Jump to content

Douglas C-47A 'SP-LCJ' - PLL LOT 1949 - pomożecie?


LimaOscar
 Share

Recommended Posts

Czołem Panowie

Czy możecie pomóc mi w analizie 'kolorystyki' tej maszyny? To SP-LCJ, czyli C-47A-35-DL z drugiej transzy dostaw do Polski. Płatowiec 42-23939, który wcześniej służył w 8 AF m.in. w Afryce. LOT otrzymał go w lutym 1948 roku wg oficjalnych danych (na 'papierze') - faktycznie mogło to nastąpić kilka miesięcy później. Była to ostatnia Dakota, która trafiła do naszego przewoźnika. Fotografia została wykonana w 1949 (czasem błędnie podaje się, że fotka jest z 1950 roku) roku na lotnisku w Manchesterze (Ringway Airport); pochodzi z przepastnej kolekcji Raya Scholefielda.

I teraz ma pytanie - czy ster kierunku jest innego koloru niż reszta płatowca, czy tylko jest wychylony (inny kąt padania światła), stąd na fotce ma inny kolor? No i czy maszyna jest srebrna (aluminium) czy jasnooliwkowa (mocno spłowiały Olive Drab)?

Wg mnie jest w kolorze aluminium, o czym mogą świadczyć czarne litery rejestracji oraz nazwa przewoźnika oraz pas 'anti-glare' przed kabiną. Ale... pewności nie mam, głównie z powodu tego nieszczęsnego steru kierunku.

A może po prostu statecznik pionowy wraz z 'płetwą' jest jeszcze w barwie OD, gdy tymczasem reszta maszyny już ma zdjętą farbę? Takie rzeczy nie były niczym nadzwyczajnym w owym czasie.

Co myślicie?

1316611F.jpg

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Wiem, że wyskakuję trochę jak Filip z Konopii i długo po czasie, ale dopiszę dwie uwagi - na mój gust, ster kierunku jest w innym kolorze (jakby srebrny... ) a cała reszta jest pomalowana, choć zdaje się, tył ma inny odcień, niż przód. Trochę tak, jakby z tyłu już zaczęli czyścić farbę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.