Skocz do zawartości

Panavia Tornado Gr.1 - Uzbrojenie


slusar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

413340.jpg

 

Jestem w trakcie budowy modelu Panavia Tornado Gr.1 z Italeri w 1:72 (cały czarny w malowaniu rocznicowym - fotka na górze) i mam pewien problem z doborem zestawu uzbrojenia. Przekopałem internet i zrobił mi się mętlik w głowie. Z tego, co się zorientowałem, brytyjska wersja Gr.1 to odpowiednik IDS, czyli odmiany szturmowej, jednak mogą być na nim podwieszane również pociski przeciwradarowe. W zestawie mam 2xAGM-88 HARM i chciałbym na ich podstawie zrobić samolot w konfiguracji SEAD, o ile oczywiście będzie to zgodne z prawdą. W związku z tym mam następujące pytania:

 

1. Czy Panavia Tornado w wersji Gr.1 faktycznie może przenosić pociski przeciwradarowe?

2. Jeśli tak, czy mogą to być AGM-88, czy raczej ALARM?

3. Czy jest do tego potrzebne dodatkowe wyposażenie?

 

Jeśli ktoś się orientuje, bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że nie znalazłem takiego tematu na forum, więc jeśli już był poruszany, proszę o linka i z góry przepraszam za powielenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
1. Czy Panavia Tornado w wersji Gr.1 faktycznie może przenosić pociski przeciwradarowe?

Tak.

2. Jeśli tak, czy mogą to być AGM-88, czy raczej ALARM?

Brytyjczycy nie zakupili rakiet HARM stawiając na własne opracowania. Od stycznia 1991 r. wprowadzono na uzbrojenie pociski ALARM. Standardowa konfiguracja dla Tornado GR.1 to 3 x ALARM pod kadłubem, 2 x zbiorniki 2250 litrów + 2 x AIM-9L na wewnętrznych węzłach podskrzydłowych oraz zasobniki BOZ-107 i Sky Shadow na węzłach zewnętrznych.

 

Drugi wariant (dużo rzadziej używany) to 2 x zbiorniki 1500 litrów pod kadłubem, 2 x ALARM + 2 x AIM-9L na wewnętrznych węzłach podskrzydłowych oraz zasobniki BOZ-107 i Sky Shadow na węzłach zewnętrznych.

 

Szukaj zdjęć z Pustynnej Burzy np. takich (bojowy podwariant "oszczędnościowy" z 2xALARM, których od 26 stycznia zaczęło brakować, gdyż fabryka nie nadążała z produkcją):

ALARM-Tornado-S.jpg

 

SCAN0004.JPG

3. Czy jest do tego potrzebne dodatkowe wyposażenie?

Na pewno, choć nie pamiętam jak to się przekłada na wskaźniki w kabinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź, tak właśnie myślałem ale nie miałem pewności. Co do zestawu to zauważyłem, że wśród części, które według Italeri są nie wykorzystane, znajdują się właśnie trzy rakiety ALARM oraz, jeśli się nie mylę, zasobnik Sky Shadow. Niestety nie ma do nich kalkomanii ale coś tam się wymyśli W takim razie mam już moją konfigurację, jeszcze raz dzięki za odpowiedź

 

Zestaw, o którym mowa:

tornado-ids-special-colors-model-do-sklejania-m-iext22959556.jpg

 

PS

Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że ALARM'ów zaczęło wtedy brakować, ponieważ były o wiele bardziej skuteczne niż HARM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.