Skocz do zawartości

Eurocopter AS365 Dauphin 2 - Revell 1:72


Maks Benson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Jest to moja pierwsza relacja z budowy modelu. Do tej pory udało się ukończyć dosłownie kilka modeli. Głównie "wiatraki" w tematyce SAR.

Bardzo proszę o wszelkie uwagi dotyczące formy oraz treści postu. Postaram dostosować się do standardów forum.

Tyle tytułem wstępu...

 

Model robię prosto z pudełka, co najwyżej z jakimiś dodatkami "handmade"

Przy budowie postaram się wzorować na materiale ze strony

http://www.primeportal.net/hangar/sal_provenzano/hh-65c/index.php?Page=1

 

Czekam na konstruktywną krytykę... ;)

 

Opakowanko:

20130622_155701.jpg

 

Zawartość:

20130619_211234.jpg

 

i działamy...

20130622_160003.jpg

 

20130622_160227.jpg

 

20130622_160417.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy wykonane w arkusza HIPS - 0,25mm (najcieńszy jaki miałem na stanie) plus szybkie cięcie na 1 mm paski. Starałem się zbić trochę z grubości papierem wodnym. Nadal są za grube, ale musi już tak zostać.

Powinny też wychodzić ze środka oparcia (pod zagłówkiem) - kolejna wtopa ;(.

Następnym razem będzie lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończ tego MEDEVACa i zabiera się za ten co ja, chętnie podpatrzę twoje rozwiązania....

 

Mówisz i masz

 

Ta konieczność szpachlowania drzwi na lewej burcie to trochę minus dla Revella... Będziesz dodawał tę aparaturę na dziobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachlowanie nie jest takie uciążliwe. Chwila moment i po kłopocie. Z prawej strony też będę musiał podłubać.

 

Będziesz dodawał tę aparaturę na dziobie?

Jeśli chodzi Ci o ten wydłużony "nochal", to ten moment szukam odpowiedniego okrągłego profilu. Koncepcja jest następująca: rurka o odpowiedniej średnicy zostanie podgrzana i delikatnie spłaszczona. Powinienem dzięki temu zaoszczędzić szlifowania i przynajmniej do pewnego momentu zachować ładny kształt. To koncepcja na ten moment... chyba że wymyślę coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w międzyczasie przyszedł do mnie syn kolegi (6 lat) i rzekł:

"chcę taki... " i pokazał to

Lad_Rover_Defender_and_BMW_R1150GS.jpg

a wręczył mi to...

DSC_0009.JPG

na razie ma to... ;) a ja sporo pracy.

DSC_0456.JPG

 

Wiem, że to dla niektórych to nie jest modelarstwo a sam temat nie powinien się tu znaleźć, ale chciałem, żeby miał radochę z podejrzenia postępu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podłubałem przy podwoziu i kilku detalach. Poniżej rezultaty...

 

Dorobiona komora dla przedniego koła... starałem się zamarkować kilka kabelków (w rezultacie całe dwa ;))

DSC_0468.JPG

DSC_0466.JPG

DSC_0477.JPG

DSC_0479.JPG

 

cd wyposażenia... jeszcze okablowanie (konsola obsługi wciągarki etc i będę zamykał.

DSC_0469.JPG

DSC_0470.JPG

DSC_0472.JPG

DSC_0476.JPG

 

I tyle w temacie, będę wdzięczny za komentarze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż szkoda że tego panelu na tylnej ścianie nie będzie praktycznie widać.

 

Może o światełko się pokuszę ;) jest sporo miejsca w ogonie na instalację.

A tak przy okazji jakiego koloru jest światło w przedziale dla ratowników? Często widzi się kolory, czerwony, ultrafiolet etc. Domyślam się, że ma to pewnie jakieś znaczenie dla pilotów. Na tyle jasne aby oświetlić ten przedział ale tak żeby nie zaburzyć widoczności pilotom.

 

Na tym modelu nie ma linii podziału?

 

Model nie posiadał żadnych linii podziału, nie mówiąc nic o nitach. Jedyne wgłębienia w poszyciu to miejsca imitacji drzwi, które i tak muszę zaszpachlować. Tak wiec czeka mnie sporo drapania po modelu.

Gdzieś wyczytałem, że przydaje się w takich sytuacjach taka plastikowa taśma z klejem, na której wybija się nr seryjne. Ładnie trzyma się na modelu w momencie rzeźbienia linii. Może ktoś wie gdzie cuś takiego można znaleźć... chyba, że są na to jakieś lepsze łatwiejsze patenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po dłuższej przerwie w pracach nad budową modelu, postanowiłem spróbować z liniami podziału. Nigdy wcześniej nie podejmowałem się tego typu zadaniom.

Po wielu próbach na szrocie przeszedłem do rzeźbienia właściwego na jednej z części pokrywy silnika etc.

I tu natrafiłem na problem, pomijając że wychodzi mi to nieudolnie najbardziej denerwują mnie mnie drobinki plastiku na krawędziach linii podziału. Traktując je delikatnie papierem wodnym cofają się do środka i psuja cały efekt.

Jak sobie z tym radzicie?

 

20131004_124143.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie z tym radzicie?

1. Rycie za pomocą czeskiej piłki lub igły w oprawce.

2. Szlifowanie papierem ściernym drobnym (1000)

3. Szlichtę (czyli ten syf po szlifowaniu) usuwam zaostrzoną wykałaczką.

4. Po liniach przejeżdżasz cienkim klejem Tamiya, lub pędzelkiem zanurzonym w nitro (tylko lekko zwilżonym, żeby nie zalać całego modelu!)

Przycieranie, wykałaczkowanie i klejowanie, możesz powtórzyć drugi raz, jeżeli gdzieś coś nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za info, tak wiec za waszą poradą nabyłem drogą kupna, wszystko co sugerowaliście.

Pierwsze wrażenia po użyciu TRUMPETERA - rewelacja. Ostrza Olfa wydaja się grubsze i zbierają więcej plastiku. Może to i dobrze, dzięki temu razem z igłą można tworzyć linie różnej grubości.

Problem stanowi dla mnie metoda na proste linie. Testuje szereg taśm jakie w tej chwili posiadam. Wszystkie jednak są na tyle cienkie, że nie stanowią solidnego oparcia dla ostrza bądź igły. Jeśli macie jakieś sprawdzone, będę wdzięczny za info. (model etc.)

 

20131005_163052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma lakiernicza (ze sklepu z asortymentem dla lakierników samochodowych) BOLL lub 3M, jest wystarczająco gruba i szeroka (do wyboru 3,6,9,12 mm) z delikatnym klejem. Spokojnie można używać do trasowania linii jak i wyklejania podczas malowania modelu

Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvb2JyYXpraV9kb19hcnR5a3Vsb3cvMTE0X2ZhamdhXzZfbmFjaW5hbmllX2xpbmlpL25hY2luYW5pZV9saW5paV8zLmpwZyZhbXA7dz02NTAmYW1wO2g9NjUwJmFtcDtxPTEwMA==.jpg

boll_tasma_liniowa_plastyczna_pu7tbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naklejam zwykłą taśmę Tamiya i do tego czeska żyletka. Na początku przesuwam ją wzdłuż taśmy bez wielkiego nacisku, następnie ściągam taśmę i pod kontrolą wzroku przesuwam ją po wyznaczonym już rowku osiągając taką głębokość jaka mnie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.