Jump to content
filipsg

BT-5 Zvezda 1:35

Recommended Posts

Witam. Jako że prace nad M-10 stanęły z braku farby, stwierdziłem że warto byłoby potrenować brudzenie na czołgach. Idealny do takich prac był mój BT-5 ze Zvezdy, mój pierwszy czołg w 1:35. Sklejony jest raczej średnio, więc bardziej interesują mnie Wasze opinie na temat brudzenia na które złożył się wash akrylowy i pigmenty. Model jeszcze nie polakierowany żeby można było jeszcze poprawki wprowadzić

DSC00927-1.jpg DSC00928-1.jpg DSC00929-1.jpg DSC00930-1.jpg DSC00931-1.jpg

I co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Sądzę, że zdjęcia nie pozwalają na obiektywną ocenę.

Chyba lepsze zdjęcia:

DSC00942.jpg DSC00941.jpg DSC00940.jpg DSC00939.jpg DSC00937.jpg DSC00936.jpg DSC00934.jpg

Co do tych nitek na czołgu (kurz i resztki z wacików) zostaną wkrótce usunięte.

Wyraźnych śladów brudzenia nie widzę. Niedopuszczalne wydaje mi się przy skali 1:35 malowanie kloszów reflektorów srebną farbą. Widać smugi farby na modelu.

Rozwiercić, wygładzić i zalać czymś szkło-podobnym. Nawet klejem Wikolem, który po zaschnięciu robi się przeźroczysty. Można z przeźroczystego plastiku wyciąć szybkę.

Obejrzyj model przed robieniem zdjęć i pozbieraj z niego farfocle - nie wygląda to za dobrze./

Boczne błotniki nie obrobione dobrze - widać ślad łączenia form na boku i miejsca po łączeniu z ramką wtryskową. Widać też szpary po nierównym sklejeniu - np. na bocznych płytach po prawej, stropie wieży (tak mi się wydaje). Na przyszłość można by to poszpachlować.

Farfocle z czołgu już wyłapane i zdjęte. Dzięki za poradę co do reflektorów i błotników (nie zauważyłem wcześniej). Jeśli chodzi o smugi to faktycznie są i nie mam nic na swoją obronę, mam nadzieję że następnym razem będzie lepiej. Szpar pomiędzy płytami szczerze powiedziawszy bałem się łatać, no ale gdybym teraz wiedział to co wiem teraz dzięki Twoim poradnikom nie wahałbym się I czy naprawdę nie widać pigmentów na czołgu? W każdym razie wielkie dzięki za konstruktywną krytykę

Same pigmenty nie są wystarczające do brudzenia. Proponuję obserwować warsztaty na forum i poczytać nieco w dziale tajniki modelarstwa.

Tak wiem, jest jeszcze wash, obicia, zacieki...można długo wymieniać. I wash faktycznie jest na modelu chociaż przyznaję że źle dobrałem farbę bo nic nie widać (farba w kolorze pigmentu). Z innych technik znam tylko teorię ale powoli będę przekształcał to w praktykę z mam nadzieję przyzwoitym skutkiem.