Skocz do zawartości

Polski Sherman M4A1


quake

Rekomendowane odpowiedzi

Były w II Korpusie Polskim we Włoszech, choć niezbyt powszechnie (kalki można dostać dość łatwo: http://www.jadarhobby.pl/armo-35402-polskie-shermany-cz1-kalka-135-p-5580.html ), angielska wersja wozu jaki pokazałeś nazywała się Sherman II, poniżej sylwetka z "Polskich Shermanów vol. I" wyd. Militaria:

 

DSC_0202_zpsfzthugbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie dzisiaj rano wstawiłem fotki...

 

viewtopic.php?f=56&t=18748&start=2475

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.Nie wiem czy inne nacje modelarzy maja podobne problemy zeby zlozyc poprawnie model swojego Shermana.

Niestety trzeba wylowic swoj egzemplarz z fotek archiwalnych i probowac odtworzyc go z niestety nie jednego zestawu.

Jest to czytanie zdjec,interpretacja nie raz nie widocznych detali i kontakt z forum.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rozwiać wątpliwości potrzebna jest fotka wieży Acromy ,która da odpowiedż czy była z włazem ładowniczego i w kwestii jej dopancerzenia .

Generalnie potrzebne dodatkowo wyposażenie brytyjskie i .........fotografie danego czołgu , wtedy można ocenić przydatność modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tutaj piszą np. coś innego choć zdjęcie powyżej pokazuje pancerz odlewany.

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=9001&highlight=acroma

Sylwetka Acromy pokazana w Polskich Shermanach jest błędna ....?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Skoro z modelu Eduarda nic nie pasuje to zamykamy dyskusję. Model fajny i liczyłem że sklei się "naszego". Dziękuję za pomoc.

Czemu uważasz, że nic nie pasuje??

Przeglądając dostępną dokumentację oraz internet doszedłem do wniosku, że można spróbować przymierzyć się do wykonania pojazdu o nazwie własnej:

a) TOBRUK, - pozostaje jeszcze rozpoznanie co do rodzaju wieży.

lub po wymianie wieży

b) ACROMA lub c) KANIOWCZYK

 

Sam zestaw EDUARDA jest bardzo bogaty w różne elementy (m.in.2 rodzaje kół i osłony przekładni, elementy opancerzenia dodatkowego itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że to ten sam rodzaj wieży co Kaniowczyka. Może jest inaczej.

Generalnie jeśli jest wieża i osłona przekładni do wymiany to dla mnie odpada.Dopuszczam przeróbki we własnym zakresie typu skrzynki , płyty pancerne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kontynuując temat polskich shermanów M4A1.

Rozeznawałem ostatnio TOBRUK'a.

Szukam na necie i doczytałem się, że miał wieżę starego typu i kadłub późnego typu z odlewanym wzmocnieniem pancerza. Ładne zdjęcie jest w "Śladami polskich gąsienic"tom 22 na str. 59.

Widać zarys odlewanego wzmocnienia pancerza natomiast nie widać włazów w kadłubie i na wieży.

I stąd moje pytanie czy kadłub późnego typu miał włazy kierowcy i strzelca jak w modelu Eduarda czyli zdjęcie 1), czy umieszczone pod kątem zdjęcie 2).

TOBRUK na 100% miał podstawę anteny w kadłubie (którą ładnie widać na wspomnianym zdjęciu) co wskazywało by na układ włazów jak na zdjęciu 1).

1)

M4A1_midproduction.JPG

2)

M4A1_late1.JPG

Konkludując:

Jeżeli wieża starego typu (to oznacza, że bez włazu ładowniczego) a kadłub z układem włazów jak na zdjęciu 1) to myślę, że z powodzeniem można z tego zestawu złożyć TOBRUKA.

Trzeba dodać zasobnik na tył wieży i wzmocnienie pancerza.

Chyba, że coś pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że drążysz temat. Model Edka jest godny uwagi i chętnie go kupię jeśli będzie pasował pod konkretne malowanie.

A jak wygląda sprawa z osłoną transmisji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.