Jump to content

Jesienny chłód ZSRR 1942 OT-26


Michał96
 Share

Recommended Posts

Cześć to ja Michał. Chciałbym wam przedstawić moją najświeższą dioramę pt. ,,Jesienny chłód" Model i figurki sa w skali 1;35. Model frmy mirage, OT-26 a figurki mini artu. Model, że tak powiem zdobyczny na linii frontu wra z figurkami. Kolega mi go dał i postanowiłem go odnowić ( wtedy miał zimowe kamo), rozłożyłem go i z powrotem złożyłem. Dioramka to gips, zioła i pędzel. Jest to moja 4 diorama i przyłożyłem się trochę do niej. Klimat ma być smutny, ma przedstawiać beznadzieję armii ZSRR po rozpoczęciu kampani błyskawicznej niemców, operacji Barbarossa. Jest to zapewne jeden z ostatnich czołgów występujących w latach 1942- dziękuje Towarzyszowi za udzielenie informacji . Czołg ma być celowo styrany, w końcu taki mały złomek, słabe opancerzenie i uzbrojenie-to łatwo nie miał img0177uv.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0181kq.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0185v.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0186i.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0190et.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0196dx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0197vl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0201xf.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0188ti.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Sama kompozycja jest nawet,nawet.

Jednak OT to... - ale rozumiem - podarok i tyle.

Niemniej jednak mógł kolega błotniki dobrze dokleić.

I dlaczego zrezygnował kolega z 72?

Link to comment
Share on other sites

Nie ja niezrezygnowałem, tylko skala 1:35 trochę bardzej mi się podoba, podoba mi się ta wielkość. Ale jeszcze nie raz pewno skleje coś w 1:72 A co do modelu to te błotniki nie wiedziałem, że ma nie być tej szpary. Dziękuje tylko mojemu przyjacielowi (jest on na tym forum) któy oddał mi ten model, sprawił mi dużo frajdy.

Link to comment
Share on other sites

Całość OK.

Ale było się postarać, żeby gąsienice bardziej były dopasowane do kół napędowych. Trochę to średnio wygląda przy zdjęciach zrobionych na makro.

Link to comment
Share on other sites

To też zauważyłem nie wiedziałem co z tym zrobić. Próbowałem nakłuć te gąski żeby zęby weszły, ale jak to zrobiłem to gąska prawie pękła.

Link to comment
Share on other sites

To też zauważyłem nie wiedziałem co z tym zrobić. Próbowałem nakłuć te gąski żeby zęby weszły, ale jak to zrobiłem to gąska prawie pękła.

Trzeba było w takim razie zlikwidować zęby koła napędowego na styku z gąsienicą.

Model wygląda na nie tyle pomalowany co zalany farbą. Rozcieńczaj bardziej farbę i kładź więcej warstw.

 

 

taki mały złomek, słabe opancerzenie i uzbrojenie-to łatwo nie miał

Ciekawe rzeczy waść piszesz. Możesz to bardziej rozwinąć?

Link to comment
Share on other sites

Ta akurat nie udana biedronka. Ciemne błotne plamy to ślady po butach załogi i odpryski błota z drogia jasne to obicia farby-widziałem takie coś na necie. To do chemika, jest rok 1942. Czołgi te były używane w okresie międzywojennym, poźniej na froncie fińskim a jescze później były używane prze rosjan na poligonach. Na początku operacji Barbarossa, Rosjanie rzucali do walki wszystko co mieli, a mieli nie wiele, ich czołgi nie były w stanie początkowo zagrozic czołgom niemieckim. Czołgi OT-26 były wykorzystywane jako czołgi rozpoznawcze ze względu, że w latach 1941-42 zaczęto wprowadzać czołgi typu t-34/76 które były lepsze od pozostałych. Więc taki czołg o słabym usbrojeniu-miotacz ognia czy działo i karabin 7.62 mm i opancerzenie też słabe i po tylu latach służby (1937-1942) mogło uledz mocnemu zużyci i zaniedbaniu przez załogę. Tak mi się wydaje....

Link to comment
Share on other sites

Na początku operacji Barbarossa, Rosjanie rzucali do walki wszystko co mieli, a mieli nie wiele

 

Różne są szacunki ilości sprzętu pancernego będącego na stanie RKKA w czerwcu 1941 roku. Podając za stronami rosyjskimi było to około 17 000 jednostek różnych typów (Sołonin podaje że było ich ponad 20 000). Na owe czasy, więcej niż cała reszta świata razem wzięta. Przeciwko nim Niemcy wystawili 3600 czołgów. Skoro dla kolegi kilkanaście tysięcy czołgów to „niewiele”, to gratuluję poczucia humoru.

 

ich czołgi nie były w stanie początkowo zagrozic czołgom niemieckim

 

Które to radzieckie czołgi nie były w stanie zagrozić potężnym Pz.Kpfw. I, II, III i IV?

Może KW-1 nie mógł im zagrozić? Albo BT, T-26, 28, 34/76, 35 (czyli 90% czołgów Armii Czerwonej)?

 

Czołgi OT-26 były wykorzystywane jako czołgi rozpoznawcze ze względu, że w latach 1941-42 zaczęto wprowadzać czołgi typu t-34/76 które były lepsze od pozostałych.

 

5 razy czytałem to zdanie i dalej nie wiem co poeta miał na myśli. Kolega pisze, że T-34/76 zastępował OT-26 (ChT-26) w jednostkach, ale to bzdura. To są dwa różne czołgi, stworzone do zupełnie różnych zadań.

 

Więc taki czołg o słabym usbrojeniu-miotacz ognia czy działo i karabin 7.62 mm

 

Czy miotacz płomieni był słabym uzbrojeniem? W walce z czołgami przeciwnika, prowadzonej na dystans raczej tak. Ale niech kolega mi uwierzy, że niemiecka piechota w okopach lub w mieście po tysiąckroć wolałaby się spotkać z KW-1 niż ze słabiutkim OT-26.

 

i opancerzenie też słabe i po tylu latach służby (1937-1942) mogło uledz mocnemu zużyci i zaniedbaniu przez załogę.

 

Podobne jak Flammpanzer II. Podoba mi się natomiast druga część wypowiedzi: „Opancerzenie uległo mocnemu zużyciu na skutek 5 lat służby i osłabiło się na skutek zaniedbania przez załogę”.

 

nie wiele, drogia, jescze, prze rosjan, uledz

Pisząc w ten sposób pokazujesz, że nie masz szacunku zarówno do języka ojczystego jak i do tego do kogo kierujesz te słowa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nie jest ok... Musisz nad całością bardzo ale to bardzo dużo popracować, nie doklejone błotniki, niedokładnie pomalowane figurki, kanister który stoi tak że boje się czy nie spadnie, sceneria też raczej uboga... Nie chcę żebyś ten kometarz odebrał jako złosliwy i ogólnie negatywny względem Ciebie, bynajmniej tak nie jest, ba jest wręcz pozytywny bo bardzo dobrze że próbujesz i się znami dzlelisz tym, dzięki temu możemy podzilić się z Tobą doświadczeniem i coś podpowiedzieć. Popracuj nad tym.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.