Skocz do zawartości

O.p. projektu 949A Oscar II


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 weeks later...
  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

próbuję ustalić nr burtowe okrętów tego typu, z różnych zródeł doszedłem do takiej listy:

 

850 Kursk K-141

847 Oriol K-266

660 Czelabinsk K-442

601 Irkutsk K-132

632 Krasnodar K-148

612 Krasnojarsk K-173

615 Murmańsk K-206

621 Archangielsk K-525

629 Woroneż K-119

 

są chętni do weryfikacji i pomocy?

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są chętni do weryfikacji i pomocy?
-pewnie ze sa... moze sie przyda taka lista...

 

949A "Antiej"- OSCAR II

 

K-148 od 06.04.93 - Krasnodar

K-173 od 13.04.93 - Krasnojarsk

K-132 od 13.04.93 - Irkuck

K-119 od 06.04.93 - Woronez

K-410 od 06.04.93 - Smolensk

K-442 od 13.06.93 - Czelabinsk

K-456 od 15.02.92 - Kasatka / Wiluczinsk - ktora z tych nazw byla pierwsza ja nieznaju

K-226 do 1991 Siewierodwinsk od 06.04.93 Oriel

K-186 od 13.04.93 - Omsk

K-141 od 06.04.93 - Kursk

K-150 od 13.04.93 - Tomsk obecnie Swiatyj Gieorg Pobieditiel

K-329 (bywa tez podawany jako K-129 lub K-530) - od 06.04.93 Bielgorod - od maja 1994 zakonserwowany

K-135 po 07.02.95 - Wołgograd

K-160 - Barnaul

 

949 "Granit" - OSCAR I

 

K-525 od 06.04.93 - Archangielsk

K-206 od 14.04.87 Minskij Komsomolec od 06.04.93 - Murmansk

 

W 949A dalem tez okrety ktore nie zostaly wcielone do floty - ale posiadaly zarezerwowane nr i/lub nazwy

 

 

Pozdr.

Pawel

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehmm...

jakby to Paweł powiedzieć, dzięki

ale chodziło mi o numery burtowe, nie taktyczne

np. mam nie przypisane do konkretnych okrętów nr 920 i 904

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja ehmm... qrcze "czeski" jakis jestem... za kolejnym czytaniem Twojego txt zalapalem ze sie rozchodzi o nr burtowe. Wczesniej w wyniku intensywnej komunikacji miedzy polkulami wyszlo mi ze sie rozchodzi o nr okretow. Dodatkowo wyszlo mi ze te pierwsze w Twojej liscie to nr stoczniowe... tylko pozniej cos mi sie malo zgadzalo. Skoro lista juz zostala wklepana to ja dalem.

Wracajac do nr burtowych to tym zagadnieniem malo sie interesowalem - choc pewnie powinienem.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa nie jest taka prosta, zdjęć niby dużo ale ten nr jak już jest namalowany na kiosku to dosyć mały i zaledwie 4 z nich udało mi się wyraźnie ze zdjęć odczytać, resztę doczytałem z listy numerów w jakimś poście na forum Balancera,

fajnie by było zapytać tam o taką kwestię ale sam nie mam takiej możliwości

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
fajnie by było zapytać tam o taką kwestię ale sam nie mam takiej możliwości

a jednak zapytałem

 

na dzień dzisiejszy stan mojej wiedzy jest następujący:

Архангельск К-525: 621(1990)

Мурманск К-206: 615(1990)

Воронеж К-119: 629(1991), 812(2000)

Иркутск К-132: 601(1990), 929(2000)

Краснодар К-148: 632(1990)

Томск К-150: 902(2000)

Красноярск К-173: 612(1990), 919(2000)

Омск К-186: 947(2000)

Орел К-266: 847(2000)

Курск К-141: 850

Смоленск К-410: 816(2000)

Челябинск К-442: 660(1990), 904(2000)

Касатка, Вилючинск К-456: 920(2000)

 

pojawił się również nr 850, który posiadał Курск, dla nieukończonego okrętu Белгород

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Można i przy okrętach pobawić się w malowanie i oznakowanie. Okręty rosyjskie w tym i „Oskary” są wdzięcznym obiektem do poszukiwań dobrego oznakowania. Niestety w przeciwieństwie do okrętów nawodnych identyfikacja poszczególnych jednostek na zdjęciach jest mocno utrudniona. O niejasnościach będzie dalej, tymczasem o spotykanych godłach najlepiej zacząć od okrętu najczęściej przedstawianego przez firmy modelarskie czyli K-141 Курск.

W zestawach najczęściej znajdziemy kalkomanie do tego właśnie okrętu. Jako jedyny (wg obecnego stanu mojej wiedzy) posiadał on naniesione godła własne nie tylko na przedzie kiosku ale także po jego bokach.

 

przód kiosku:

K-141Kursk_03.jpg

 

rozmieszczenie emblematów na przedzie i boku kiosku

K-141Kursk_04.jpg

 

prezentowany już wcześniej emblemat na boku kiosku z widocznym przy okazji nr burtowym 850

kursk_emblemat.jpg

 

i w kolorze:

K-141Kursk_01.jpg

 

oraz godło umieszczone na dziobie okrętu z okazji jego uroczystego wodowania

K-141Kursk_05.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Kurskiem było prosto, do modelu można dostać kalkomanie Z pozostałymi okrętami tak łatwo nie jest, wyjątkiem jest Tamiya w skali 1/700, która ma odrobinę bogatszą ofertę na swoim arkusiku z kalkomaniami (zainteresowanych odsyłam do in-boxa PKD4GA)

Chcąc nie chcąc trzeba sobie w przypadku innych jednostek radzić samemu. Można nie nanosić żadnych oznaczeń i też będzie dobrze (tego typu jednostki często tak właśnie występują), można się również pokusić o odrobinę własnego wkładu i dla tych kolejne fotografie. Mam nadzieję, że koledzy będą wspierać zasobami z własnych zbiorów

 

Kolejny okręt do zaprezentowania to K-186 Омск. Najczęściej można spotkać takie zdjęcie przedstawiające ten okręt:

K-186Omsk_01.jpg

 

dwie rosyjskie flagi naniesione po bokach godła wyglądają atrakcyjnie, niemniej nie było to jedyne godło umieszczane na kiosku tego okrętu co przedstawiają poniższe fotografie:

K-186Omsk_02.jpg

K-186Omsk_04.jpg

 

i jeszcze zdjęcie z dostrzegalnym nr burtowym 947

K-186Omsk_03.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny okręt, który chciałbym zaprezentować to K-442 Челябинск

K-442Czelabinsk_04.jpg

 

w zbliżeniu:

K-442Czelabinsk_01.jpg

na zdjęciu jeden z autorów książki Podwodnij Szczit SSSR cz1 (z książki tej pochodzi również powyższe zdjęcie)

prezentacja w kolorze z widocznym nr burtowym 904 oraz trzema gwiazdami pod mostkiem (na pierwszym zdjęciu są dwie)

K-442Czelabinsk_02.jpg

 

oraz inna wersja kolorystyczna, mam podejrzenie iż różnica może wynikać np. z ilości użytych przy druku kolorów – jest to fragment zdjęcia z okolicznościowego folderu, choć kto wie, może były przynajmniej dwie wersje kolorystyczne godła

K-442Czelabinsk_03.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty prezentowany okręt to K-456 Вилючинск ex. Касатка

 

dość spore i ciekawe godło, niestety brakuje mi fotki wyraźnie je pokazującej, ta chyba jest najlepsza:

K-456Wiljuczinsk_04.jpg

 

uzupełnieniem fragment dość znanego zdjęcia tego okrętu dający troszkę więcej wiedzy nt. użytych barw

K-456Wiljuczinsk_01.jpg

 

oraz zdjęcie z nr burtowym (jako, że i o nich mowa) 920 i dwiema gwiazdami

K-456Wiljuczinsk_05.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-150 Томск i…piękne zdjęcie godła

K-150Tomsk_03.jpg

w pewnym oddaleniu

K-150Tomsk_01.jpg

 

w przypadku tego okrętu prawie jestem przekonany iż istniała wcześniejsza wersja z inną kolorystycznie szarfą, na której widnieje nazwa okrętu, dwie fotografie skłaniające mnie ku tej tezie poniżej (niestety to może być również wina ich jakości), trzecią (troszkę lepszą) posiadam w książce wydawnictwa BS Flota XX Stulecia (postaram się wkrótce ją dorzucić)

K-150Tomsk_02.jpg

K-150Tomsk_04.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa zdjęcia K-173 Красноярск

K-173Krasnojarsk_01.jpg

K-173Krasnojarsk_02.jpg

 

oraz prezentowane na początku tematu zdjęcie K-132 Иркутск, niestety nic lepszego do tej pory nie znalazłem

949AK-132Irkutsk.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość znane zdjęcie opisywane enigmatycznie jako okręt podwodny pr.949A, gdzieś natknąłem się na informację, że jest to K-410 Смоленск (źródła informacji niestety sobie nie zapisałem), ciekawe czy godło ograniczało się do czegoś w rodzaju róży wiatrów czy też było bardziej rozbudowane a nie widać tego na tym nie najlepszym zdjęciu

K-410Smolensk_01.jpg

 

fotografia, która wprowadza mi najwięcej zamieszania, okręt na niej przedstawiony opisywany jest jako K-148 Краснодар tymczasem na jednej ze stron natknąłem się na opis iż zdjęcie zostało zrobione 23 stycznia 2003r. a okręt nosi nr burtowy 919 – taki nr posiadał K-173 Красноярск

949BN919_2003_01_23.jpg

 

smaczku całości dodaje zdjęcie z wodowania K-148 (które w całości znajdziecie na początku tematu), które "popiera" pierwszą wersję

K-148Krasnodar_01.jpg

 

poza tym godło podobne jest do stosowanego na K-442 Челябинск

 

Jędrek

ps. tyle na razie ode mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą czy ktoś się orientuje jaka jest geneza prezentowanych emblematów? logicznym się wydaje, że powinny to być herby miast, których nazwy noszą okręty... wrzuciłem te nazwy w rosyjską wikipedię i powiązania znalazłem tylko w przypadku dwóch jednostek:

Kursk

Kursk.png Kursk_01.jpg

jest to herb miasta będący częścią godła malowanego po bokach kiosku

 

oraz Omsk (w jednej z prezentowanych wcześniej wersji)

Omsk.png Omsk_02.jpg

w ogólnym zarysie elementy herbu tego miasta znajdziemy na kiosku okrętu

 

czy za różnice w przypadku pozostałych jednostek winić ewentualne zmiany herbów związane ze zmianą ustroju (o ile były takowe)? czy też należałoby doszukać się głębszych tradycji i innego wytłumaczenia?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-442/K-148/ i pewnie inne - w herbie jest glowa Anteusza (projekt 949A mial wlasnie kryptonim Антей) - postaci z mitologii greckiej - syna Gai i Posejdona http://pl.wikipedia.org/wiki/Anteusz - mysle ze to bardziej herb klasy, niz wlasny okretow - i to jest powod umieszczania go na kadlubie/kiosku przed wodowaniem itd. (podobnie jak to bylo z p.941 - sa fotki zrobione przed wodowaniem z rekinami na kadlubie).

 

K-456 - Касатка to orka. Na kiosku jest orka ktora wyglada bardziej jak rekin - pewnie po zmianie nazwy zostali przy starym logo.

 

K-173 - widac ze jest tam herb Krasnojarska - reszta to heraldyczne ozdobniki

8f2eec987ffde80e.png

9335f0854c971795.jpg

 

K-150 - ten nosi pierwszy herb miasta z 1785 roku

74560ea609cba7ce.gif

bf74b73f0cb6c7a6.jpg

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w herbie jest glowa Anteusza (projekt 949A mial wlasnie kryptonim Антей)

na to nie wpadłem a to wyjaśnia podobobieństwo w godłach na dwóch różnych okrętach

dwa dalsze ładnie się wpasowały do schematu, trzeba będzie się przyjrzeć pozostałym mając na uwadze "heraldyczne ozdobniki" zajmujące większość powierzchni herbu

dzięki Paweł

 

Jędrek

ps. nie ma to jak zmotywować kolegów do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- prowokator !

z pożytkiem dla wszystkich

a póki co nie znalazłem ani lepszej fotki Irkucka ani powiązania tego co niewyraźnie widać z godłem tego miasta

 

niemniej chciałbym wrzucić jeszcze parę fotografii dla tych co pokuszą się o otwarcie wyrzutni rakiet i chcieliby przy okazji troszkę pobawić się w waloryzację tego co nam oferuje Zvezda/Revell

 

na początek dwie bardzo znane fotografie obecne w sporej ilości zbiorów dotyczących tego typu okrętów

949agr2.jpg

949agr1.jpg

 

fotka ze strony warhistory pokazująca wyrzutnię (wraz z rakietą) na Kursku podczas rozbiórki wraku

949agr3.jpg

oraz grafika z forum Balancera

949agr5.jpg

 

oraz dla mnie osobiście bardzo ciekawa fotografia pokazująca załadunek Granita (z forum fyjs)

949agr4.jpg

 

Jędrek

ps. w ramach uzupełnienia - zdjęcia w opracowaniu z godłami pochodzą z forum Balancera, forum fyjs, książki Podwodnij Szczit SSSR cz1, okolicznościowego folderu z okazji 100 lecia floty podwodnej Rosji oraz stron dodmedia.osd.mil i submarine.id.ru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.