Skocz do zawartości

1/35 King Tiger okolice Königsberga zima 44-45r.


olej1965

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Idzie zima i zaczynają sie długie zimowe wieczory. Zatem trzeba było by coś podziałać. Pomyślałem że może zimowa diorama.

Niedawno udało mi się zakupić za pól ceny na allegro zaczętego już King Tigera Dragona bez zimmeritu zatem diorama musi przedstawiać czasy po wrześniu 44r bo od tej pory niemcy przestali stosować zimmerit na swych pojazdach.

Oznakowanie dołączone do zestawu wskazuje na 505 panzerabtejlung który w zimie 45 bronił się w Prusach Wschodnich między innymi bronił Königsberga. Do tego mam zamiar użyć dwuch zestawów z żołnierzami. Z pewnością trochę je zmodyfikuje i dodam jeszcze coś z żywicy ale to póżniej. Cała scena bedzie miała miejsce w budynku ( coś na krztałt stodoły) który zamierzam wykonać sam od podstaw.

 

1ab32aa7828f7166med.jpg

 

Na początek podstawka i fundament budynku wraz z brukiem. Budynek będzie o podstawie kamiennej a cała góra drewniana. Myśle że dach spadzisty kryty deskami dwu kondygnacyjny.

 

98535ff8b2804f04med.jpg

 

Ściany budynku odlałem z gipsu.

 

47a7ce39b7ff8030med.jpg

 

King Tiger trafił do "kreta" bo poprzedni właścicel to co skleił to i umalował

ale po 12 godzinnym pobycie w preparacie farba prawie w całości zeszła i mogłem rozpocząć makładać farbę podkładową pod obicia. Dodam też dwie figurki z żywicy. Oficer ma czapke SS wiec głowa pójdzie do wymiany.

 

49d19387ed308356med.jpg

 

Niech się mury pną do góry.

 

74f21ef7f59dd674med.jpg

95d2477bdfe130a9med.jpg

 

Trochę gruzu

 

0dfed30b3a2e0eb3med.jpg

ce40ed31f1bd703dmed.jpg

 

I to na razie na tyle.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zapowiada się świetnie . Będę tu zaglądał bo sam dłubię KT taiyi i też będzie z spzAbt 505.

Mam pytanko, czy przypadkiem mimo wszystko nie powinien mieć ten czołg zimmeritu?

 

Mam nadzieje że nie ,ale głowy nie dam. Może jest ktoś na forum bardziej kompetentny odemnie i pomoże nam rozwiązać wątpliwości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czołg był nówka, to nie miał zimmeritu. Jaki egzemplarz z jakiej jednostki to ma być? Tam w ogóle były Tigery II?

 

Tak jak w pierwszym poście 505 batalion.

W Lato został przezbrojony na King Tigery. Wtedy jeszcze napewno miały zimmerit. Niemcy przestali stosować we wrzesniu. No i jest pytanie czy dotarły jakieś uzupełnienia bo chyba pod koniec roku lub na poczatku 45 Królewiec został odcięty i zaopatrzenie odbywało się tylko drogą morską.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cytat z serii "Militaria" nr 5 Koning Tiger Janusza Ledwocha:

 

16 listopada 1944 roku batalion miał ogółem 21 sprawnych czołgów. Tego samego dnia nowym dowódcą

batalionu został major Senfft, dotychczasowy dowódca major Freiherr von Beschwitz powrócił do Rzeszy.

26 listopada 505 Batalion uczestniczył w odpieraniu natarcia na Gołdap. Cztery dni później batalion wycofano do odwodu Czwartej Armii Pancernej.

W 1945 roku batalion walczył w Prusach Wschodnich. Resztki batalionu, które wycofały się do Królewca (Konigsberg) zostały włączone do 5DPanc. Na południe od miasta walczyło 12 "Tygrysów". Ostatnim walczącym czołgiem był "Tygrys" sierż. Mausberga.

 

Według tego by wynikało, że żadnych uzupełnień nie było, ale ja też jestem zielony w tym temacie także mogę się mylić .

 

Przy okazji jaki nr czołgu będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem do zestawienia dostaw czołgów PZKPFW VI B do poszczególnych oddziałów i z którego wynika że PzAbt 505 dostał na przełomie 26 VII - 29 VIII 1944r. 45 sztuk Tiger`ów i była to jedyna dostawa tych czołgów do batalionu.

Wniosek - Wszystkie wozy musiały mieć zimmerit.

Dziwne że Dragon robi wersje tego czołgu (nr. kat. 6208) z oznaczeniami 505 batalionu ,którego nigdy nie było.

No cóż model znów wyląduje w" Krecie", a ja musze pomysleć jak dorobić zimmerit. Wszystkie sugestie mile widziane.

 

Przy okazji jaki nr czołgu będzie?

 

Chciałbym zrobić wóz sierż. Mausberga. bo to był mocny koleś.

Nie dość że w walkach o Królewiec zniszczył 50 czołgów to został oskarżony przez swoich o dezercje i wysłali go do obozu koncentracyjnego skąd zaraz przed wejsciem Rosjan uciekł.

Po wojnie za swoje zasługi na polu bitwy trafił na kilka lat na "wypoczynek" na Syberie

Niestety nie dotarłem do żadnych zdjęć czołgu tego człowieka i nawet nie wiem jakie miał oznaczenie i tu gorąca prośba gdyby ktoś coś wiedział prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jochen Mausberg (s.Pz.Abt 505)-- 50 Abschüsse

 

German Cross in Gold

Mausberg, Heinrich, 09.03.1945, Feldwebel, 3./s.Pz.Abt. 505

 

? ? Mausberg (s.Pz.Abt 505)-- 50 victoires

 

Jedyne co znalazłem, ale będę szukał dalej.

Tylko on miał Jochen czy Heinrich ?

 

Edit

jeszcze znalazłem Heinz Mausberg

Does anyone know the ultimate faith of Mausberg (German Cross in Gold/s.Pz.Abt.505) ?

He was sentenced to death by the "GD" leadership in the last week of the war but escaped in the chaos of the last days.

I believe he went into Soviet prison camp but that is it....

 

Does anyone know when he returned to Germany and where he might have lived ? Is he still alive ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że Dragon robi wersje tego czołgu (nr. kat. 6208) z oznaczeniami 505 batalionu ,którego nigdy nie było.

 

Jeśli chodzi o nr 201 to był. TU masz jego zdjęcia.

 

Ja odkryłem za to że moje kalki są do bani .

Edit (19:16): Na armacie jest duża cyfra oznaczająca kompanię i dwie małe oznaczające nr plutonu i czołgu w plutonie. U mnie powinno być 1 23 a jest 2 13. trzeba zakupić kalki .

Ok, koniec tego offtopa.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Olej, w sprawie tego twojego sierżanta to jakby Ci to powiedzieć... koleś jakby został wymazany z kart historii. Ale wysłałem jeszcze "mejle" do kolegów z Niemiec to może oni coś poradzą. No chyba że już coś znalazłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koleś jakby został wymazany z kart historii. Ale wysłałem jeszcze "mejle" do kolegów z Niemiec to może oni coś poradzą. No chyba że już coś znalazłeś.

 

Niestety nie wiele tylko to co jest w Militariach, ale nic to na czym mi najbardziej zależy, czyli nr. czołgu i najlepiej jakąś fotke {chodzi o malowanie }. Mimo to wielkie dzięki za zainteresowanie i poświęcenie swojego czasu na poszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jeszcze nie skończyłem szukać

 

Edit

 

A na deser.

Chyba go znalazłem choć nie jestem pewien

Czwarty od końca (zdjęcie) i w tabeli też jest i wszystko pasuje, oprócz czołgu ( w tabeli jest Tiger I)

http://www.tigertank-h-e-181.com/49_Panzer_Aces.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty od końca (zdjęcie) i w tabeli też jest i wszystko pasuje, oprócz czołgu ( w tabeli jest Tiger I)

 

No i stopnia na tej stronce jest w stopniu porucznika (oberleutnant) a poszukiwany raczej był sierżantem (oberfeldwebel).

 

Edit:

Właśnie znalałem w dwóch miejscach info o Oberfeldwebel Heinrich Mausberg s.Pz.Abt.505:

 

Deutsches Kreuz in Gold am 09.03.1945

bei der 3. Kp. / schw. Pz.Abt. 505

To info pochodzi z TEGO forum, niestety dla mnie niemieckiego. Ale o ile dobrze rozszyfrowałem służył w 3 kompani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nr. czołgu

 

Fw.Heinz Mausberg ,nr czołgu 311 (3 kompania);ciekawostką jest to że siedział w obozie Stutthof i 2 dni przed egzekucją uciekł.

A propos malowania dysponuję schematem czołgu nr.321 por.Volkera ale z tej samej kompanii a więc myślę że są bardzo podobne (dwubarwny kamuflaż i czerwony rycerz na wieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fw.Heinz Mausberg ,nr czołgu 311 (3 kompania)

 

Adam wielkie dzięki bo już przestałem wierzyć że się uda.

 

dysponuję schematem czołgu nr.321 por.Volkera

Bardzo bym prosił o ten schemat.

Wydaje mi się że malowanie jest podobne do tego z pudełka Dragona ,

co w pierwszym poście, ale ......

 

Prace posuwają się do przodu. Chałupa pnie się w góre.

 

d4db3a24371a5a61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.