Skocz do zawartości

Co muszę posiadać, aby skleić model ?


ElJakubo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam samolot Shorts Tucano T-1 od firmy AIRFIX. Będzie to moje pierwsze w życiu sklejanie modelu, tak więc mam kilka pytań.

 

Do samolotu nie były dołączone ani farbki, ani klej tak więc tu zaczyna się problem :

 

A) Jakie farbki mam kupić żeby pomalować już skończony samolot ? - Na stronie Airfixa do mojego samolotu jest dołączona lista z farbkami jakich potrzebuję http://tiny.pl/q4dt1 a z niej wynika że potrzebuję aż 11 farbek i każda po £1.70. Są to farbki humbrola i tutaj moje pierwsze pytanie : Czy da się te farbki zastąpić jakimiś innymi, i uzyskać podobne kolory ponieważ 58,76 zł za same farbki to jest już lekka przesada.

 

B) Airfix mówi też o kleju humbrola ( poly cement ) który jest specjalnie używany do sklejanie modeli, da się go zastąpić najzwyklejszą kropelką ?

 

C) Czy rzeczy takie jak clear fix do przezroczystych elemenów są potrzebne czy da się je także czymś zastąpić, albo po prostu w ogóle go nie kupować ?

 

D) Czy można zacząć malować po złożeniu czy trzeba przed, ponieważ na tę chwilę nie posiadam farbek, tylko sam klej i nie wiem czy mogę już zacząć sklejać ?

 

Proszę o jak najszybszą odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Najlepiej te przeznaczone do modeli plastykowych. Bejce, farby ścienne i plakatówki od razu odrzucić jako bezużyteczne.

B) Można, ale odrywanie modelu od kończyn może skończyć się chwilową utratą odcisków palców.

C) Można użyć kleju do plastyku. Z zastrzeżeniem pkt B

D) Najlepsze efekty uzyskasz zaczynając przed i kończąc po... Poważnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj dokładnie instrukcję i zastanów się, jakie farby są Ci FAKTYCZNIE potrzebne. Jeśli zdecydujesz się np. na klejenie bez pilota, z otwartą owiewką, kilka odpadnie. To po pierwsze.

 

Po drugie, możesz kupić w Polsce akrylowe farby Pactry albo Vallejo, które są tańsze/pojemniejsze niż emalie Humbrola, i łatwiejsze do opanowania pędzlem.

 

Jeśli chodzi o klej, kropelka, czyli klej CA, jest przydatna, ale na dłuższą metę przydaje się raczej klej modelarski (alternatywa to np. Contacta firmy Revell), który daje większy komfort pracy.

 

A malowanie zawsze powinno przebiegać w odpowiedniej kolejności. Przejrzyj warsztaty w dziale o samolotach. W ogóle przejrzyj uważnie forum, zorientujesz się mniej-więcej co Ci jest koniecznie potrzebne, a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już pomijam fakt że cyjanoakryl pieknie barwi przeźroczystą osłonkę na mleczny kolorek.

 

Tak spytam....

nie lepiej kupic w jakimś hipermarkecie modelu ZTS Plastyk za 10-15 zł i poćwiczyć przed "lepszym" modelem.

 

a gdzie nożyki,pilniki,papiery ścierne i podstawa-szpachlówka modelarska- itp. to też potrzebne a powoduje wzrost kosztów.

 

chwała ze chcesz zacząć przygodę z modelarstwem ale zrobienie modelu nawet najtanszego to spore koszta.

 

tak dla przykladu

 

szpachlówka-ok15-20zł

klej -od 5-25 zł

farbka-ok 5-20zł

arkusz papieru-kilkadziesiąt groszy

pędzelek nadajacy sie do użycia -2-20zł

 

w skócie kilkadziesiąt złotych czyli nierzadko przewyzszając koszty samego modelu.Ale nie ma tego złego-starczy na kilkadziesiąt modeli

 

zacznij od tego

viewtopic.php?f=104&t=5514

 

viewforum.php?f=104

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.