Skocz do zawartości

PZL P.24A TUAF, Miragehobby 1/48


Wachmistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam drugi model wykonany po kilkunastoletniej przerwie, w nowej dla mnie skali 1/48.

 

Historia:

W 1935 roku w wyniku napięć z Turcją o status sandżaku Hatajskiego (prowincja przy granicy z Syrią, wówczas pod mandatem francuskim), Francja zerwała podpisany już kontrakt na dostawy do Turcji myśliwców Dewoitine D-510. Wzburzona postawą Francji Turcja zwróciła się ku Polsce oferującej myśliwce PZL P.24. Szybko podpisano umowę na dostawy oraz produkcję licencyjną wersji A uzbrojonej w 2 działka i 2 km oraz wersji C z 4 km. Pierwsze samoloty zaczęto dostarczać w 1936 roku, egzeplarze licencyjne wyprodukowano w zakładach KTF w Kayseri (Cezarea Kapadocka). Pozostały w pierwszej linii do roku 1943, później przeniesiono je do szkolnictwa, gdzie służyły do 1945 roku. Model przedstawia ostatni samolot wersji A nr 2014 wyprodukowany w Polsce.

pzl243.png

pzlp242014.png

 

Model:

jaki jest model Miragehobby, wie każdy, kto spróbował. Jest ogólnie przyjemny w sklejaniu, ale ma trudne momenty, np. żywiczne kolektory spalin, które nie pasują pod osłonę tej wersji silnika, czy trudna w montażu osłona kabiny (za duże rozwarcie oszklenia, że tak powiem). Nad modelem pracowałem z przerwami od lutego. Dokonałem drobnych korekt przy silniku, zastosowałem lufy z igieł, które obrabiałem płomieniem dla osiągnięcia pożądanego odcienia. Malowanie sprejami Tamiya (czarny i aluminium) oraz akrylami Revell Aqua. Lakier bezbarwny gunze półmat. Do oszklenia clearfix humbrola, ale dość stary, wygrzebany z szafy. Kalkomanie oryginalne rozpadały się po namoczeniu. Mniejsze oraz numery zdołałem odratować. Półksiężyce i kwadraty pochodzą z tureckich kalek do Fw-190 (przedstawiłem w nowościach i inboxach).

 

Zapraszam do oglądania i krytyki:

 

p1060058l.jpg

p1060125.jpg

p1060067vu.jpg

p1060122g.jpg

p1060070i.jpg

p1060074r.jpg

p1060111iz.jpg

p1060107q.jpg

p1060094hv.jpg

p1060090y.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny i oryginalny temat z polskim akcentem. Wykonanie też bardzo mi się podoba za wyjątkiem oszklenia, które jest jakoś wyjątkowo mało przejrzyste. Także gratulacje Wachmistrz, czekam na Twoje kolejne produkcje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirage niczym szczególnym nas nie zaskakuje. Ja osobiście podziwiam każdego, kto weźmie do ręki formy tej firmy. Już od ponad roku próbuję się przemóc i dalej kończyć Łosia. Co do oszklenia P-24 nie ma się co dziwić, że wygląda tak jak wygląda - są problemy z dopasowanie przede wszystkim wiatrochronu, ale i reszta nie zachwyca. Ja przy swoim P-24 musiałem się, pewnie podobnie jak kolega, nieźle napocić, żeby jako tako wyglądało. Panowie z Mirage'a powinni w końcu wyciągnąć wnioski ze swojej pracy i pójść w ślady choćby Aeroplastu i przyjrzeć się z bliska formom Puszczyka. Ogólnie model bardzo mi się podoba i jeszcze raz gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oszklenie to w połowie wina wytwórcy, bo było oczywiście nierównei porowate, jakby z przeźroczystego żeliwa odlane (wiatrochron). Można było na nie znaleźć lepszy patent, np. wersja zamknięta odlana w jednej części oraz wersja otwarta: 1.wiatrochron + 2.prawa ścianka z plastiku a 3.lewy i 4.górny panel na folii + 5.ramki do nich na blaszce. Ale zmatowienie jest wynikiem użycia przeze mnie tego clearfixu pochodzącego chyba z początku lat 90-tych. Coś tam zareagowało i przejrzystość się zmniejszyła.

W ogóle, jeśli już o Mirage..., to razi również niedbalstwo w wykonaniu linii podziału na skrzydłach. W połączeniu ze strukturą blachy rowkowanej jest to nie do poprawienia. Jak może być zrobiony model samolotu "sztandarowego" dla jakiegoś kraju , uświadomiła mi eduardowska Avia B.534. Jak spojrzałem na te wypraski, przypomniała mi się chwila, gdy po raz pierwszy zobaczyłem modele Matchboxa, wcześniej widząc tylko Mikro72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.