Jump to content

Rycie linii podziału


lotnik
 Share

Recommended Posts

Cześć!

 

W swoim pierwszym modelu (po 4 latach bez sklejania) po użyciu szpachli i późniejszym szlifowaniu zniszczyłem linie podziału na kadłubie. Próbowałem zrobić je skalpelem a potem igłą ale wygląda to do d... Zalałem więc te nieudane linie klejem CA i teraz mam pytanie w jaki sposób dobrze odtworzyć linie podziału? Czytałem kilka poradników i przedstawione tam techniki próbowałem zastosować już wcześniej ale zawsze coś nie wychodziło. Rozważam kupno rysika do trasowania linii, ale na dobra sprawę nie wiem jakiego typu narzędzie wybrać. Myślałem na tym: http://www.martola.com.pl/pl144/produkty19462/Hobby_Line_Engraver Dobry wybór?

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Sam mam z tym ogromne problemy.

Generalnie na płaskich powierzchniach używam takiej cieniutkiej metalowej linijki i przy niej ryję. Najpierw delikatnie, kilka razy, potem odrobinę mocniej, aż linia jest dość wyraźna.

Na krzywe powierzchnie przyklejać warto taką niebieską taśmę 3M (nie pamiętam jak się nazywa), służącą d maskowania lakiernikom samochodowym i przy niej można ryć, ale trzeba bardzo ostrożnie, bo łatwo wyryć wtedy niezbyt równą linię.

Robienie dobrych, ładnych linii podziału to naprawdę sztuka.

Link to comment
Share on other sites

Już sobie trochę utrudniłeś życie, bo jeśli szpachlowałeś CA (dobry wybór), to linie trzeba nacinać po kilku godzinach, kiedy klej ma mniej więcej twardość plastiku. Teraz CA jest już znacznie twardszy, więc trudno będzie naciąć.

PS. Potwierdzam, że narzędzie jest bardzo fajne, nie tylko do nacinania linii, ale również do cięcia i wycinania otworów np. odcinanie drzwi w samochodach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.