie doposażono do identycznego standardu jak pozostałe. Będą służyć przede wszystkim do szkoleń, bo nie mają takich samych certyfikatów i dopuszczeń jak reszta Anakond.
 21. Jacko

  Mig-29

  Te pierwsze cztery maszyny wylądowały w Mińsku prawdopodobnie 16.06.1989 i najpierw przechodziły odbiór techniczny. Szachownice otrzymały zaraz po odbiorze, a data podana przez Ciebie jest najprawdopodobniej datą oficjalnego przyjęcia do służby.
 22. Nowy IBCS dla patriotów ma pozwolić na wpięcie w system wszystkich innych stacji radiolokacyjnych jakie mamy, ma pozwalać na podłączenie wszystkich innych systemów OPL (np. MEADS), zapewnić pełną integrację z systemem dowodzenia obrony powietrznej i być w pełni sieciocentryczny. Między innymi po to mieliśmy to kupić, żeby w końcu zacząć jakoś łączyć chociaż te skromne siły jakie posiadamy w jeden system. Jeżeli pozostaniemy przy tym co kupiliśmy z dwoma bateriami, to będzie kolejny system oderwany od wszystkich innych, tak jak chociażby ciągle NSM. A same ośrodki dowodzenia, to trochę inna baj
 23. Do tego wszystkiego by się jeszcze przydał IBCS, a my jak na razie kupiliśmy go tylko dla tych dwóch baterii, bez możliwości jakiejkolwiek integracji. Jeżeli nawet dojdzie do drugiego etapu Wisły, to za możliwość rozszerzenia trzeba zapłacić oddzielnie, a później zapłacić amerykanom za samą integrację i dać im pełny dostęp do wszystkich naszych systemów, żeby mogli to zrobić. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w ramach cięcia kosztów tego już nie zrealizujemy (o ile drugi etap w ogóle dojdzie do skutku).
 24. Ale w drugą stronę również. Jeżeli chce się w pełni wykorzystać tę jego "niewidzialność", to jego własne sensory powinny działać w trybie pasywnym, a nie aktywnym. Dlatego właśnie jego największym atutem jest interoperacyjność i możliwość uzyskiwania wielu danych z innych źródeł. Co my możemy zaproponować w tym temacie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.