Skocz do zawartości

IS, ISU ?


drago101

Rekomendowane odpowiedzi

W 1989 roku jako podchorąży WSOWZ we Wrocławiu miałem praktykę dowódczą w 17 Pułku Zmechanizowanym w Międzyrzeczu. Przy wyjeździe z pułku obok drogi poligonowej leżała pocięta palnikami w opłakanym stanie wanna kadłuba z charakterystycznym układem jezdnym wskazująca na to iż pochodziła z IS-2, ISU-122 lub ISU-152. Co taki pojazd robił w Pułku Zmechanizowanym? Niby w ówczesnym etacie Pułk Zmechanizowny posiadał w swojej strukturze batalion czołgów, ale skąd tu takie cudo? Dlaczego coś takiego znajdowało sie tam tyle lat po wycofaniu z eksploatacji w LWP? Może ktoś coś wie na ten temat bo jest to dla mnie intrygująca sprawa. Wiele lat o tym nie pamiętałem, ale teraz zaczęłem grzebać przy ISU-122 Dragona i wspomnienia wróciły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 80-tych w Kłodzku, na przykoszarowym placu ćwiczeń (popularnie zwanym poligonem) obok makiety czołgu na szynach do szkolenia w zwalczaniu czołgów przeciwnika, stało podwozie IS-a. Właściwie sama wanna z kołami i kawałkami gąsienic. Jedna była kompletna. Całe wnętrze było wypełnione zużytymi pochłaniaczami od masek pgaz. Co jakiś czas pochłaniacze były dziurawione i ich zawartość ( takie ładne żółte granulki )palona. Dawało to od cholery światła, a paliło się jak proch nitrocelulozowy z flegmatyzerem. Próbowałem pytać o pochodzenie szczątków wraku, ale nikt nie umiał powiedziećskąd się tam wzięły. W tamtych latach nikogo to zbytnio nie interesowało. Ot, stało sobie i tyle. A my jako dzieciaki mieliśmy świetny plac zabaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie był przypadkem jakiś rodzaj celu do szkolenia z celowania z różnego typu broni? Pamiętam ,że 5 Pułku Artylerii w Sulechowie też na placu ćwiczeń stało cos będące ulepkiem T-34 chyba stylizowane na amerykańskiego Pattona z jakąś formą pancerza reaktywnego wokół wieży, oczywiscie z blachy.. Chociaż wydaje mi się ,że miał na górze pod gąsienicami kilka kółek wiec moze to też sugerowac serię IS.Nawet kiedyś podobno poruszalo się to to na szynach wzdłuż placu.

 

Pewnie kiedyś postawiono w latach -50 i dlatego nikt nie pamięta okoliczności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. To była jedynie resztka wanny kadłuba po odcięciu jej wierzchu. Strasznie to już było zardzewiałe i ktoś się na tym niesamowicie znęcał palnikiem, ale układ jezdny typowy dla tych pojazdów pozostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.