Skocz do zawartości

USS Essex Morze Filipińskie 25.11.1944


Pawel90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ma ktoś może plany tego okrętu z momentu trafienia go przez kamikadze? I cóż byłoby do przerobienia w modelu tego okrętu z firmy Hasegawa (no.108), by pasował do tego okresu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Też staroć, ale postaram się odpowiedzieć.

 

Nie znam dobrych planów Essexa na ten okres. Niemniej ogólna konfiguracja jest znana. Model Hasegawy w 1/700 to hybryda wczesnych i późnych okrętów typu Essex. Nie odwzorowuje w miarę wiernie samego USS Essex w żadnym okresie jego istnienia. Sporo roboty potrzeba by wykonać go z modelu w stanie na koniec 1944 roku, począwszy od modyfikacji wyspy na zmianie ilości katapult kończąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel90 - a masz rzuty lub widok z tego modelu?

Ciężko coś napisać nie mając punktu odniesienia

Ale jak jesteś zainteresowany to mam rzut + widok z boku Essexa z początku 1945, a z tego co wiem to trafienie kamikaze nie wyrządziło dużych szkód i okręt był cały czas w służbie (większych uszkodzeń nabawił się 18.12.1944 gdy dorwał go tajfun).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel90 - a masz rzuty lub widok z tego modelu?

Tu masz wypraski i instrukcję z tego modelu. Też musiałem sobie przypomnieć jak wygląda ta Hasegawa. To dość wiekowy model.

Jak masz taki planik to też chętnie się zapoznam. Między końcem 1944 i początkiem 1945 nie było zmian konfiguracji tego lotniskowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USS Enterprise - kurcze, mało dokładne te rysunki z modelu, chociaż to przecież 1:700 więc nie ma co oczekiwać cudów

Plany Essexa z tego okresu mam z Okrętów Wojennych nr36 - tam jest cz1. obszernego artykułu o tych lotniskowcach autorstwa p.Andrzeja Chojnackiego. Reszta: cz.2 - nr38, cz.3 - nr39, cz.4 - nr49 (w ostatniej są tylko losy powojenne).

Dodatkowo jest dość szczegółowy planik Essexa w: "Lotniskowce II WŚ cz.2" p.Zalewskiego. Jednak nie podano z jakiego okresu, chociaż biorąc pod uwagę rozkład anten wygląda, że to koniec wojny. Ale pewności nie ma.

Jeśli nie posiadasz to daj znać na PW - podeśle ci scany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie pozycje mam, więc dzięki za skany. Niestety na obu planikach wbrew opisowi jest nie CV-9 tylko bliźniaczy CV-10 Yorktown (aczkolwiek też z pewnymi błędami). Essex na pewno nie wyglądał tak w końcu wojny.

 

A co modelu Hasegawki to jak już napisałem jest to mieszanina cech różnych okrętów tego typu ( nie przypominam sobie żadnego w takiej konfiguracji). Biorąc pod uwagę okres powstania nie jest taki zły, ale jak na współczesne czasy trąci myszką i merytorycznie i finezją wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.