Jump to content

Krążowniki klasy Mogami


filipsg
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Ostatnio jakoś tak bardziej wkręciłem się w temat okrętów tej klasy (zwłaszcza że sam Mogami to chyba mój ulubiony okręt Połączonej Floty) ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pewne nurtujące mnie pytania.

1. Jakie były różnice między poszczególnymi okrętami serii w czasie kiedy wszystkie były jeszcze/już 5-wieżowymi ciężkimi krążownikami? Czy z tamiyowskiego modelu wczesnej Mikumy w siedemsetce (31342) da się zrobić Mogami w tej samej konfiguracji dział z czasu bitwy z HMAS Perth i USS Houston?

 

2. Tamka podaje w instrukcjach do swoich modeli że krążowniki tej klasy miały kabel demagnetyzacyjny na kadłubie we wczesnym okresie wojny. Zdaje się potwierdzać tą teorię fakt że żaden model Mogami w późniejszej konfiguracji tego kabelka nie ma, a sam nie znalazłem żadnych rozstrzygających tę kwestię zdjęć, poza zdjęciem tonącej w 1942 Mikumy na której jak byk widać instalację demagnetyzacyjną:

 

Sinking_of_japanese_cruiser_Mikuma_6_june_1942.jpg

 

Czy to możliwe że tak jak wszystkie pozostałe okręty miały w trakcie wojny dorabiany kabel demagnetyzacyjny, tak klasa Mogami w tym samym czasie miała ten kabel ściągany?

 

3. W jakim okresie/okresach krążowniki te miały na górnych płytach wież japońskie flagi?

 

Wszelkie zdjęcia mile widziane

 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Staroć, ale widzę, że nikt nie odpowiedział:

 

1.Między Mikumą i Mogami różnice przez cały czas ( aż do zatopienia Mikumy) były minimalne, z tego co pamiętam dotyczyły głównie wielkości masztu.Można niewielkim nakładem środków wykonywać modele jednego krążownika z zestawu drugiego. Co do pozostałej dwójki były dość poważnie zmodyfikowane, nawet jeśli chodzi o wymiary kadłuba, tak więc nie da się ich łatwo wiernie wykonać z zestawu dwóch pierwszych.

2. Kabel na początku wojny miały praktycznie wszystkie większe okręty IJN, w późniejszym okresie z niektórych modyfikowanych jednostek kabel zdjęto. W okresie 1941-1942 okręty typu Mogami miały go na pewno.

3. Nie wiem za bardzo, prawdopodobnie Mogami posiadał flagę na wieży w czasie operacji Midway

Link to comment
Share on other sites

Prawie rok minął, ale się doczekałem odpowiedzi ;)

 

Dzięki za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie, wiesz może jakie były różnice między Kumano a Suzuyą w początkowym okresie wojny? Tak samo minimalne jak przy duecie Mogami/Mikuma?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.