Skocz do zawartości

Spitfire LF.XVI 1:48 ICM/Eduard


Desaxe

Rekomendowane odpowiedzi

Spitek się robi dalej Wczoraj dokleiłem detale (poza antenami na spodzie i podwoziem), preszejding czarnym humbrolem - szerokie trochę wyszły te pasy, ale po zabiegach malarskich jakie jeszcze na nim planuję nie będzie to robiło wiekszej różnicy

Malowanie bazy zestawem farb Gunze C do modeli RAF-u. Póki co psiknięty spód maszyny, prowizoryczne maskowanko blutakiem i ocean grey na górze, jak zaschnie to pomaskuję górę i pójdzie dark green. Następne relacje w czwartek jak wrócę z wyjazdu, a wówczas 2-3 dni i po robocie będzie

g4m4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl nad zainwestowaniem w metalowe lufy póki jeszcze chwilę masz czasu. Na Allegrusiu pełno... Znacznie poprawią wygląd...

Na lufy już za późno bo bym musiał rozbebeszać go na skrzydłach - ale w eduardowym mk IX będą na pewno

 

Blutak i taśma malarska pomaskowały co trzeba. Psiknięte farbami Gunze do RAF-u wszystkie główne kolory, a kołpak i śmigło Humbrolem 33 (pomijam fakt, że śmigło ma gów**ą konstrukcję i trzeba się gimnastykować by uzyskać symetrię). No i można się brać za kolejne etapy

 

qmqw.jpg

 

r3id.jpg

 

yxta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurczę na grillu... Nie mogę zgodzić się z przebiegiem szarej plamy na lewym płacie. Łączy się ona z kadłubową. Ale może się mylę. W każdym bądź razie nie spotkałem się z czymś takim

Malowanie jest wprawdzie nietypowe, ale taki właśnie schemat był w Polish Spitfires z Kagero TC27, skąd też pochodzą kalkomanie do tej maszyny. Będzie jeszcze miał ślady zamalowania dużych szachownic na górnym płacie i zamalowania pasa sky na ogonie. Ot taki dziwoląg - wprawdzie pierwszy raz używałem blutaka i nie odwzorowałem dokładnego kształtu plam ze schematu ale ich rozkład już z grubsza tak:

 

urj6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po kształcie plam i podziale blach to była wymiana blachy lub całego skrzydła - nie znam dokładnej historii zmian konstrukcyjnych dokonanych w tej maszynie. Ten konkretny Spit był opisany była w Polish Wings, ale skupiałem się bardziej na pochodzeniu tajemniczych i wyjaśnionych już oznczeń na kadłubie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzane podobieństwo

Wlodarski+316+squadron.jpg?g2_GALLERYSID=TMP_SESSION_ID_DI_NOISSES_PMT

Ja wiem, że to ryzykowne stwierdzenie bez zdjęć oryginału, ale jednak postawiłbym na chodnik, nie kojarzę ani jednego egzemplarza, z aż tak dalekim podziałem koloru OG/DG, aby wyszedł poza krawędź spływu skrzydła - piszę w odniesieniu do ewentualnego dawcy panelu. Oczywiście mógł zostać wymieniony sam panel i przemalowany, ale nie chce mi się wierzyć że akurat zabrakło szarej farby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie możesz mieć rację gdy tak aptrzę na to zdjęcie i schemat malowania - dzięki za spostrzeżenie Tak czy inaczej sporo z kamo zniknie i tak pod chodnikiem i otarciami farby przy kabinie, więc przemalowywał nic już nie będę raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To mój pierwszy post na forum i z taką małą nieśmiałością :na skrzydle po prawej wg.mnie to po prostu cień kadłuba tak jak na stateczniku prawym ,taka ars poetica rysownika ,tak jak szary jaśniejszy na kadłubie przy wydechu . Jeśli się myle to wybaczcie .

PS. Szybciej piszę niż ..., cała sprawa chodzi jak mniemam o lewy płat UPSS!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spitek dostał wczoraj lakier satynowy i dziś pozakładałem mu kalkomanie. Jeszcze szukam w moich archiwach kilku napisów eksploatacyjnych, bo niestety - producent dał prawie nic, Kagero dało tylko oznaczenia dywizjonowe, a widoczne napisy musiałem podszabrować z innych modeli Spitów w 1:48, które mam w szafie, a i to nie wszystkie bo niektóre nie pasują do tej wersji ot, uroki modelarstwa... gdy skończę kleić i wszystko wyschnie to ruszam ze śladami eksploatacji i liniami Jakieś uwagi i spostrzeżenia na tym etapie? I pytanie zasadnicze - co myślicie o czarnych liniach "Walkway" na górnych powierzchniach skrzydeł? bo Kagero podaje, że ich nie było, na zdjęciach tez nie widać ich w kazdym Spicie, a na schematach Spitfire'ów XVI w necie czasem są a czasem nie ma...

 

0eav.jpg

 

vh7z.jpg

 

sxd9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie, podoba się bardzo, sam mam tego ICM'a zamówionego, tak z czystej ciekawości. Techmod chyba robił zestaw kalek z napisami pod Spita.

Będziesz robić ślady po zamalowanych Roundel'ach "B"

Ślady zamalowania na skrzydłach i ogonie zrobię transparentną farbą akrylową na bazie czarnego washa Citadel, ale to później To w sumie dla mnie poligon technik i malowania, bo to moje pierwsze latadło robione na poważnie i ICM był do tego dobrym wyborem - jak coś spieprzę to nie będę tak żałował modelu za 31 zł

 

Klapolotki?

rozwiń proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślady zamalowania na skrzydłach i ogonie zrobię transparentną farbą akrylową na bazie czarnego washa Citadel, ale to później To w sumie dla mnie poligon technik i malowania, bo to moje pierwsze latadło robione na poważnie i ICM był do tego dobrym wyborem - jak coś spieprzę to nie będę tak żałował modelu za 31 zł

Właśnie się zastanawiałem jak masz zamiar to rozwiązać, ja sie szykuje na TD238 WKL W.Króla, wcześniej z SZ@K T.Sawicza

Z tego samego powodu zamówiłem sobie jednocześnie IX i XVI jako poligon doświadczalny

 

letalin zapewne miał na myśli wychylenie prawej lotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotki są póki co na wcisk włożone i dotad się nad nimi zbyt nie zastanawiałem - nie latałem nigdy samolotem (nie licząc pasażerskich) i niezbyt znam się na mechanice lotu, wychylania lotek etc., bo i modelarzem "pancernym" dotąd tylko byłem, więc ustawienie lotek zrobiłem chwilowo takie, bo:

- producent zrobił je jako osobne i uznałem, że ich lekkie powychylanie urozmaici model

- przy swoim pomyśle pokierowałem się poniższym zdjęciem, na którym obie są skierowane w dół, ale jak rozumiem to mam tę na prawym skrzydle wychylić w górę?

2jp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotki są póki co na wcisk włożone i dotad się nad nimi zbyt nie zastanawiałem

 

Szkoda, żebyś obarczył swój model poważnym błędem, a takim by było pozostawienie tych lotek w dotychczasowym położeniu.

 

- przy swoim pomyśle pokierowałem się poniższym zdjęciem, na którym obie są skierowane w dół, ale jak rozumiem to mam tę na prawym skrzydle wychylić w górę?

2jp.jpg

 

Ciekawe zdjęcie. Pokazuje coś, co nie miało prawa zdarzyć się w rzeczywistości, czyli jednoczesne wychylenie lotek w dół.

Moje wytłumaczenie tego fenomenu jest takie, że zdjęcie jest złożone z dwóch klatek filmu i w czasie między jednym, a drugim ujęciem doszło do zmiany położenia lotek.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym foto się sugerowałem, bo to jedyne jakie miałem dotąd pod ręką pokazujące maszynę z tej perspektywy. Koniec końców właśnie wkleiłem całość na stałe - lewoskrzydłowa lotka leciutko w dół, a prawoskrzydłowa lekko w górę - podobne foty na necie poznajdywałem (bo w książkach żadna nie odpowiadała na to pytanie) i myślę, że będzie ok Lekcja z lotek wstępnie zaliczona (dzięki za pomoc Panowie ), teraz się bierę za kosmetykę i delikatny "brudzing" samolotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po robocie, pewnie by wyszło jeszcze kilka rzeczy gdybym się bardziej piptał, ale termin konkursu gonił i miałem już nieco dość tego modelu Dlatego wykończyłem go tak jak uznałem za wystarczające i powoli biorę się za następny samolocik w 1:48. A tu zapraszam do galerii: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=40247

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.