Skocz do zawartości

Peterbilt 377 A/E


mzmichal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Zamierzam złożyć kolejny mój model. Wracam po malutkiej przerwie. Tym razem wybór padł na amerykańca. Problemy z klejeniem nie zapowiadają się. Poprzednio złożyłem brata Peterbilta 378-ósemkę. Wiem gdzie i jakie błędy mogę popełnić, ale pojawiły się nowe okoliczności, które stwarzają małe problemy. I tu liczę na waszą pomoc bardziej doświadczonych modelarzy. Otóż wszedłem w posiadanie aero z kompresorem. Aerograf ew-770 z dyszą 0,25 mm i kompresor MINI MA-3000 .

 

Na temat aerografu i korzystania z niego trochę poczytałem. Samym aerografem już malowałem po starych, zepsutych zabawkach brata. Trochę się już z nim "zaprzyjaźniłem", nabrałem trochę wprawy. Trochę eksperymentowałem .

 

Chciałbym model wpierw pokryć podkładem. Wyczytałem, że zdaniem niektórych podkłady: Mr. Base White 1000 oraz podkład Liquid Surface Primer mają podobne właściwości i tak samo się sprawdzają.

 

ss858409.th.jpg

 

Wiem, że biały powinien służyć na podkład gdzie będą stosowane odcienie farb słabiej kryjących/jasne kolory; szary nadaje się na mocniej kryjące/ciemniejsze kolory.

Wiem, że należy je nakładać aerografem (po uprzednim rozcieńczeniu rozcieńczalnikiem do lakieru). I tu jest pytanie: czy mogę je rozcieńczyć rozcieńczalnikiem wamodu

Takim

 

Farbki tym wamodem rozcieńczałem. Także płukałem aero wamodem i cleanluxem po każdym malowaniu. Ale czym rozcieńczać podkłady A może nie trzeba

 

Prace na razie zostały zaczęte:

ss858411.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mzmichal!

Aerograf to bardzo cenne narzędzie, gratuluję nabytku! Inna sprawa to podkłady. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to jakie farby maja przyjść na ten podkład? Ja osobiście w modelach samochodów do wielu części stosuję lakiery samochodowe, np. firmy Motip. W tym układzie dobrze jest też zastosować podkład tej samej firmy albo przynajmniej kompatybilny (który się nie "zgryzie" z tym co przyjdzie na wierzch), i jeszcze można do tego kupić lakier bezbarwny.

Mr Surfacer powinien być rozcieńczany rozpuszczalnikiem który się nazywa Mr Colour Thinner firmy Gunze Sangyo. Aerograf można myć rozpuszczalnikiem Nitro, jeżeli jego uszczelki to wytrzymają (trzeba uważać, niektóre potrafią się rozpuścić). Co do Tamiyi nie jestem pewien, podkład lubię nakładać z puszki sprayu, mam nawet taką Tamiyę.

Rama wygląda zachęcająco, uważaj na linie podziału formy/części, a ja życzę powodzenia z Twoim projektem i miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pmroczko.

 

Rozpuszczalnik Mr Colour Thinne został zakupiony i rama została pokryta podkładem surfacer 1000. Rozcieńczałem podkład tak długo aby nie było efektu pajęczyny. Mi wyszły proporcje rozpusz/surfacer 60%/40%. Strzykawki okazują się być nie zastąpione. Starałem się wszystko równo pokryć. Oceńcie sami:

 

ss858426.jpg

 

ss858433.jpg

 

ss858428.jpg

 

ss858432.jpg

 

ss858434.jpg

 

Tutaj mały zaciek:

ss858435.jpg

 

 

Teraz biorę się za malowanie deski rozdzielczej. Lepiej będzie wyglądać pomalowana niż będzie przyklejona kalka. Ramę chciałbym pomalować aerografem humbrolem H33-czarny matt lub sprejem samochodowym deco lack schwarz matt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz malować ramę, popraw wszystkie babole jakie pokazały się po podkładzie. Np. miechy od tylniego zawieszenia, widać, że SA kiepsko po szpachla owane, o ile w ogóle je szpachlowałeś. Kolejna sprawa to wewnętrzna część ramy, widać tam wszystkie wycięcia zrobione przez italeri do mocowania różnych elementów do ramy, np. mocowań do zbiorników paliwa, są tam też ślady po wypychaczach, które powinny być zaszpachlowane, bo kują w oczy. Na całej długości ramy, po zewnętrznej stronie, jakieś 2-3mm pod nitami widać jakąś linie, tego chyba też nie powinno być. Tyle moich uwag, mam nadzieje, że odbierzesz ich, jako wytykanie palcami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki voseba za rady. Linia na ramie została oraz wszystkie pozostałości wewnątrz ramy, wszystko inne niedociągnięcia poprawiłem.

Rama została pomalowana jednak sprejem. Poszły trzy cienkie warstwy. Wyszła za matowa moim zdaniem.

 

ss858463.jpg

 

Zwashowałem koła.

 

ss858466.jpg

ss858470.jpg

ss858471.jpg

 

 

Pomalowałem wnętrze kolorem naturalnego drewna.

 

ss858459.jpg

ss858469.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę na zewnątrz pomalować bordowym tym którym sugeruje instrukcja.

 

Nie miałem żadnego problemu z poduchami. Może nie usunąłeś farby. W miejscu łączenia. Kleje i farby "żrą się nawzajem". Usuń farbę i pozostały klej po poprzednich próbach klejenia. Jeżeli kleje modelarskie nie dadzą rady spróbuj jakimś klejem CA np: kropelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.