Skocz do zawartości

Spitfire Mk Ia Airfix 1/72


wuwumaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

prace nad modelem zacząłem już spory czas temu, ale może po kolei jak to było:

przy jakiejś kolejnej okazji dostałem od mojej lubej dobrze obecnie znany model Spitfire-a:

DSCN6297.jpg

 

ponieważ nie był to zwykły kolejny kupiony model a prezent sprawa nabrała wymimary politycznego - trzeba się będzie postarać! miałem już jakąś blaszkę "na zaś" (jednego takiego Spita już miałem zrobionego, wiedziałem że jeszcze do niego wrócę) a po niedługim czasie na allegro udało się po dość okazjonalnej cenie kupić zestaw Airesa, potem się dały upolować klapy, potem się jeszcze domówiły detele Pavli, reasumując górka dodatków zaczęła rosnąć:

DSCN6299.jpg

 

zabrałem się do pracy, żywice Airesa są dedykowane do modelu Tamyi - z jednej strony noszą znamiona błędów tego zestawu (za krótki nos - maławe w porównaniu z Airfixem pokrywy silnika, wąski kadłub - węższa ściana p.ogniowa, najbardziej zewnętrzne km-y w skrzydłach są za blisko) jakoś to się musi dać pożenić z drugiej - kokpit jest tak szeroki że praktycznie nie jest możliwe wstawienie go w zestaw Tamyi, za to Airfix jest bardziej pękaty, po przeszlifowaniu kadłuba do niemal prześwitującego kokpit daje się wpasować. Wlewy poodcinane, elementy oczyszczone, kadłub skrócony o nos, skrzydła przecienione, wycięte luki z góry pod panele nad km-ami, z dołu pod osłony skrzynek amunicyjnych.

Obecnie z głównych praco zostało mi dokończyć pocienianie jednej połówki skrzydła i przygotowanie miejsca na klapy (jako że te detale doszły prawie na końcu) no i oczywiście korekta lotek, kilka fotek jak to aktualnie wygląda:

DSCN6300.jpg

 

DSCN6307.jpg

 

Co do malowania - udało mi się upolować kalki Aeromastera, model będzie nosił oznaczenia samolotu DWoO, 610 dywizjon (Country of Chester) z okresu początkowego bitwy o Anglię (moja ulubiona kolorystyka Spitfire-ów).

Może to i oklepane malowanie (Tamyia daje m.in. te kalki) ale na półce mam już wspomnianego Airfix-owego Spita Ia DWoK, więc będzie dwóch kolegów z dywizjonu, ot taka koncepcja

Poza sporą ilością dokumentacji w pdf-ach mam do dyspozycji kilka papierowych, w tym bodaj najistotniejszą - SAM Publications,

DSCN6309.jpg

 

Tutaj pytanie do Szanownych Tu Zaglądających - zwłaszcza Spitfire-specjalistów, Spitfire-miłośników i wszystkich mających co większą wiedzę o tych maszynach:

otóż mimo poszukiwań po necie nie udało mi się natrafić na w miarę przyzwoite KOLOROWE zdjęcia silnika w Spitach I czy II (bo różnica niewielka w tej kwestii), owszem - w książce SAM są kolorowe zdjęcia - ale miniaturki i do tego przedstawiają egzemplarz wyciągnięty po latach niedoli z jakiegoś magazynu, porozbierany do remontu, bardziej mroziaty od kurzu brudu i odpryskujących resztek farby niż żeby dało się z tego coś więcej wywnioskować.

To jaki jest ogólnie kolor wnętrza (interior green) to jasna sprawa, chodzi mi o kolorystykę silnika, głowic, sprężarki, układ przewodów z ich kolorystyką. Są zdjęcia "wypasionych" modeli ale wolałbym bazować na zdjęciach oryginałów.

Jeżeli ktoś takowymi zdjęciami dysponuje - bardzo proszę o pomoc !

 

pozdrawiam!

ww

 

p.s. przepraszam za jakość zdjęć, jak widać po dobitej dacie i godzinie (sic! nie mój aparat - nie zwróciłem uwagi że toto jest włączone, zorientowałem się jak przyszło zgrywać zdjęcia...) zdjęcia robione tuż przed wpisem, ciężko już było liczyć na światło dzienne a nie dorobiłem się dobrych warunków do fotografowania póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.