Skocz do zawartości

Proporcje farb


Lisu15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam do was pytanie. Do dzisiejszego dnia, starałem się unikać dobierania proporcji i malowałem niektóre elementy "po swojemu".

 

Chodzi dokładnie o to, gdyż w instrukcji [sklejam model samolotu pasażerskiego Revell (tam gdzie jest wykaz jaka literka za jaką farbę odpowiada)] mam podane trzy kolory. Jednego musze dać 10% drugiego 30% a trzeciego 60%.

 

No i moje pytanie jest takie jak dokładnie odmierzyć ilość farby do wymieszania, w czym mieszać no i Czym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej chyba strzykawką jednorazową z apteki 2ml. Po kolei "wciągasz" jedną kreskę pierwszego koloru, trzy kreski drugiego koloru i 6 kresek trzeciego koloru. Można też wciągać ich wielokrotności np. 2, 6, 12.

 

Jeżeli chodzi ci o pomalowanie dysz silników w 737 to możesz użyć (już bez mieszania) MM 1424 Burnt Iron lub nawet 1423 Gun Metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszać w nakręcę po napoju, kapslu, itp. Odmierzyć ilością kropel (zrób bagietkę1 z kawałka ramki po modelu) i po kropli tutaj masz 1+3+6 zmieszaj bagietką i rozcieńcz do odpowiedniej konsystencji małe powierzchnię jak wolanty, dźwignie, elementy narzędzi maluj gęstszą farbą(nie musisz tyle razy malować) a płaskie powierzchnie jak skrzydła, pancerz rzadszą (na pewno przynajmniej 3 warstwy jeśli nie więcej)

 

1 "Bagietka to tani sprzęt ogólnego użytku, który stosuje się w laboratorium do wielu celów, m.in:

do mieszania płynów w kolbach i innych naczyniach laboratoryjnych,"

 

prościej się nie dało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilex7, owszem. Chodzi mi o dysze w silnikach i dokładnie w 737 Przyda się na przyszłośc ta strzykawka a te farby co podałeś to mógłbyś podać mi w Humbrolu?

 

kub, a nie mogę kupić w Realu za złotówkę bagietki i mieszać? Oczywiście żartuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na powtarzalności koloru to strzykawki użyj, o ile potrzebujesz więcej farby. Czyli tak jak pisze Pilex, tylko w wersji 'wielokrotności kresek'. Przy jednej kresce farba w końcówce strzykawki stanowi nadmierny procent mikstury i formuła ulegnie zwichrowaniu.

 

Przy małych ilościach zadziała metoda kropelkowa. Pewnie lepiej wykorzystać tu pipetę, ale mnie zawsze przerażała wizja jej mycia. Zamiast niej nada się patyczek plastikowy lub wykałaczka. Zanurzasz ją w farbie i nakapujesz kropelki do pojemniczka licząc je tak, by zachować proporcje zawarte w formule. Trzeba tylko pamiętać, by nie nabierać za dużo farby i by nie kapać więcej niż 2-3 krople na raz. Chodzi o to by kropelki były tej samej wielkości. Tym sposobem uzyskuję powtarzalność koloru pozwalającą na dowolne domalówki na modelu.

 

Co prawda rzadko go stosuję - mam problem z utrzymaniem stałej palety kolorów w szufladzie i na ogół domieszać muszę z tego co akurat mam ;).

 

Moim zdaniem: drobne elementy maluj tak rzadką farbą, jak się da. Nadmierna grubość powłoki malarskiej może wpłynąć niekorzystnie na wygląd malutkich detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greatgonzo - jak zawsze masz rację. Jak wynika z moich wieloletnich badań ta pusta przestrzeń do może być nawet 1 kreska; jak jeszcze to tego dodasz pojemność igły to błąd mieszania farbek może być jeszcze większy. Żeby to zjawisko zminimalizować można najpierw strzykawkę napełnić rozcieńczalnikiem dla danej farbki, następnie strzykawkę odwrócić, pozbyć się bąbla powietrza (uwaga na sufit), a resztę rozcieńczalnika wlać z powrotem do butelki. Następnie po kolei wciągamy farbki. Czasami zdarzają się w sprzedaży strzykawki w tłokiem który wypełnia tę wolną przestrzeń jak np. ta:

 

05131.jpg

 

ale te tłoki zrobione są z gumy i nadają się jedynie do pracy z farbkami wodorozcieńczalnymi (akrylowymi); wszelkie benzyny, acetony, nitra itp od razu rozpuszczają ten tłok

 

Lisu15 z humbrola to możesz użyć albo 27004 Metalcote Gunmetal albo 27003 Metalcote Polished Steel. Są one głownie do aerografu ale spokojnie można malować również pędzelkiem. Po wyschnięciu możesz je przepolerować przy pomocy patyczka do uszu, wtedy dysze nabiorą ładnego wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.humbrol.com/paints/all-paints/ac5039-27004-gunmetal-14ml-metalcote-enamel-tinlet/

http://www.humbrol.com/paints/all-paints/ac5025-27003-polished-steel-14ml-metalcote-enamel-tinlet/

 

Czy mi sie wydaje czy te dwie farby nie są w żaden sposób podobne do dysz silników?

 

Co do tematu strzykawki. Czy nie najlepszym rozwiązaniem byłoby ucięcie tego "dziobka" do tego stopnia by została jednie mała dziurka? Wtedy by nie było tego nadmiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.humbrol.com/paints/all-paint ... el-tinlet/

http://www.humbrol.com/paints/all-paint ... el-tinlet/

 

Czy mi sie wydaje czy te dwie farby nie są w żaden sposób podobne do dysz silników?

 

Pierwsza farbka (27003) to ta jaśniejsza część dyszy wylotowej, a druga (27004) to ten ciemniejszy fragment.

 

11230.jpg

 

Hubrol nie ma nic w stylu Burnt Iron lub Burn Metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obetniesz dzióbek to się ciulowo wtedy farbę nabiera, bo strzykawkę trzeba jakoś to tej farbki wsadzić.

Dla mnie najwygodniejszy zestaw to strzykawka i ucięta igła 1. Tak już robię od jakieś czasu i u mnie to działa.

Warto natomiast pamiętać o:

a) pustej przestrzeni (dzióbek), która daje znać o sobie w postaci bąbelka powietrza przy wciąganiu; oraz o pozostawieniu pewnej ilości farbki przy opróżnianiu strzykawki.

b) kolor wyjściowy jest również zależny od ilości "farbki w farbce", t.j. jeżeli farbka jest już odparowana to automatycznie będzie jej nieco więcej.

 

Tak w ogóle to nie ma się co zabijać z tym mieszaniem, nawet jeżeli będziemy to robić na oko (oczywiście bez przegięć) to i tak będzie w miarę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.