Skocz do zawartości

Nietypowo - kopia elementu plastikowego - jak wykonać?


Mirafiori

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

W sprawach modelarskich jestem laikiem, tak więc zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych [z góry przepraszam jeśli w złym dziale umieściłem temat]. Otóż restauruję starego Fiata 125p (1969r) i potrzebuję wykonać wierną kopię takiego oto znaczka:

http://eles.pl/fiat/seria/polski.jpg (samego wkładu bez chromowanej ramki)

W jaki sposób mogę to zrobić? odlać z żywicy? co polecacie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mogę to zrobić? odlać z żywicy? co polecacie?

Hej.

Na mój chłopski rozum w grę wchodzą dwa rozwiązania (o ile oczywiście nie ma szans na zdobycie znaczka w sieci)

- odlew w żywicy. Technologicznie najłatwiejszy, ale wymaga kosztownych materiałów (głównie silikon odlewniczy tj nieprzylegający, bo za żywicę może robić zwykły Distal albo Novol)

- vacuforma, czyli podciśnieniowe "odciśniecie" znaczka w folii plastikowej (np takiej z opakowania po zabawkach, rozgrzanej w piekarniku do stanu wiotkiego). Taki "odcisk" można wypełnić potem czymkolwiek (nawet starą szpachlówką), folia jest łatwa do zdobycia (piekarnik też ) największym problemem jest samo urządzenie do formowania (nie jest trudne do zrobienia, podciśnienie można wytworzyć odkurzaczem, ale trochę czasu trzeba poświęcić).

 

Pytanie :

- ile kasy możesz poświęcić na wykonanie odlewu (kilogram silikonu to jakieś 50-100 PLN, a Tobie wystarczy gdzieś 1/4 ale nie wiem, czy sprzedają mniej niż kilogram)

- czy planujesz więcej niż jeden odlew

- czy masz czas żeby zrobić urządzenie do formowania podciśnieniowego...

...od odpowiedzi na te pytania zależy wybór metody

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe znaczki jeśli w ogóle się trafiają to po powyzej 300zl sztuka...

zapewne kilka odlewów, na przyszłość bym sobie zrobił.

czas na urządzenie do formowania? nie ma problemu, tylko aby ktoś był w stanie klarownie mi wytłumaczyć jak to zrobić.

 

ps. dzięki bardzo za odp

pozddr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz kilka kopii, to może warto się pokusić o odlew - daje dużo większą precyzję i powtarzalność (chociaż nie wiem, czy AŻ TAKA precyzja jest Ci potrzebna)

 

knowhow o vacuformowaniu masz np tu:

 

http://www.plastikowe.pl/technika/formowanie-prozniowe-vacu

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=21213

 

 

EDIT

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz - ale to efekt spaczenia MIKRO-modelarstwem że nie wpadłem na to wcześniej .

Spróbuj - jak nie wyjdzie to większych strat nie powinno być - odcisnąć znaczek w ... plastelinie albo jeszcze lepiej w ciastolinie. Ciastolinę można potem "wypalić" więc powinna trzymać kształt, przy plastelinie musisz BARDZO DELIKATNIE zdejmować formę z wzornika.

Ciastolinową formę trzeba będzie psiknąć jakąś szpachlówką w sprayu żeby wyrównała ewentualne pory i pęknięcia formy.

Potem cienka warstwa rozdzielacza (np wazelina techniczna) i żywica.

 

A'ha - Distal zachowuje się dużo lepiej jeśli się go podgrzeje. Wystarczy potrzymać pod żarówką halogenową.

/EDIT

 

Powodzenia

ZzB

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie istniej większa precyzja niż frezarka C.N.C. (chyba,że mówimy o laserze). na pewno w Gdyni jest kilka firm ,które to zrobią.lub popytaj między znajomymi o frezera cnc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kontakt z jedną firmą frezarką zobaczymy . natomiast mam pytanie, jest to znaczek malowany od tyłu 3 kolorami. biały, czerwony i chrom. jakie farby polecacie do tego? przede wszystkim chrom, jak go wykonać aby efekt był jak najlepszy? czy po odlewie element będzie przezroczysty? gdyż pierwonie jest on wykonany z przezroczystej pleksi i malowany od tyłu.

http://img694.imageshack.us/gal.php?g=20100120.jpg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.