Skocz do zawartości

Szpachlowanie modeli za pomoca ....WOSKU !!!


alfavega

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Rai- Ro (www.rai-ro.de ;strona dostepna rowniez w jezyku angielskim) z Niemiec opracowala nowy system szpachlowania ZEP 71 , za pomoca specjalnego wosku ,o roznych wlasnosciach "technicznych".Jestem w posiadaniu tego urzadzenia od roku czasu i na podstawie doswiadczenia z nim twierdze, iz jest to powazna alternatywa do konwencjonalnej szpachlowki .Rysy ,szczeliny ,ubytki mozna wypelnic absolutnie i trwale cieklym woskiem(65 stopni) ,czysto(!) ,dokladnie ,nie naruszajac struktury zewnetrznej modelu np.imitacji nitow itp.Obrobka jego jest bezproblematyczna - pilnikiem ,papierem sciernym ,czy innymi narzedziami ,poniewaz do wyboru jest kilka jego rodzaju o roznej twardosci.Co wazne ,wbrew obawom nie jest on tlusty...lakierowanie modelu w miejscach "woskowanych " -zaden problem.Polecam strone internetowa firmy Rai- Ro ,gdzie znajdziecie odpowiednie informacje na temat urzadzenia do szpachlowania modeli i nie tylko.

Chetnie odpowiem na pytania dotyczace tego nowego sytemu szpachlowania.Ogolnie na stronach firmy Rai-Ro znajdziecie wzsystko co jest zwiazane z technika obrobki modelu .

Pozdrawiam

alfavega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna fotka zastąpi 1000 słów, a kilka... Powinieneś zrobić jakąś pokazówkę.

Na stronie Rai-Ro nie znalazłem nic, co pozwoliłoby mi zachwycić się tym wynalazkiem, poza dosyć mocnymi cenami. Alternatywa, która na dzień dobry zmusza do kupienia aparatu za ok. 280 Zł praktycznie przestaje być alternatywą. Chyba, że efekty są rzeczywiście "chwytające za serce", a do ich oceny potrzebne są...fotki.

Czyżbyś był "agentem handlowym" Rai-Ro (z góry informuję, że osobiście nie mam nic przeciwko )? Wybacz, że tak pytam, ale ostatnie zdania Twojego postu zabrzmiały jak reklama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,witam...nie ,nie nie jestem agentem handlowym ...uproscilem sprawe wysylajac adres tej firmy ,poniewaz Rai -Ro ma naprawde szczegolowy opis tego aparatu .

Poza tym, firma ta, dysponuje komponentami do uszlachetniania modeli ,ktorych rzadko mozna pozyskac na rynku.Wiem z doswiadczenia ,ze modelarze lubia bezposrednio "pogrzebac " na stronach zwiazanych z modelarstwem -stad publikacja adresu.Przyznaje,cena jest wysoka ,ale jakosc i zalety tez olbrzymie.

Osobiscie dlugo bronilem sie przed kupnem ZEP 71 .Dzisiaj nie zaluje.Chetnie wysle Tobie fotografie z konkretnymi przykladami.Przygotuje takie.

Przyslij mi prosze Twoj adres E- mail .Mozemy tez chetnie porozmawiac prezz skype .Znajdziesz mnie pod nickiem :alfavega .miasto Koblenz.Niemcy.

Mozemy w ten sposob poruszyc wiele tematow .Chetnie odpowiem na Twoje pytania.

Serdecznie pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfavega, dziękuję bardzo za propozycję wysłania zdjęć, ale myślę że zdecydowanie lepiej będzie opublikować je tu na forum lub na forach

Wiem, że niełatwo zrobić naprawdę dobre foty pokazujące niuanse tej techniki, ale nie musi to się stać od razu i chodzi mi tu niekoniecznie o zdjęcia samego urządzenia i dodatków (a jest tego sporo), ale raczej o coś w rodzaju małego reportażu o efektach działania ZEP71. Może być i większy reportaż.

Osobiście słyszałem o tym patencie już dobrych kilka lat temu, ale przy moim poziomie modelarstwa i jego tempie, taki aparat uznaję na razie za....niekonicznie niezbędny . Faktycznie w Rai-Ro można kupić prawie wszystko co wykracza poza dziedzinę standardowego sklejania modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bardzo chętnie zobaczyłbym efekty zastosowania tego - że tak powiem - systemu.

Nie znoszę szlifowania szpachli, gotowy jestem do sporych wydatków, niech mnie ktos tylko przekona do sukuteczności jakiejś odmiennej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfavega, dziękuję bardzo za propozycję wysłania zdjęć, ale myślę że zdecydowanie lepiej będzie opublikować je tu na forum lub na forach

Wiem, że niełatwo zrobić naprawdę dobre foty pokazujące niuanse tej techniki, ale nie musi to się stać od razu i chodzi mi tu niekoniecznie o zdjęcia samego urządzenia i dodatków (a jest tego sporo), ale raczej o coś w rodzaju małego reportażu o efektach działania ZEP71. Może być i większy reportaż.

Osobiście słyszałem o tym patencie już dobrych kilka lat temu, ale przy moim poziomie modelarstwa i jego tempie, taki aparat uznaję na razie za....niekonicznie niezbędny . Faktycznie w Rai-Ro można kupić prawie wszystko co wykracza poza dziedzinę standardowego sklejania modeli.

Hi Erkamo,

obecnie buduje traktor David Brown ,ktory ma uzupelnic brakujace elementy w dioramie Lancastera.Troszke potrwa ,ale bdzie to okazja aby zaprezentowac zastosowanie tego urzadzenia przy budowie modeli.W rzeczywistosci najlepsza forma przekonania siebie o plusach ZEP 71 jest wlasnoreczne proba szpachlowania tym urzadzeniem ....

Pozdrawiam serdecznie

alfavega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bardzo chętnie zobaczyłbym efekty zastosowania tego - że tak powiem - systemu.

Nie znoszę szlifowania szpachli, gotowy jestem do sporych wydatków, niech mnie ktos tylko przekona do sukuteczności jakiejś odmiennej metody.

 

Manas ,prosze o cierpliwosc .Postaram sie praktycznosc ZEP71 pokazac za pomoca zdjec.Szpachlowanie konwencjonalne jest problematyczne ,szczegolnie w miejscach trudno dostepnych .Roznorodnosc twardosci wosku (rozroznia sie ja kolorami)pozwala zamknac szczeliny duze, male ,uzupelnic brakujace krawedzie ,bez nadmiernego nakladania warstw wosku.W marcu budowalem figury pilotow do Lancastera.wiekszosc z nich byla z tzw.resinu.Wielka ilosc dziur po bablach powietrznych zamknalem wlasnie woskiem .Brakujace obcasy butow pilotow ,w jednym wypadku nawet dloni,uzupelnilem tez woskiem ...Nakladasz w malych ilosciach i dokladnie w tym punkcie ,w ktorym chcesz.

Wielu modelarzy aby zwiekszyc dokladnosc nakladania konwencjonalnej szpachlowki - rozpuszczaja ja rozpuszczalnikiem do farb enamel.Minus tego - reszta rozpuszczonej szpachlowki wysycha i mozna ja wyrzucic.

ZEP 71 ma tez zastosowanie przy mocowaniu czesci wytrawianych.Tutaj nie mam doswiadczenia ,ale moge sie poinformowac..

 

Pozdrawiam serdecznie

alfavega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.