Skocz do zawartości

Flying Fortress Mk I / Italeri 1/72?


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz widzę ten model na oczy ale dokładniej mówiąc jest to wersja "C" w malowaniu Rafu który zamówił tego kilkanaście egzemplarzy (dokładnie nie pamiętam). Ciekawa sprawa bo w tej wersji to raczej coś kompletnie nowego - tutaj widać tylko box-arta więc niewiele można o tym powiedzieć. Może ktoś wie co nieco więcej...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Fortress I AN530 "WP-F" (ex-B-17C, 40-2066) z 90 Sqn RAF

W kamuflażu Dark Earth / Dark Green / Sky Blue / Oznaczenia kodowe szare - Grey

Dużo info znajdziesz w Monografiach lotniczych cz.90 i 91 Boeing B-17 Flying Fortress autora Markowskiego i Jarskiego

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za odpowiedź, kalki mnie raczej nie interesują tyle co wypraski. Swego czasu został wypuszczony przez Rising Decals z Czech arkusz kalkomanii pt. Royal Fortress z 5 malowaniami do wczesnych Fortec w tym WP-F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Fortress I AN530

A nie czasem AM530 (pewnie literówka )? Ta seria puszczonych dla RAFU 17-tek była w ilości sztuk 20 - w końcu doczytałem. Bardzo ładna foteczka części transportu do GB jest w monografii BGW. Ogólnie w tej wersji powstało tylko 38 samolotów(18 USAAC i 20 RAF). I właśnie się dołączam do pytania kolegi gdyż ten zestawik może posłużyć za wykonanie naprawdę ciekawego modelu.Na razie to wygląda jak model "widmo" ale może jednak gdzieś się znajdą jakieś informacje.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

EDIT: te czeskie kalki to żadna rewelacja bo właściwie to samo można wykonać przy pomocy ścinków z innych modeli no ale przynajmniej wszystko jest w jednym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie!

Łącznie 20 bombowców B-17C zostało przekazanych z US Army Air Corps dla RAF-u.

Był to kontyngent , już z nałożonym brytyjskim oznakowaniem, ale błędnymi prefiksami numerów seryjnych (winno być AN 518-537 a nie AM) Bombowce zostały zakupione przez brytyjską Purchasing Commission jako Boeing Model 299T. Pierwszy z samolotów AN 534 opuścił Gander 13 kwietnia1941 i przybył do Prestwick po 8h i 49min lotu.

Tak więc dla nr. seryjnego 40-2066 który miał oznaczenie kodowe WP-F prefiks jest AN 530

Musiałem sprawdzić...

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem - też pogrzebałem co nieco w dokumentacji

Zmyliło mnie zdjęcie gotowych do transportu 17-tek gdzie znajdują się tylko oznaczenia przynależności państwowej i wymalowane prefiksy MA... (jeszcze bez oznaczeń kodowych WP-F). Na zdjęciu z 8 lipca 41 (bombardowanie Wilhelmshaven) jest już wymalowana forteca z pełnymi oznaczeniami kodowymi i poprawnym prefiksem AN523 (w tym przypadku).

Osobiście jak bym dorwał ten model raczej przerabiał bym go na jedną z tych 18-tu maszyn dla USAAC - angielskie fortece jakoś do mnie nie przemawiają (no może poza Coastal Command w wersji "E" którą nabyłem z Academy).

 

Pozdrawiam kolegę z sąsiedztwa (innych oczywiście też) - widzę , że mamy podobne zainteresowania

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

robiłem kiedyś w podstawówce B17C Academy (ten z obrazka poniżej)

http://www.oldmodelkits.com/jpegs/Academy%201666%20B-17C.JPG

jednak w tym przypadku niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć czy ten Italerowski to nowość czy przepak tego z Academy...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.