Skocz do zawartości

[Humvee] M 998 REFORGER


Tysiuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając materiał stworzony przez BaldPumę dotyczący róznych wersji Humvee's, zwróciłem uwagę na ten samochód. Trudno mi napisać dokładnie z jakich powodów, ale bardzo mi sie podoba, ma coś w sobie. I postanowiłem go zrobić tym bardziej, że takiej wersji jeszcze nie mam.

Prawdopodobnie zrobię go ze starszym typem osłony przedniej oraz starszym typem lusterek - mając nadzieję, że takie egzemplarze tez służyły (lub służą) w argentyńskiej armii. Argentyna posiada na wyposażeniu Humvee's juz od lat 80-tych, na tym opieram nadzieję. Poza tym gdzieś te części trzeba wykorzystać, nowsze elementy wyposażenia zostawiając do innych modeli.

 

Ar03M1038Argentyna.jpg

 

Podstawa będzie model Italeri, z kołami Academy.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia

 

ps - dopisane

NAKLEJKI

poszukać na: http://www.militar.org.ua/foro/fuerzas-armadas-de-argentina-t12026.html / albo popatrz na linki w ameryce poł. albo wiki/ zciagnąć - wydrukować na białym podkładzie z naklejek na laserce (lub atramentówce i olejny bezbarwny), wyciąć, przykleić i sie cieszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie uda się zdobyć oznaczeń, nawet metodą BaldPumy, będzie po prostu bez. Jeszcze zobaczymy...Jak myślicie, jak może wyglądać przejście pomiędzy zakończeniem dachu a paką? Pałąk? A może ktoś ma inne fotki tej samej wersji, tylko w innym malowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to dziwnie podchodzisz do tego modelu. Wybrałeś zdjęcie, a potem wiele rzeczy chcesz robić inaczej niż na nim. Inna osłona, inne lusterka, inne koła, oznaczeń może nie będzie, wyciągarki też zapewne nie dasz Jeżeli chcesz zrobić Humvee w takiej wersji, to jest wiele ciekawych zdjęć pojazdów USA starego typu. Np. z REFORGERa. Poszukam też w katalogach ze zdjęciami innych krajów, jak cos znajdę - poedeślę. A Ty pomyśl nad zmianą tematu tej budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Humvee starego typu użytkowanymi przez inne niż USA kraje jest kłopot - wszystkie znalezione przeze mnie zdjęcia przedstawiają pojazdy z nowymi elementami - lusterkami, kołami, osłonami itp. Ale skoro chcesz go pomalować w standardowe 3-kolorowe kamo NATO, to ja bym zrobił wersję USA właśnie z REFERGERa. Znalazłem takie coś:

REFORGER11.jpg

2.jpg

1.jpg

Dwa pierwsze zdjęcia z Niemiec, trzecie co prawda z USA, ale chodziło mi o ciekawy ładunek. Dodasz takie akcenty jak kogut, numery na masce i drzwiach jak na drugim zdjęciu, z tyłu albo z przodu tablicę "CONVOY FOLLOWS / CONVOY AHEAD" i masz niebanalny model w sumie banalnej wersji Humvee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dziwnie? Mam sporo części, które nie zostały wykorzystane w innych modelach. Mam prawo przypuszczać, że takie Humvee w starszej wersji też były lub są eksploatowane w Siłach Zbrojnych Argentyny. Argentyna jest krajem, który dosyć długo korzysta z tych samochodów. Zresztą nie wiem jeszcze. Wersja mi sie podoba, mam do niej części, a mam tylko to jedno zdjęcie. Jeżeli możesz, to podeślij kilka fotek takiej wersji z innych krajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Mój post wysłałem, nie wiedząć że już odpisałeś. Co to jest REFERGER? Czy możesz podesłać jeszcze kilka fotek tej wersji z nowymi elementami wyposażenia? Trochę mi zakręciłeś, może masz i rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Humvee starego typu użytkowanymi przez inne niż USA kraje jest kłopot - wszystkie znalezione przeze mnie zdjęcia przedstawiają pojazdy z nowymi elementami - lusterkami, kołami, osłonami itp. .....

 

Jakie są fotki (u Kubisza) innych wersji poza USA masz w moim temacie (starałem się dać fotki każdej odmiany nawet tej samej wersji) a mamy pare tys. fotek praktycznie w 98% identycznych - stała wymiana.

 

Dlatego do wyboru - albo powyższe propozycje USA - albo ciekawie malowane "zagraniczne" ale nowszych wersji - allbo SciFi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REFORGER

 

Z ciekawych malowań innych krajów znalazłem tylko coś takiego:

1. Maroko

2. Liban

3. Boliwia

1. th_marokaski5.jpg 2. th_libaski9.jpg 3. th_boliwijski7.jpg

Jak widać - zawsze mają jakieś elementy nowego typu.

 

A może zrobisz w białym malowaniu UN?

th_M998_01.jpg

Zdjęcie słabe, ale coś tam widać. Zerknij też do warsztatu Maćka, gdzie budował białego M998.

 

Pytałeś wcześniej o tylny pałąk - tak to wygląda:

th_38.jpg

 

A jeżeli zdecydowałbyś się na amerykańskiego Humvee w malowaniu NATO, to masz do wyboru jeszcze np. M998 z IFORu:

th_hummer_013.jpg

Mały smaczek - ręcznie pisane oznaczenie IFOR na drzwiach. Na dolnym zdjęciu Humvee ma nowe koła, na górnym stare, mógłbyś "połączyć" oba te zdjęcia. Wiem, sam ci teraz proponuję drobne odstępstwa od rzeczywistości, ale jeśli chodzi o tego argentyńskiego, to np. brak oznaczeń bardzo by psuł odbiór modelu - przecież to one właśnie tworzą jego "argentyńskość" - bez nich to po prostu zwykły Humvee w 3-kolorowym kamo. Dlatego moja propozycja jest taka (kolejność ma znaczenie):

1. Biały Humvee UN.

2. Humvee REFORGER, z kogutem, numerami na masce i drzwiach, z tablicą o prowadzeniu/zamykaniu konwoju.

3. Humvee IFOR z ręcznie dopisanym oznaczeniem na drzwiach.

 

Powodzenia

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pewnością coś wybiorę...

Masz czas do 20:30. Wtedy mija 10 godzin od założenia tego tematu i tracisz możliwość łatwej zmiany tytułu i treści pierwszego wpisu. Potem pozostaje PW do Moda

Jeszcze wracam do swoich propozycji. Zerknąłem na Twoją ostatnią fotkę grupową i biały Humvee UN by tam pasował elegancko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prosta sprawa:

2. Humvee REFORGER, z kogutem, numerami na masce i drzwiach, z tablicą o prowadzeniu/zamykaniu konwoju.

3. Humvee IFOR z ręcznie dopisanym oznaczeniem na drzwiach.

Jeżeli wybierzesz któregoś z tych dwóch, chętnie podrzucę kilka pomysłów na urozmaicenie modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humvee w barwach ONZ w wersji z pełną, niską plandeką, z czerwonymi błotnikami.

Ale pamiętasz, że dostępne jest tylko jedno zdjęcie? Dokładniej to:

m99802.jpg

No i z tego co piszesz, w odróżnieniu ode mnie, nie zdejmiesz dachu.

Z tym że, tutaj tez jest do zrobienia od podstaw przednia osłona i kogut, a ponadto musisz wykombinować skądś długi wydech. Wersja nie jest tak prosta na jaką wygląda. Nad samą osłoną spędziłem kilka godzin.

Dla przypomnienia warsztat: M998 UN

 

P.S.

Błotniki nie są czerwone a raczej pomarańczowe/ciemnopomarańczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem...Oglądałem Twój model dokładnie. Niestety, teraz nie zrobię odpowiedniej kratownicy, nie mam takich profili, dlatego raczej będzie z plandeką. Przednią osłonę spróbuję zrobić, wydech mam. Z kogutem będzie problem, nigdy nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz nie zrobię odpowiedniej kratownicy, nie mam takich profili

Jakie tam profile? Jedyne czego używałem to płytki plastiku 1mm i 0.25mm i drucik mosiężny 1mm. Jednakże z plandeką jak najbardzie dobry pomysł. Będą się odróżniać. Powodzenia z cieniowaniem, mnie się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kogutem będzie problem, nigdy nie robiłem.

Dioda o odpowiednim kolorze. Tak zrobiłem koguta do M1114 najemników - uciąłem nadmiar (diabelnie twardy plastik, ale się udało), wywierciłem dziurkę i pomalowałem jej wnętrze na srebrno - że niby żarówka i odbłyśnik tam są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak REFORGER

 

Panowie, czy ktoś się orientuje jak dokładnie wyglądają tablice do prowadzenia konwoju? Z przodu i z tyłu?

Proszę bardzo:

 

przód:

KOLONNE ANFANG / CONVOY FOLLOWS

przd.jpg

 

tył:

CAUTION MILITARY CONVOY AHEAD / VORSICHT MILITAER KOLONNE VORAUS

hummer_016-1.jpg

 

To są oczywiście tylko przykłady, nie sądzę, żeby regulowała to jakaś norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.