Skocz do zawartości

Varyag Zvezda 1/350


Hafes

Rekomendowane odpowiedzi

Decyzja zapadła...

Czas zabrać sie za model Varyaga. Tylko pytanie na dobry początek ciśnie mi się na usta: w malowaniu z żółtymi kominami burty i nadbudówki były białe czy raczej bardzo jasno kremowe?? Mam zagwozdkę bo biały kolor bardzo wali po oczach, a ze zdjęć z epoki ciężko coś wywnioskować jednoznacznie.

Ma ktoś jakiś pomysł?? Łapy mnie świerzbią do roboty, a chcę mieć pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to chyba jest to temat rzeka, ale póki co to w rosyjskiej monografii tego okrętu (z serii Morska kolekcja) jest malowanie biały kadłub, białe nadbudówki i żółto-czarne kominy, tak też wyglądają w większości modele tego okrętu ale... zawsze możesz go zrobić trochę sfatygowanego i biel zgasić filtrami

 

Jędrek

ps. krótka dyskusja nt. temat była na PWM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model prezentowany w muzeum morskim w Sankt Petersburgu nie wygląda jakby był malowany na biało

9140010861936cf1m.jpg

Wydaje mi się, że ten co robił wiedział co i jak z malowaniem. Dla mnie kolor burt wygląda na jakiś kremowy raczej. Choć z drugiej strony sugerowanie się czyimś modelem...

Wiesz, zgaszenie bieli filtrami nie jest złym pomysłem tylko bałbym się żeby wyszło równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem ten model na zdjęciach zanim napisałem odpowiedź, podobnie rzuciłem okiem na zdjęcia modelu w monografii (być może to ten sam) i to samo rzuciło mi się w oczy, faktycznie nie jest to czysta biel ale zastanawia mnie to czy nie jest to efekt jakości farby i upływu czasu, biała farba ma to do siebie, że w zależności od jej jakości potrafi z czasem żółknąć lub nabrać takiego właśnie kremowego odcienia;

w wątku do którego dałem linka mowa jest (co prawda przy innym typie okrętów) o kolorze jasnosłomkowym ale jak do tej pory widziałem tylko biel na modelach i ku temu bym się skłaniał, bynajmniej raczej tak mam zamiar swojego zrobić w przyszłości

zgaszenie bieli filtrami nie jest złym pomysłem tylko bałbym się żeby wyszło równomiernie.

a to chyba nie jest problemem a wydaje się zaletą, kadłub tego okrętu ma mnóstwo detali na sobie co dodatkowo sugeruje wszelkiego rodzaju cienie

 

planujesz jakieś blaszki do niego? (WEM czy GMM?)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o taki kremowy odcień mi chodzi.

Nie chce modelu robić z wyglądem jak po zwodowaniu. Raczej już w regularnej służbie, lekko pożółkły lub zszarzały. Wash i filtry swoją drogą zamierzam zrobić.

Tylko jaką farbę dobrać?

Z blaszek nie planuję nic poza relingami i drabinkami z Parta i Abera. Na WEM czy GMM kasy brakuje niestety. Szkoda że Toms Modelworks nie produkuje do Varyaga dodatków bo byłyby tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaką farbę dobrać?

ja bym nie kombinował zbytnio, jak chcesz robić filtry i wash to zacząłbym od bieli, którą ewentualnie możesz wg własnego uznania złamać jakimś odcieniem

Raczej już w regularnej służbie, lekko pożółkły lub zszarzały

na tej epoce się nie znam, ale okręty z tego okresu kojarzą mi się raczej z dobrym stanem utrzymania, więc sam bym raczej nie stosował mocnej poniewierki

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie biel złamana jakimś odcieniem. Nie wyraziłem sie jasno - chodziło mi o odcień farby jakiego użyć do złamania bieli

Oczywiście nie będzie poniewierki. W tamtym okresie jednostki były bardzo reprezentacyjne. Nie chcę mieć tylko modelu w perfekcyjnej bieli

 

Tak sobie myślę, że żółta będzie najlepsza jako dodatek do białej.

Chyba że znajdę jakiś fajny gotowy odcień bieli w gotowych farbkach.

Pactra robi całkiem ciekawy odcień bieli - Pearl White. Albo Gunze - Off White. To może być to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt. Ale nie wszystko co w "naturze" wygląda dobrze musi dobrze wyglądać w miniaturze. Widziałem już modele z tamtej epoki i jak na mój gust były zbyt białe. Aż nienaturalnie białe. Kupiłem farbkę Gunze - Off White czyli lekko ciemniejszy odcień bieli (o ile można to tak określić) i tak zamierzam pomazać mój ulepek Lepsze to chyba niż eksperymenty z filtrami na perfekcyjnej bieli (przynajmniej dla mnie). Choć i tego w razie konieczności nie wykluczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIEL byla BIELUTKA
polecam lekture

 

Lektura ta wypaczyla na lata cale szeregi mlodziezy w temacie prawdy o pracy i morzu... A co do bieli to nie wydaje mnie sie aby tak bylo. Dlaczego ? Jakosc owczesnych farb byla taka sobie i miala niewatpliwa tendencje do szybkiego blakniecia pod wplywem czynnikow atmosferycznych. Sklanialbym sie do bialo-kremowego jako blizszemu prawdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAFAł,masz racje,nie eksperymentuj.Biel o której piszesz będzie dobra. Bardzo trafna jest twoja uwaga że kolory w miniaturze powinny być nieco inne niż w naturze,generalnie nieco jaśniejsze.Pozdrawiam,SULPICIUSZ-modelarz z 50letnim doświadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.