Skocz do zawartości

HobbyBoss - projekt 949A (OSCAR II) 1:350


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przyszła do mnie paczka z tym nowym modelem Oscara w skali 1:350.

Ogólnie jak na HB przystało wypraski porządnie zrobione chociaż mam wrażenie że niezbyt wiernie.

(na pierwszy rzut oka rzuca się mocno zaokrąglony spód kadłuba a przecież Antieje były w przekroju bardziej prostokątne z zaokrąglonymi "kantami" - szczególnie w obrębie wyrzutni).

Co więcej, porównując ten model z Oscarem II ze Zwiezdy różnice widać gołym okiem. I są one dość znaczne

Żeby nie być gołosłownym postaram się jutro wrzucić kilka fotek porównawczych (dziś niestety nie wyrobię się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek pudła oraz zawartości:

 

IMG_1453_zps84e0eebe.jpg

IMG_1454_zps395f25c0.jpg

IMG_1461_zps0707ea5a.jpg

IMG_1455_zpscc0b7dbd.jpg

IMG_1456_zps90025701.jpg

 

A teraz małe porównanie z modelem Oscara, który wypuściła Zvezda (czarne wypraski).

Gołym okiem widać że różnice są "kolosalne", począwszy od kształtu kadłuba, przez lokalizacje otworów przelewowych aż po gabaryty i lokalizacje wyrzutni:

 

IMG_1457_zpsc2b02a26.jpg

IMG_1458_zps3bfecc19.jpg

IMG_1459_zps0b4761ae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zgodzę się, niby szczegółów dużo, ale ogólnie model skopany. Szkoda wydawać stówę za taką "nowość", a w Zvezdzie wystarczy spiłować płetwę brzuszną na rufie i zrobić 2 na obudowach wałów. Plany jednoznacznie mówią - "HB ssie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Ja też jestem mocno rozczarowany. I trochę się dziwię bo ich ALFA w 1:350 dużo bardziej dopracowana.

Z tym OSCAREM to mam wrażenie że po prostu przeskalowali ten ich wcześniejszy modelik z 1:700. Chociaż trochę się "ogarnęli" bo dolne usterzenie na rufie jest już podwójne a nie pojedyncze jak w 1:700. Trochę się boje bo czuje że będą chcieli wypuścić TYPHOONA w 1:350, a jak ma być tak niedopracowany jak ten OSCAR (jeśli przeskalują tego 1:700) to chyba go oleje. Chociaż bardzo chciałbym mieć jego model w tej skali - poluje na Ravella ale na razie same pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno był na alezło, ale akurat nie miałem kasy mam w zasadzie Kurska i Oriola z gwiazdki, więc zrobię Oriola z zamkniętymi wyrzutniami - fajne są modele chińskich SSN-ów np Xia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne są modele chińskich SSN-ów np Xia

Ja to mam mocne odchylenia jeśli chodzi o okręty podwodne:

- jak współczesne powojenne to tylko ZSRR

- jak starsze to tylko niemieckie i japońskie

 

Z chińskich posiadam tylko jeden model Typu 033 - ale zakupiony tylko i wyłącznie z planami przebudowy na ROMEO

 

okonek - no właśnie plany OSCARÓW są różne. Zeskanowałem chyba z 5-6 planów i wrzuciłem do CADa to żadne się nie pokrywają

Ostatnio załatwiłem sobie dwa filmy o Kursku to może tam się uda coś "zaobserwować" z detali czy geometrii. Trochę mnie to dziwi bo to w końcu nie taka nowa konstrukcja więc plany w miarę skrystalizowane powinny być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Takie przykładanie fotki do planów nic nie da, chociaż najbardziej mi to pasuje do chińskich i polskich planów lub odwrotnie jak kto woli. Ty masz możliwość przyłożenia wyprasek i też mówisz że nic z tego. Hmm.... mógłbyś na sucho poskładać kadłub i pokrywy wyrzutni ( właśnie ten obszar mnie najbardziej intryguje ) i zrobić jakieś fotki ? Może wtedy da się coś wywnioskować na podstawie porównania z fotkami oryginałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek - ja się głównie wzorowałem na dwóch planach:

1. z OW nr47 (2001/2) - rys. p.Kaczmarczyka

2. nTW nr2000/10 - rys. p.Grotnika

Udało mi się je dość wiernie zeskanować w większej rozdzielczości, a fajne są bo jest i widok z dziobu i z rufy.

Coś tam w necie jeszcze wygrzebałem jakieś rzuty, ale zazwyczaj nie ma skali ani nawet podziałki poza tym marnej jakości.

Szczerze powiem że do obu tych planów (z OW i nTW) dużo bardziej pasuje model HB. Nie wiem tylko dlaczego przekrój kadłuba zrobili taki kulisty - to ewidentnie największy feler tego produktu.

 

Postaram się w najbliższym czasie złożyć ten kadłub i wrzucę jakieś foto, chociaż chyba wypadałoby założyć wtedy już jakiś temat warsztatowy

A ja jeszcze walczę z ALFĄ i HOTELEM... stan prawie surowy bo trwa na obudwu walka z otworami przelewowymi (pierwszy raz ambitnie postanowiłem podziurawić kadłuby) a wysiadł mi zasilacz do vellemana Poza tym ostatnio czasu mało do dłubania dlatego nie zakładałem żadnego warsztatu bo nawet nie ma co pokazać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek - trochę przerysowane mi to wyszło, ale mniej więcej tak to wygląda jak ten szary owal.

949A_zps67db2d9c.jpg

Wg. mnie przekrój powinien być dużo bardziej "kanciasty" - szczególnie w obrębie wyrzutni (tak to przynajmniej wygląda na zdjęciach

U HB jest ewidentnie przekrój walca w dolnej części kadłuba. Model Zvezdy jest dużo bardziej "kanciasty" w przekroju.

Chociaż z drugiej strony na widoku z przodu w tym numerze nTW co pisałem wcześniej dolna cześć kadłuba jest bardziej kulista (bardziej pasuje do wyprasek HB)

I bądź tu człowieku mądry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zobaczmy co mamy. Plany polskie, chińskie i rosyjskie

 

plan17.jpg

 

Widok z przodu w/g planów polskich, chińskich, rosyjskich (ten wariant moim zdaniem odpada), rosyjski przekrój kadłuba i fotka oryginału od przodu.

 

przod5ab.jpg

 

Owalność dolnej części kadłuba występuje co bardzo dobrze widać na fotkach okrętów w doku.

 

przod6.jpg przod7.jpg

 

Jeszcze coś z dzisiejszego śmigania po sieci.

 

przekroj1.jpg przekroj.jpg

 

Osobiście najbardziej pasuje mi ten rosyjski przekrój kadłuba. Szkoda, że tylko tyle mam. Czekam na fotki, o które prosiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek - to teraz mam zagwozdkę

Chyba nie będę kombinował i zrobię go prosto z pudła tak jak jest.

Co do fotek... Niestety okazało się że klapy marnie pasują do wyciętych otworów w kadłubie i "wihajstry" przytrzymujące klapy od środka są za grube (po zmontowaniu na surowo jest wokoło szczelina ponad 1mm). Jestem w trakcie szlifowania i dopasowywania żeby jako tako wyglądało. Jak spasuje to umieszczę foto - najprawdopodobniej jutro wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek - obiecane fotki. Mam nadzieję że trafiłem w to o co ci chodziło.

Niestety nie mam zbyt dobrego sprzętu do robienia zbliżeń.

 

IMG_1526_zps9233a96f.jpg

IMG_1529_zps0c0df06f.jpg

IMG_1530_zps40552fbb.jpg

IMG_1531_zps7cdd2cc8.jpg

IMG_1532_zps347b8d3c.jpg

IMG_1533_zps585501bf.jpg

 

Jeszcze na koniec fotka od dziobu:

IMG_1527_zpsf9987764.jpg

 

Jak już pisałem klapy wyrzutni są licho dopasowane do dziur - sporo szlifowania. Po długiej walce obciąłem "wihajstry" i na razie klapy są na gładko dopasowane (szpary jak widzisz pozostały).

Mam od razu pytanie - masz może jakieś dobre foto w swoich zasobach otwartej wyrzutni?

Chodzi mi dokładnie o te siłowniki do otwierania. Planuje zrobić w modelu dwie klapy otwarte a w ogóle ich nie ma na wypraskach więc chcę coś sztukować we własnym zakresie a wszystkie zdjęcia jakie znalazłem to są albo niewyraźne albo nie widać całego siłownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... powiem tylko, że jest lepiej niż myślałem po przeczytaniu Twego pierwszego postu. Najbardziej martwiłem się o boki kadłuba pod wyrzutniami Granitów. Dałbyś jeszcze fotkę dziobu z boku ? To drugie miejsce, które mnie trochę intryguje. Wygląda na to, że model zwezdy-revella przechodzi do historii.

 

masz może jakieś dobre foto w swoich zasobach otwartej wyrzutni?

Chodzi mi dokładnie o te siłowniki do otwierania. Planuje zrobić w modelu dwie klapy otwarte a w ogóle ich nie ma na wypraskach więc chcę coś sztukować we własnym zakresie a wszystkie zdjęcia jakie znalazłem to są albo niewyraźne albo nie widać całego siłownika.

 

wyrzutnia.jpg

 

wyrzutnia1.jpg

 

wyrzutnia3a.jpg

Foto:Balacer

Tylko tyle na szybkiego ale proponuje posiłkować się tą relacją:

 

http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=59&t=116996

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na koniec fotka od dziobu

 

przod1abcd.jpg

 

Prosiłem o fotkę z boku bo interesuje mnie sprawa wyoblenia dziobu. Zaznaczyłem to na rysunku. Jak widać krzywizny w dolnej i górnej części kadłuba zaczynają się w rożnych miejscach. Wypatrzyłem to na fotkach z doku ale tylko na pokazanych rysunkach i jeszcze jednym kolorowym przekroju zostało to odwzorowane. Jak to wygląda w modelu ?

 

bok1ab.jpg

bok1abc.jpg

 

Przykładowa fotka:

 

dok2a.jpg

Foto:Balancer

Moje dotychczasowe wyobrażenia kształtu kadłuba uformowane poprzez wczesne rosyjskie ( zapewne jeszcze radzieckie ) rysunki całkowicie stanęły na głowie. Pociesza mnie tylko fakt, że nie jestem jedyny

 

PS. Zakładaj relacje w warsztacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.