Jump to content

M.J.89763

Members
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by M.J.89763

 1. Dzięki za podpowiedzi. Przydadzą się na przyszłość PS. Wstawiłem troszkę lepsze fotki...
 2. Dzięki Dzięki Skupiłem się na zdjęciach samolotu i nie widać całej podstawki Poniżej fotka jak wygląda ta moja podstawka w drugim samolocie. Ten ma taką samą, trochę inny kąt wyszedł bo robione od ręki. Na drugim zdjęciu zbliżenie mocowania z tego modelu. Podstawka zrobiona ze stojaka na ręczniki kuchenne (koszt ok. 9 zł) i pręta aluminiowego fi 5 mm (ok. 6 zł). Do tego nakrętki M5 czarne i podkładki. Pilot był w zestawie, także zamontowany wg instrukcji Dzięki za opinie i uwagi Prostowałem płatki dyszy na ile mogłem i podklejałem klejem a nie pomyślałem żeby to robić na ciepło. Te elementy żywiczne są takie delikatne, że zaraz pękają więc raczej miałbym obawy. Osłonę radaru wklejałem jako ostatnią część już po malowaniu bo za każdym razem jak miałem wcześniej wklejoną to urywałem rurkę pitota z przodu . Tak są spasowane części modelu. Lepsze dopasowanie wymagałoby szpachlowania. Szpachlowałem też te miejsca które wydawały mi się konieczne a zostawiałem te gdzie sądziłem, ze są linie podziału. Widocznie przeoczyłem Ogólnie mój najlepszy jak dotąd samolot Może kiedyś dam radę zrobić lepszy.
 3. Cześć. Chciałem przedstawić mój drugi model samolotu F-16 wykonany z zamkniętym podwoziem, jakby w locie. Tym razem wersja C zrobiona z zestawu Revell'a. Podstawka wykonana podobnie jak poprzednio dla wersji D. Bazę modelu stanowi zestaw Revell F16-C Solo Turk (04844). Model taki sobie, dobrze spasowany ale dużo nadlewek na elementach koniecznych do usuwania. Ponadto miałem kiepską owiewkę którą musiałem sporo szlifować i polerować co spowodowało pękniecie po prawej stronie. Bedę ją wymieniał w przyszłości gdyż Revell przysłał mi nową. Tu duży plus dla producenta . Z dodatków użyłem rurki Pitota Master Model, kalki Techmod, dyszę Airesa, GBU-12 od Eduard, GBU-31 oraz Sniper-XR wraz z mocowaniem od Hasegawa. Przerobiłem wlot powietrza ponieważ zestawowy był koszmarny. Użyłem w tym celu części z uszkodzonego modelu Academy . Malowany głownie farbami Mr. Hobby a także Vallejo i Tamiya. Całość prezentuje się tak:
 4. Bardzo ładny model 👍 Moim zdaniem trochę za wysoko ustawione zawieszenie (aczkolwiek w Rosomaku można je tak podnieść 😉) i za dużo tych wycieków na piastach kół. Rosomaki chyba aż tak nie ciekną 😊. Mógłbyś jeszcze dorzucić antenę. Co nie zmienia faktu, że bardzo udany model.
 5. Genialny 👍 Gratuluję, świetna robota.
 6. Dzięki Na szczęście nie uszkodziła się owiewka więc chyba uda mi się go naprawić Co do plam kamuflażu... Robiłem to tak, że kształty poszczególnych plam wykonałem z masy Patafix. Robiłem takie dość grube wałeczki, ok. 3mm średnicy mniej więcej żeby wyszło w miarę możliwości łagodne przejście między kolorami. Następnie do farby koloru plam (FS36270) dodałem trochę czarnej i tak przygotowaną farbą malowałem plamy po obwodzie trzymając aerograf pod kątem (w kierunku wałeczków patafixu). Starałem się nie trzymać aerografu zbyt płasko w stosunku do malowanej powierzchni żeby przejście kolorów nie było ostre. Następnie pomalowałem cały kamuflaż już farbą koloru plam tym razem trzymając aerograf prostopadle do malowanej powierzchni. Po zdjęciu maskowania i patafixu wyszedł właśnie taki efekt z obwódką.
 7. Dzięki za opinię. Pomimo prób nie potrafię jeszcze uzyskać tak fajnej powierzchni jakbym chciał. Jest zrobiony lekki "weathering" olejami, był pre-shading który jednak za mocno zamalowałem kolorem bazowym Zdjęcia mi nie wyszły, fotograf ze mnie marny przez to ta owiewka wygląda na matową choć w rzeczywistości jest wypolerowana. Niestety lepszych już nie zrobię bo model uległ w międzyczasie wypadkowi i leży teraz w kawałkach w szafie
 8. Dzięki bardzo Dzięki. Już przy pierwszym modelu F-16 jaki robiłem, stwierdziłem że obwódki wokół plam kamuflażu muszę zrobić żeby model wyglądał fajnie. Także i w tym modelu nie mogło ich zabraknąć Mam nadzieję, że wyszły w miarę przyzwoicie Dziękuję Dziękuję Zdjęcia są bezlitosne... W rzeczywistości tak tego nie widać. Faktycznie mogłem się pokusić o zaszpachlowanie ale później musiałbym naciąć linie podziału co w moim wykonaniu mogłoby nie dać dobrego efektu Tak czy inaczej już tak zostawiam Dzięki za pozytywną opinię.
 9. Cześć. Chciałem przedstawić kolejny ulepiony przeze mnie samolot. Jest to F16C Block 52+ "Jastrząb". Również i tym razem model przedstawia samolot z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin. Samolot z numerem bocznym 4043. Bazę stanowi model południowo koreańskiego F-16C firmy Academy (model numer 12418) który zawierał już w zestawie ogon z zasobnikiem spadochronu. Detale takie jak na przykład anteny, upodabniające model do polskiego F-16C pochodzą z modelu Hasegawa. Dodatkowo zastosowałem Sniper-XR wraz z mocowaniem od Hasegawa, rurki Pitota Master Model, rack BRU-57 z Attack Squadron, bomby GBU-38 od Hasegawa i kalki z Techmod. Malowany tak jak i poprzedni mój model F-16 w wersji D głownie farbami Mr. Hobby a także Vallejo i Tamiya. Całość prezentuje się tak:
 10. Klejem cyjanoakrylowym. A konkretnie kropelką bo nie miałem akurat innego
 11. Ciężko mi polecić jakąś farbę do opon. Ja malowałem zwykłą czarną matową i to aerografem. Później weathering z wykorzystaniem suchych pigmentów. Nigdy też nie malowałem modelu pędzlem. Jedynie jakieś detale, szczegóły. Z tego co się orientuję są farby specjalnie do malowania opon ale ja nigdy nie używałem. Myślę, że takich informacji najlepiej szukać w dziale Warsztat. Tam też można zadawać tego typu pytania. Pozdrawiam.
 12. Cześć. Rosomak w kamuflażu "pustynnym" ma kolor wg palety RAL numer 1001 (RAL 1001). Ja do pomalowania mojego modelu używałem farby Vallejo Model Air numer 71.075. Czy farba o którą pytasz będzie dobra nie mam pojęcia ale z tego co widzę w internecie Hataka ma w swojej ofercie farbę RAL 1001, np. HTK-BL208 Desert Beige. HTK-B086 na ekranie monitora wydaje się być ciemniejsza.
 13. Dzięki I dzięki za wszystkie rady i pomoc przy poprawie modelu
 14. Cześć. Wymieniłem galerię z wprowadzonymi poprawkami. Nowe zdjęcia w pierwszym poście.
 15. Cześć. Szukając inspiracji jak zmienić podwieszenia w modelu natknąłem się na interesujący folder dotyczący TER. Wersja STAR (Smart Triple Advanced Rack). Z zewnątrz wygląda jak TER-9 a jest zgodna ze standardem 1760 czyli myślę że nadaje się również do GBU-38 ("Supports both legacy and SMART weapons stores") Jeśli tak jest to moje podwieszenie byłoby teoretycznie dobre przy czym polskie F-16 jak mniemam nie posiadają takiego wyposażenia Przy okazji miałbym pytanie... Bo nie mam GBU-12 a mam 2 szt. AGM-154 tylko, że w wersji A. Czy ona wizualnie różni się od wersji C? Jeśli nie to na jedno skrzydło 2 szt. GBU-38 na belce BRU-57 a na drugim 2 szt. AGM-154 również na belce BRU-57 mogłoby fajnie wyglądać Co myślicie?
 16. Wchodzę dziś na forum a tu taka dyskusja się toczy... Czas więc dodać coś od siebie Na wstępie powiem, że jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie tak dawno skróty typu GBU czy BRU czy inne cuda były mi kompletnie nie znane. Niemniej budując model przeglądałem różne fora, oglądałem zdjęcia i czytałem artykuły żeby model był w miarę możliwości merytorycznie poprawny A więc dwa felery Zaczynając od tego drugiego: Myślę, że w tym przypadku może tak zostać. Jak zauważyli koledzy Solo i Karambolis8 są różne konfiguracje ze zbiornikami zewnętrznymi. Też myślę, że to zapewne zależy od wielu czynników i konkretnej misji, które zbiorniki będą zastosowane. W jednym z artykułów dotyczących uzbrojenia polskich F-16 przeczytałem, że w samolotach ze zbiornikami CFT stosuje się zazwyczaj zbiornik 300 galonów pod kadłubem. Natomiast bez CFT zbiorniki 370 galonów pod skrzydłami. Te dwie konfiguracje zapewniają podobny zasięg. Czy tak jest w rzeczywistości, nie wiem W modelu mam zbiorniki CFT więc zastosowałem jeszcze dodatkowy pod kadłubem. Ze zbiornikami pod skrzydłami miałby już chyba za dużo paliwa Zauważcie, że te marokańskie "efy" ze zdjęcia nie mają zbiorników CFT. W dziale "Walkaround" na forum są zdjęcia zbiorników 370 galonów. Wskazują na to, że są one zdejmowane razem z pylonami (i zakładane). Myślę więc podobnie jak kolega Solo, że pylony są integralną częścią zbiorników. Myślę, że w tym temacie jest wszystko OK Gorzej z felerem numer jeden. Zdziwiła mnie i zasmuciła ta wiadomość Faktycznie nie znalazłem zdjęcia z takim jak moje podwieszeniem GBU-38. Zastosowałem TER na podstawie zdjęcia modelu znalezionego na jakimś zagranicznym forum (ktoś też tak zrobił ) oraz instrukcji do modelu polskiego F-16D Kinetic 1/48, gdzie na końcu pokazano różne konfiguracje podwieszeń, w tym GBU-38 with TER. Obrazek z instrukcji: I bądź tu mądry... Na zdjęciu przesłanym przez Karambolis8 faktycznie widać, że wykorzystana jest belka BRU-57. Pozostaje dokupić żywiczne BRU i wymienić. Zobaczymy czy obejdzie się bez strat
 17. Dzięki za wszystkie komentarze i opinie. Każda przyda się na przyszłość Szczerze mówiąc byłem zaskoczony stopniem uproszczeń jakie zastosowała Hasegawa w tym modelu, zwłaszcza wlotem powietrza i dyszą, którą od razu jak ją zobaczyłem to szukałem zamiennika Ale ogólnie fajny polski F-16 do postawienia na półce.
 18. Dzięki Najtrudniejsze to chyba było przyciemnić owiewkę
 19. Dzięki serdeczne za wszystkie komentarze hehe Tak, faktycznie zapomniałem napisać... Dysza jest żywiczna Airesa. Pudełkowa jest tragiczna dlatego dokupiłem również dyszę, która zdecydowanie wpłynęła na korzyść tego modelu . Wygląda świetnie, również w środku, co niestety trudno pokazać na zdjęciach. No i w locie dysza jest zwężona a z tą pudełkową nie dałoby się osiągnąć takiego efektu. Tu "zwęziłem" wylot ile mogłem Linie podziału są dość płytkie a nie chciałem ich nadmiernie eksponować i tak wyszło... ogólnie chyba nie najgorzej jak na drugi samolot w "karierze"
 20. Witam. Przedstawiam mój ostatnio ukończony model, tj. F-16D Block 52+ Jastrząb 4082. Model wykonany na podstawce "w locie" Model firmy Hasegawa uzupełniony o SNIPER XR od Eduard, rurki Pitota Master Model i kalki Techmod. Poniżej galeria: .... EDIT 20.05.2018 Wymieniłem galerię z wprowadzonymi poprawkami podwieszonego uzbrojenia. Teraz jest 2xGBU-12 oraz 2xGBU-38 na belce BRU-57 Także z dodatków doszły jeszcze bombki GBU-12 od Eduard oraz rack BRU-57 Attack Squadron. Reszta bez zmian. Obecnie wygląda to tak:
 21. Faktycznie pomyliłem kolory zamiast 26270 użyłem 36375 zmieszaną z matowym bezbarwnym . Teoretycznie łatwa sprawa do poprawy aczkolwiek ten model już potraktowałem jako testowy, próbny przed złożeniem nowego ;)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.