Skocz do zawartości

Tiger I S04 - 1:35


Daz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie z racji tego że często spotykam się problemem merytorycznym w moich pracach, co zresztą jest prawdą, mam w związku z tym parę pytań do znawców tematyki Tygrysa I

 

Chciałbym się przymierzyć do budowy Tygrysa I o nr S04 Michaela Wittmanna. Ze zdjęć dostępnych w necie wynika że jest to wczesna wersja Tygrysa

2yje9w.jpg

 

59fv67.png

 

Do budowy chce użyć modelu Tamiya i wydaje mi się że ten powinien być odpowiedni, bo ma nawet dedykowane kalki

 

68e13u.jpg

 

Teraz kwestia malowania, mi zależy na zimowym, czyli kolor bazowy pokryty białym i przecierany. Pytanie zasadnicze, jaki jest kolor bazowy? Znalazłem różne wersje, raz widzę że jest to PanzerGray, innym razem przebija się tak kolor piaskowy. Jak należy prawidłowo pomalować ten czołg bazowo, zanim zrobi się zimową przecierkę, aby było dobrze? Czy ma być szary, żółty, czy też tradycyjne trój barwne kamo, a później biały??

 

I ostatnia kwestia, czy ta wersja różniła się czymś nadzwyczajnym względem serii? Chodzi mi o jakieś wyposażenia, nie wiem, brak łopaty na przednim panelu, brak osłony, dodatkowa antena, itp? I czy budując go można pokusić się właśnie o jakieś zniszczenia typu urwane boczne osłony, brak koła jezdnego, czy raczej czołg Wittmanna był zawsze kompletny i nie zniszczony?

 

Z góry dziękuję za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę, to do wytykania błędów merytorycznych chętnych nie brakuje i długo nie trzeba nigdy czekać, w drugą stronę najwidoczniej to już tak nie działa... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za siebie napisze że są tutaj tak tegie głowy w tych kwestiach że nawet nie próbuje stapac po ich gruntach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

 

wittmann_zpsbydjteuo.jpg

 

S04 był to wczesny Tygrys w wersji dowodzenia, a więc:

2 dodatkowe anteny, gwieździsta w miejscu standardowej, ale w specjalnym gnieździe.

Druga antena (2m) na dachu wieży i trzecia (2m) na kadłubie po lewej stronie.

Na tylnej płycie po lewej stronie między wydechem, a filtrem umieszczona była tuba na zapasowe anteny.

Brak km-u wieżowego, zaślepiony otwór.

 

http://abload.de/img/img_051583rit.jpg

 

Na prawdopodobnie trójbarwny kamuflaż naniesiony zimowy.

Na archiwalnym zdjęciu widać brak linki do naciągania gąsienicy i drugiego zewnętrznego koła jezdnego.

Na fotce to nie mój model, ale śmiało możesz się oprzeć na tej konfiguracji.

Tygrys Tamiyi nadaje się, ale najlepszy jest Dragon 6730.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wittmann był dowódcą II. Zug (czyli drugiego plutonu) w 13. schwere/SS-Panzerregiment 1 (czyli 13 kompanii ciężkiej 1 pułku pancernego SS) i jego Tiger I miał oznaczenie S21, a S04 należał do SS-Oberscharführer'a Krohn'a. Krohn był Kompanietruppfuhrer czyli dowódcą sztabu kompanii. Można o tym przeczytać między innymi w książce Patrick'a Agte o Wittmann'ie i LAHSS. Na stronie 102 książki Jean'a Restayn'a "Tiger I in Action" jest zdjęcie Tigera S04 podpisane że należał do Krohn'a. Wspomina o tym również Coen C (znany modelarz z ISM) w swojej recenzji wspomnianego przez Seb'a modelu Dragona 6730:

 

jeśli nie chcesz oglądać całości ustaw na 1m50s

 

rSoO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedź, teraz wszystko jasne , ale też ciekawe, skoro z tego co napisał Zlevikk wynika że s04 to nie jest czołg Wittmanna, dlaczego ciągle jest jemu przypisywany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wittmann dowódcą kompanii (dokładnie 2.) został dopiero w Belgii gdy 13. kompania ciężka LAHSS została przekształcona w 101. batalion pancerny SS i szykowała się do walk w Normandii. Wtedy jego czołg otrzymał numer 205. S04 jest przypisywany Wittmannowi bo widnieje na tym słynnym zdjęciu propagandowym. 88 pierścieni symbolizujących zestrzelenia zostało specjalnie wymalowane do tego zdjęcia. Jak widać propaganda III Rzeszy była tak silna, że działa na wielu do dziś, a to tylko chodzi o czołg:) Najważniejsze trzy Tiger'y Wittmann'a to 1331 (z bitwy pod Kurskiem), S21 (w którym w większości zasłużył sobie na Krzyż Rycerski) oraz 212 (lub 222) z Normandii w którym zaliczył swoją najsłynniejszą akcję pod Villers-Bocage. Nie wiadomo dokładnie od kogo pożyczył czołg Wittmann tego dnia. 222 należał do Kurta Sowy, a 212 do Balthasara Wolla (byłego strzelca Wittmanna). Ja stawiam na 212 i właśnie go robię z Dragona 6383:) Pozdrawiam.

wittman2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wyrzuć km wieżowy i "zaspawaj" otwór po nim.

 

Otwór po KM zaszpachlować na gładko, czy nakleić w to miejsce okrągłą "łatę" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie wygląda. Świetnie prezentują się gąsienice to DS'y, Magic Tracks czy jakieś inne? Anten mogłeś narazie nie przyklejać będą ci przeszkadzać okrutnie przy malowaniu.

 

Gasienice to produkt firmy Zavezda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie zabieram się za Tygrysa S04, tylko z zestawu Dragona. Przeglądam te nieliczne zdjęcia z internetu i za nic nie mogę się dopatrzeć tam anteny gwiaździstej, chociaż ewidentnie powinno ją być widać. Skoro to zdjęcie tylko do celów propagandowych, to może nie wzięto tego "detalu" pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą antena to pewnie z tego powodu problem, że tak jak chłopaki piszą S04 to nie czołg Wittmanna. Jeśli założymy że antena gwiaździsta była tylko na czołgu dowodzenia a S04 to zwykły czołg w kompanii to tej anteny nie powinno być, ale przyjmiemy wiedzę propagandową i uznamy S04 za czołg którym jeździł Wittmann to antena powinna być. Moim zdanie mamy prawdę historyczną, gdzie S04 to nie jest czołg Wittmana i jeśli ktoś chce robić ten model trzymając się tej wersji to nie powinno być anteny, i odwrotnie, wiedza propagandowa ze zdjęcia i antenę montuję. Seb musi się wypowiedzieć, jako znawca tematu, ja tylko powtarzam to co chłopaki wcześniej mówili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.