Skocz do zawartości

Samochód pancerny Ford Tfc - RPM 1/35


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Warsztat modelu jednego z pierwszych polskich samochodów pancernych Ford Tfc w skali 1/35 wyprodukowanego przez firmę RPM. Samochód będzie wykonany w tzw. kamuflażu japońskim z okresy wojny polsko-bolszewickiej.

 

ford_tfc_01.jpg

 

Etap 1: budowa karoserii.

 

Model nie należy do najdokładniejszych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że składa się idealnie. W trakcie montażu okazuje się, że powstają szpary i trzeba dość sporo spiłować krawędzie i poprawić kąty. Jak widać na zdjęciu nr.2, po wklejeniu płyty pancernej z wizjerem dla kierowcy powstaje spory odstęp, później należy go zaszpachlować, co wykonałem. Bardzo słabo jest wykonany element łączący maskę z przedziałem załogi, jest za wysoki i wchodzi na przednią płytę, zalecam wykonanie nowego, który zrobiłem z przeźroczystej czystej płyty CD. Wieża jest również do poprawienia, podstawa jest za duża i trzeba ją opiłować i dopasować do góry. Należy również ściąć tulejkę mocującą wieżę z karoserią i przesunąć o jakieś 2-3 mm do przodu.

 

ford_tfc_02.jpg

 

ford_tfc_03.jpg

 

ford_tfc_04.jpg

 

ford_tfc_05.jpg

 

ford_tfc_06.jpg

 

Proszę o pomoc w budowie osoby posiadające informacje i zdjęcia dot. szczegółów Forda TFC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam w planach ten model i pytanie czy w instrukcji jest podana jeszcze jakaś wersja malowania prócz kamuflażu japońskiego? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam nowakwik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko ten, a w necie za dużo nie ma, a o kamo to prawie nic. Jestem ciekaw czy była wersja malowania jednobarwnego: ciemno zielony, tak jak cześć pojazdów w tamtym okresie, które były przemalowane z barw kamuflażu francuskiego (japońskiego): FT-17, Peugeoty i ciężarówki. Jednak wszystkie zdjęcia Tfc ukazują go w malowaniu trzój lub czterokolorowym.

Zdjęcia repliki Tfc.

 

Problem z wieżą.

Jak wyglądało mocowanie/jarzmo karabiny w wieżyczce:

 

Bez osłony:

ford_100.jpg

 

Z osłoną owalną:

Ford_5.jpg

 

W modelu jest płyta prostokątna, zero widoczności dla strzelca.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest pryszcz, najlepsze są koła. Czeka Cię naprawdę sporo piłowania by zaokrąglić szprychy z wewnętrznej strony tak jak są z zewnątrz...

 

U Ciebie w tym miejscu są nity, których tak naprawdę tam nie było lub była ich znacznie mniejsza liczba, ja ich nie robiłem:

 

 

IMG_03411111-1.jpg

 

 

A w ogóle z tymi nitami to producenci wielką kaszane odwalili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma go co zbytnio przerabiać i tak jest przeskalowany ile się da.

Na pewno trzeba usunąć (spiłować) boczne klapy na masce, nie było ich, klapy nad kierowcą trzeba również za piłować, były one równe z krawędziami dachu i dać same zawiasy.

 

PS. czy ktoś posiada rysunki w rzutach (blueprinnty) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa karoserii cz.2:

Wprowadziłem lekkie zmiany w karoserii. Została wykonana pełna podłoga , która dorobiłem z plastiku z płyty CD i wzmocniłem fragmentem ramki. Opierając się na zdjęciach zostały usunięte boczne klapy po bokach maski (zdj. 8) oraz spiłowane górne nad przedziałem załogi (patrz zdj. 5 i 8/9), ponieważ powinny one być idealnie równe i szeroki e względem góry. Klapy zostały wykonane z bardzo cienkiego i elastycznego plastiku z pudełka (patrz zdj.7 ).

 

ford_tfc_08.jpg

zdj.6

 

ford_tfc_09.jpg

zdj.7

 

ford_tfc_10.jpg

zdj.8

 

ford_tfc_11.jpg

zdj.9

 

Teraz mam mały problem z klapą od silnika, czy była ona w całości otwierana na lewą stronę czy też składała się z dwóch części otwieranych na boki? W replice Tfc jest na w jednym kawałku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag a mianowicie , całość pancerza była wykonana z płyt okopowy a klapki wziernikowe w nich miały trochę inny kształt, niby drobiazg a może cieszyć prawidłowość w wykonaniu.

Skos pancerza zaczyna się tuż przed klapą silnikową, a wynika to z konstrukcji podwozia i możliwości zmiany biegów przez kierowce.

Kolo zapasowe które było w środku wyjmowało się przez klapę która była z tyłu górnego pancerza tuż za wieżą.

Wieża była posadowiona na okrągłej płycie o średnicy takiej jak szerokość pojazdu a jej rąbowy krztałt wpisany był w ten okrąg.

A ponieważ jesteśmy z tej samej wioski to proponuje kontakt na PW i wtedy wszystko się wyjaśni dlaczego tak a nie inaczej.

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wskazówki. Nie mogę załapać tej klapy za wieżą. Model częściowo robię na podstawie zdjęć i repliki. Pisz na maila adam(@)tankmodels.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Etap 2: Podwozie, wieża i kończenie karoserii.

 

Podwozie zostało praktycznie wykonane, jeszcze dwie części i będzie zrobione. Wieża wykonana, zrobiłem kompletnie nową lufę Maxima i wyciąłem w wieży poprawny otwór na jego zamontowanie. Została ona zrobiona z części ramki od innego modelu, sama lufa wykonana jest z uciętego fragmentu igły do zastrzyków i lekko rozszerzona na końcu okrągłym pilnikiem. Dodałem również płytę pancerną pod wieżę.

 

ford_tfc_12.jpg

 

ford_tfc_13.jpg

 

ford_tfc_14.jpg

 

ford_tfc_15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, widzisz co się z ludźmi dzieje. Nie miałem wyjścia, jak zobaczyłem Tą Szanowną "pyrkawkę" w skali 1/72 i załamałem się, więc skusiłem się na 1/35, było to kilka lat temu, pod koniec 2008 roku. Model jest bardzo fajny, daje dużo radochy i utraty nerwów. Szkoda, że tak mało dokumentacji jest w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na podstawie dwóch - bardzo słabych i niewyraźnych zdjęć, dorobiłem brakujące elementy podwozia z drutu i plastiku. Dorabiam również zawiasy na lewej części klapy od silnika, na razie to są tylko przymiarki. Użyłem fragmentu wcześniej opisanego pudełka plastikowego i ramki od Fokkera. Z drutu 0,4 mm wykonałem "klamki" do drzwiczek.

 

ford_tfc_16.jpg

 

ford_tfc_17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów co nie miara ,ale istnieje jeszcze oprócz internetu Centralna Biblioteka Wojskowa, oraz Muzeum Motoryzacji na ul.Filtrowej tam też jest jako eksponat Ford T ,co prawda z 1927 roku ale podwoziowo niemal identyczny z tym na którego podwoziu wykonano pancerkę.

Tak jak już pisałem szkoda czasu i energii na tego Tfc co mi się nieodparcie kojarzy z tyfusem,( tyczy się modelu którym uraczył wytwórca modelarzy) raczej F-TB bo tamta nazwa niczego nie wyjaśnia i niech ktoś spróbuje ten skrót rozszyfrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.