Skocz do zawartości

MARDERHORST/Afryka Północna 1941


SPIDIvonMARDER

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem chwycić taki raczej rzadszy temat dioram, czyli diorama głęboka (czytać: okopy).

 

Plan jest prosty: przedstawić hipotetyczne stanowisko niemieckiej artylerii p-lot w Afryce Północnej.

 

Oto kilka podstawowych danych:

 

Wymiary: 80x52 cm

Skala: 1:35

 

Modele wchodzące w skład dioramy:

-Sdkfz 222 "Siegfried" (Tamiya)

-FlaK 37 [88 mm] (Tamiya)

-FlaK 37 [88 mm] (Dragon)

-Zestaw figurek German Observation Group (Tamiya)

-2x Zestaw figurek German Artilleri Crew (Tamiya)

-Zestaw 4 figurek Afrikakorps (Dragon)

-Inne, pojedyńcze figurki i sprzęty

 

Łącznie przewiduję 20-30 figurek. Mały tłumek, ale to zrozumiałe przy artylerii.

 

Szkic:

20749bd8287df027m.jpg f1215e12298dac74m.jpg f1215e12298dac74m.jpg

 

TUTAJ TEMAT Z INNEGO FORUM. Jednak tam właściwe to opisuję jedynie jak rodził się pomysł

 

Nadałem dioramie nazwę "MARDERHORST", czyli "Kunie Gniazdo". Tytuł jest powiązany z moim nickiem oraz jednym z dział, które znajduje się na dioramie (Flak Tamiy'i ma taką nazwę własną).

 

W ciągu wakacji niestety nie ruszyłem terenu, jednak wykańczałem figurki i modele, o czym można przeczytać w odpowiednich tematach. Zrobiłem też wstępną dokumentację. Niestety forum nie zezwala na zamieszczanie jakiś ciekawych załączników...

 

Wyciąg:

OPIS DIORAMY

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jest to praca przedstawiająca faktyczny odcinek frontu, wydarzenie czy postacie. Owszem, zainspirowałem ją historią, jednak nie w celu oddanie stuprocentowych realiów. Dlatego dokumentacja może być uznana za inspirację.

 

1. SKRÓT

Front: Afryka północna, Libia, maj 1941.

 

2. OPIS SYTUACYJNY

Oto fikcyjna droga gdzieś w Libii. Dwa ciężkie działa przeciwlotnicze kalibru 88 mm ubezpieczają ważną drogę. Koło nich zatrzymał się lekki samochód rozpoznawczy i jego dowódca rozmawia z dowódcą baterii oraz jakimś podoficerem. Nagle obserwator zauważa jakiś ruch na horyzoncie, to prawdopodobnie brytyjskie czołgi! Załoga powstaje z miejsc i obsadza działa, ładuje je, nastawia zapalniki, odmierza odległość... czyli wykonuje wszystkie należne czynności.

W tym samym czasie, z tyłu w sztabie dowódcy pokazują sobie nowe zagrożenie.

 

3. OPIS TERENU

Płaska pustynia, w której wykopano okopy na działa, schrony amunicyjne etc. Ściany obłożono workami z piaskiem. Środkiem biegnie stara kamienna droga.

 

4. WYKONANIE TERENU

Na płaskiej desce ze sklejki narysowałem kontury obiektów i okopów. Teren wykonałem za pomocą pianki do uszczelniania okien. Górę obrobię i wyrównam szpachlówką. Piasek naturalny, wymieszany z klejem Wikol. Worki oraz droga z gipsu.

 

5. ELEMENTY DIORAMY

5.1. Lekki samochód zwiadowczy

 

Model: Leichter Panzerspähwagen sdkfz 222 „Siegfried“ (Lekki opancerzony wóz rozpoznawczy sdkfz 222, nazwa własna pojazdu „Siegfried“ czyli „Zygfryd“).

Firma: Tamiya

Skala: 1:35

Okres prac: druga połowa wakacji 2007 – początek marca 2008

Poziom trudności: średni

Cena: 96 zł

Jednostka: 3 dywizjon rozpoznawczy, 5 Dywizja Lekka

Ocena: 9+

 

Model przedstawia pojazd z o miesiąc późniejszy, niż wynikałoby to z dokumentacji. Uznałem, ze w tym czasie załoga przemalowała go na maskujący żółty kolor oraz dorobiła sobie kratki do trzymania kanistrów. Ponadto dowódca dorobił się pamiątkowej opaski „AFRIKAKORPS”.

 

5.2. FlaK 37

 

Model: Flugabwehrkanone (FlaK) ausfuehrung 36 „Marder” (armata przeciwlotnicza typu 37 o kalibrze 88 mm, nazwa własna działa „Marder, czyli „Kuna”)

Firma: Tamiya

Skala: 1:35

Okres prac: 2002-2003 (niewielkie poprawki robię non stop na bieżąco)

Poziom trudności: średnio-wysoki

Cena: 75 zł

Jednostka: 15 Dywizja Pancerna

Ocena modelu: 9

 

Model ma bardzo wiele wad konstrukcyjnych, dlatego w przyszłości przewiduję jego wymianę na nowy. Mój imiennik, od niego wzięła się nazwa dioramy (Marderhorst, czyli kunie gniazdo). Jego załoga jest 9 osobowa, wyposażona w hełmy i parciane pasy o zielonkawym kolorze (być może to taka skóra, patrzyłem na rysunki Wróbla).

 

5.3. FlaK 37

Model: Flugabwehrkanone (FlaK) ausfuehrung 37 (armata przeciwlotnicza typu 37 o kalibrze 88 mm).

Firma: Dragon

Skala: 1:35

Okres prac: luty 2008 – jesień 2009

Poziom trudności: wysoki

Cena: 139 zł

Jednostka: 15 Dywizja Pancerna

Ocena modelu: 10=

 

Kolejny Flak, tym razem wersja 37 z poszerzoną tarczą. I on posiada pewien defekt, gdyż niegdyś urwał mi się jeden z jego wahaczy, co pociągnęło za sobą uszkodzenie kątomierza oraz trzpienia mocującego kołyskę do podstawy. Załoga w różnych nakryciach głowy, również dziewięcioosobowa. Dalmierzysta posiada specjalny dalmierz artyleryjski, rzadziej używany w wojskach p-lot od klasycznego typu dalmierza (takiego jak ma członek załogi działa „A”).

Załoga:

-Dowódca notujący jakieś dane

-Strzelec na stanowisku obserwujący przedpole przez celownik

-Nastawniczy Zapalników stoi przy nastawnicy i coś na niej ustawia.

-Operator na stanowisku

-Dalmierzysta obserwuje przedpole

-Ładowniczy 1 przygotowuje nabój.

-Ładowniczy 2 przygotowuje nabój.

-Ładowniczy 3 przygotowuje nabój.

-Ładowniczy 4 przygotowuje nabój (wprowadza do zamka).

 

6. DOKUMENTACJA (INSPIRACJA)

Książki:

-Janusz Ledwoch „Niemiecka Broń pancerna 1939-1945”;

-Janusz Ledwoch „Afrikakorps”;

-Janusz Piekałkiewicz „Armata przeciwlotnicza kalibru 88 mm“.

 

===========================================

WYKONANIE TERENU

Zdjęcia pokazują przebieg cięcia pianki:

th_DSC04205.jpg th_DSC04207.jpg th_DSC04208.jpg

th_DSC04210.jpg th_DSC04211.jpg

 

3 złamane noże później

 

th_DSC04212.jpg th_DSC04216.jpg th_DSC04217.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wcale nie tak dużo... płyta sklejkowa pochodzi z odpadów z budowy, pianka 20+15 zł, płytki gipsowe 15 zl, worki z piaskiem 8.

 

Piankę najpierw wyrównam szpachlówką, potem pokryję wikolem z drobnym piaskiem. zobaczymy jak to wyjdzie i jakie malowanie okaże się potrzebne.

 

Mała zmiana koncepcji: droga będzie nie kamienna, a asfaltowa (mam takich zdjęć więcej). Wystarczy plytki drogi przewrócić na drugą stronę. Dodatkowy plus jest taki, że nie będzie widać szpar między nimi... bo asfalt można elegancko zaszpachlować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Masz jakieś papiery na "222" ciągnącego Flaka? Wątpię, aby ten lekki samochód zwiadowczy był wykorzystywany jako ciągnik do działka p-lot, chociażby z tego powodu, że działko to było zupełnie bezużyteczne w takim zestawie (brak obsługi i jaszcza), a sam "222" miał działko przystosowane do prowadzenia ognia "w niebo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.