Jump to content

P-40N Warhawk G. Atherton 1/72 Academy


Banny
 Share

Recommended Posts

2ERS00205.jpg

 

Wing Commander Geoffrey Charles Atherton oczekuje w swojej dinghy na przejęcie przez Catalinę o słodkiej nazwie "Playmate Four Two" (44-33879 (CV-330), pilot 1Lt Bob Rohlfing). Poniżej - uratowany Atherton (trzeci z prawej) pozuje razem z załogą Cataliny do pamiątkowego zdjęcia.

 

2ERS00598.jpg

(źródło zdjęć: http://www.pbyrescue.com/Rescues/03feb45.htm )

 

Przełom roku 1944/45 nie był zbyt szczęśliwym okresem dla RAAF. Co prawda wizja inwazji na Australię rozwiała się bezpowrotnie, ale jednostki australijskie skierowano do niewdzięcznej roboty likwidowania japońskich garnizonów zostawionych na tyłach wskutek amerykańskiej taktyki "skoków". Akcje szturmowe

dla lotników były wyjątkowo niebezpieczne! Wskutek awarii/uszkodzenia wodowanie na bezmiarze Pacyfiku jaki i przedzieranie się przez dżunglę rzadko kończyło się dobrze. Poza tym szansa na napotkanie japońskiego lotnictwa była znikoma, także nie było możliwości na podniesienie konta zwycięstw. Sytuacja w której piloci myśliwscy od rana do wieczora wykonywali dziesiątki ataków szturmowych była tak frustrująca, że dowódcy australijskich dywizjonów myśliwskich wszczęli niemal bunt. Na nic się to zdało, to amerykanie rozdawali karty i to oni chcieli sobie przypinać medale.

 

Ryzyka szturmowych akcji doświadczył na własnej skórze Wing Commander Geoff Atherton, dowódca 78. Skrzydła, as z 5 zwycięstwami. 3 lutego 1945 P-40N na którym wykonywał zadanie został uszkodzony przez artylerię plot i wodował. Atherton miał wiele szczęścia, że szybko został odnaleziony przez samolot ratowniczy.

 

Ciekawostką jest, że utracony w odmętach oceanu P-40N (A29-647 43-22987) nie był jego osobistą maszyną! Uwieczniony na wielu zdjęciach P-40N-20 BU-B "Cleopatra III" (A29-629 43-22854), na którym Atherton latał od września 1944 doznał uszkodzeń kołując na pasie 25 grudnia 1944 podczas kolizji z jeepem. Dzięki temu ten egzemplarz przetrwał wojnę i został rozebrany na części w styczniu 1946.

 

Poniżej kilka ujęć BU-B Athertona. Zwracają uwagę ślady po zamalowaniu amerykańskich gwiazd na kadłubie oraz asymetryczne podwieszenie bomby.

 

atherton_1.jpg

 

atherton_3.jpg

 

atherton_5.jpg

 

O modelu.

 

P-40 Academy to przyjemny model. Składa się bez wiekszych kłopotów, merytorycznie też jest akceptowalny. Ponarzekać mogę tylko na kalkomanie, bardzo grube i trudno się kładące. Bez płynów bym im nie poradził. Zestaw zrobiony OOB, pomalowany farbami olejnymi, do tego wash i akrylowy werniks. W efecie moge pokazać kolejny prosty i dość szybko zrobiony model. Pod względem wykonawczym to brat bliźniak P-39Q prezentowanego tu: http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=37128.

 

P-40N_academy_00.jpg

 

P-40N_academy_01.jpg

 

P-40N_academy_02.jpg

 

P-40N_academy_03.jpg

 

P-40N_academy_04.jpg

 

P-40N_academy_05.jpg

 

P-40N_academy_06.jpg

 

P-40N_academy_07.jpg

 

P-40N_academy_08.jpg

 

P-40N_academy_09.jpg

 

P-40N_academy_10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Academy ma kalki do tegoż malowania czy to jakiś zestaw lub własna zbieranina?

Mógłbyś następnym razem bardziej poszaleć z malowaniem bo szczerze mówiąc jest nudne (oczywiście tylko ze względów artystycznych)

Widzę że przełamujesz się w końcu na temat brudzenia

Link to comment
Share on other sites

Kalki zestawowe, choć jak wspomniałem wyżej kiepskie jakościowo. W dawnych edycjach Academy nie rozpieszczała właśnie jeśli idzie o kalki, ale już w Airacobrze kalkomanie były cienkie i kładły się OK.

 

Co do urozmaicenia malowania... No cóż, obiekt wolę upraszczać (bo model to przecież nie tylko pomniejszona, ale przede wszystkim uproszczona wersja rzeczywistości) niż ubarwiać, ale rozumiem że może to być odbierane jako "nudne", jednostajne i powtarzalne.... Heh, może mnie też kiedyś znudzi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.