Skocz do zawartości

Bücker Bü-181 Bestmann AZ Model 1/72


Kiemlicz

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy zdarzyło mi się żałować pieniędzy wydanych na model...

Zwykle nie wybrzydzam, szczególnie, że większość mojej zbieraniny to wszelkiej maści shortruny...

Ale w tym przypadku, relacja cena/jakość przekracza nawet resztki zdrowego rozsądku pasjonata...

 

Miłe złego początki:

 

i3.jpg

 

Ciekawe, że podobną scenkę można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym w publikacji "Flugzeug Profile" o Bestmannie, acz przedstawiona maszyna jakby nieco inna

 

i4.jpg

 

Zawartość pudełka:

 

1a.jpg

1d.jpg

1b.jpg

1c.jpg

1j.jpg

1i.jpg

1h.jpg

 

Uznali najwyraźniej, że technologię precyzyjnego odtwarzania elementów mają opanowaną perfekt, bo fototrawionek i żywic które zwykle znajdowały się w ich zestawach brak...

 

I najlepszy numer... kanały wlewowe skrzydeł... grube i szerokie niemal jak one same...

 

Obraz004.jpg

 

Ponoć takie rozwiązanie miało uchronić te części przed jamami skurczowymi... Nie wyszło. Jamy są, jak się patrzy.

Podobnie kadłub, upstrzony jest zapadliskami tworzywa (w zestawie praktycznie z początku produkcji) i to takimi, że deformują linię elementów.

 

1f.jpg

1e.jpg

 

"Imitacja" płótna na skrzydłach i sterach woła o pomstę... Jakby palcem w gównie wyrzeźbiona... Zaszpachluję i zeszlifuję na gładko, bo nie mogę na to patrzeć...

 

1g.jpg

 

Kalkomania (tak,tak Kokardy RAF-u mają piękne, landrynkowe kolorki)

 

1k.jpg

 

Instrukcja i schematy malowań:

i.jpg

i2.jpg

 

Sylwetka barwna autorstwa Wojciecha Sankowskiego z artykulu o zdobycznych samolotach z LzS nr 23. Bardziej wierzę jednak duetowi Morgała/Sankowski niż panu Muzikantowi z AZ Model...

 

 

38.jpg

 

 

Na koniec, chcąc przymierzyć do siebie elementy spróbowałem odciąć skrzydła od kanałów za pomocą piłki- żyletki. Niestety gięła się i zażerała w tym szajsplastiku. Dopiero użycie "nożyka modelarskiego specjalnego przeznaczenia" spowodowało oddzielenie skrzydeł od ramki...

 

2-1.jpg

 

 

Uff

Pozdr.

 

PS Zabrakło fotki oszklenia... Mała strata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj - wybór masz jakby żaden, a poza tym to zapewne nie pierwszy Twój AZ - wiedziałeś czego się możesz spodziewać

 

Z ciekawości oglądnąłem swój egzemplarz i stwierdzam iż trafiły Ci się "walnięte" wypraski - u mnie zero jamek skurczowych czy innych zapadlisk.

 

Oczywiście cała reszta jak u Ciebie ...

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kanał, kadłub wugląda jak formowany nad świecą i za co tu płacić?

Życzę wiele cierpliwości, cirpliwości, cierpliwości, cierpli... .

Pozdro Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanałem bym się nie martwił, i tak ostatecznie idzie w odpad, grunt że skrzydło dolane, w końcu short-run czyli dla tych co wiedzą jak sobie poradzić, cena jak powiedziano jest wykładnią niszowości choć przyznaje że uczciwie by było jak by tam była choć malutka blaszka i kawałeczek żywicy....

na koniec - maszete masz świetną a z modelem wiem że sobie poradzisz

 

pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zeszlifować nierówności z kadłuba. On sam oczywiście trochę schudł, ale niewiele. Jakieś 0,5 mm łącznie na obu połówkach

 

Obraz052a.jpg

 

Ale znów wyszła grucha. Jaka różnica między profilem grzbietu kadłuba, a elementu przezroczystego...

 

Obraz048a.jpg

 

Nie bardzo jest jak to zgrać w inny sposób, niż przez dosztukowanie kawałka kadłuba...

 

ZIO, Z AZ-tów które mam, to jedynie Staggerwing dorównuje temu tutaj... Ale to, zdaje się, jest przepak Sworda.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.