Jump to content

dbanie o pędzle


rubid
 Share

Recommended Posts

Przeszukałem cały ten dział i nie znalazłem tego tematu, aczkolwiek mogłem przeoczyć ponieważ jest to duży dział. Jeśli tak sie stało to można zamknąć

 

Maluję modele pędzlami. Niestety nie bardzo wiem jak je czyścić i w czym aby dalej były w dobrej kondycji. Już parę pędzli się wysłużyło stosunkowo szybko. Może macie jakieś sprawdzone metody dbania o nie

 

Z góry dziękuje

Link to comment
Share on other sites

Parę rad z mojej strony:

1. Nie moczyć pędzla dalej niż do połowy włosia! Jeżeli zamoczymy go w farbie przy podstawie to farba zasychając (nawet lekko) "rozsadzi" nam włosy na boki. No i próbując zmyć farbę przy podstawie rozczapierzymy sobie pędzelek.

2. Jak malujemy akrylami warto mieć słoiczek z chociażby wodą czystą i nawet na tą chwilę kiedy nie używamy pędzelka odkładać go tam. Ale nie możemy pozwolić, żeby włosie opierało się o dno! Dlatego ja wkoło gwintu słoiczka mam przyklejony wałek plasteliny blu-tack który trzyma mi pędzelek tak jak trza.

3. Dobrze jest od czasu do czasu moczyć pędzelek w czymś mocniejszym. Ze swojej strony zalecam parominutową kąpiel w Cleanluxie, środku do zmywania Sidoluxu. Jest on łagodny dla włosia ale bezwzględny dla farb, szczególnie akryli. Oleje też równo żre. Można go zastąpić zmywaczem wamodu, ale on jest trochę mocniejszy. Oczywiście włosie nie powinno opierać się o dno.

4. Po skończeniu malowania formujemy kształt włosia tak jak powinien być firmowo. Metod jest parę, np. biologiczna (na ślinę) i mydełkowa (na mydełko). Ja używam metody na ślinę, bo po mydełko mi się nie chce iść. Farby Vallejo fajnie smakują.

Zresztą dobrze na początku skatować parę pędzli, przydają się do nakładania szpachlówek Mr. Surfacer, do suchego pędzla, pigmentów, błota.

Link to comment
Share on other sites

Lub na bardzo trudne przypadki zostaje jeszcze nitro. Rozpuści całą farbę na pędzlu. Jednak moczymy w nim tylko tyle ile potrzeba. Dłuższe moczenie może spowodować zmatowienia lub wypadnięcie włosia

Reszta jak napisał Reggy.

Z takich praktycznych porad to jeszcze mogę dodać, że czasami jest łatwiej odciąć odstające włoski w zaniedbanym pędzlu, niż męczyć się z ich układaniem. Czasami jest to wręcz niemożliwe. Ale zazwyczaj metoda formowania włosia na mydle sprawdza się wyśmienicie.

Zresztą dobrze na początku skatować parę pędzli, przydają się do [...] do suchego pędzla

Masz oddzielny pędzel do tego?

 

I raczej do takich brutalnych zastosowań, które podał Reggy lepiej kupić jakiś zwykły pędzel dla dzieci niż np. Magpolu czy inne. Jak dla mnie szkoda kasy.

Link to comment
Share on other sites

No to może trochę niejasno się wyraziłem z tym "katowaniem" pędzli. Oczywiście nie kupujemy pędzli po to żeby je spacjalnie katować po prostu z czasem nagromadzi nam się parę takich, którymi nie da się malować, ale znajdziemy dla nich kupę zastosowań.

Link to comment
Share on other sites

reggy dzięki wielkie Teraz przynajmniej widze jakie błędy robiłem. ( głównym był opieranie włosia o dno pojemnika). Kilka "dotyranych" pędzli mam więc one się świetnie nadadzą do prac "mechanicznych". Jeszcze raz dzięki za cenne informacje

 

P.S

Znalazłem taki sam temat na forum więc jak się będzie chciało komuś to można je scalić w jeden ;)

Link to comment
Share on other sites

1) Pędzle po malowaniu nie moczyć w wodzie, a już nie daj Boże więcej niż samo włosie, bo często i gęsto rękojeście pędzli są malowaneym drewem.

2) po uzyciu przetrzeć włosie uniwersalnym rozpuszczalnikiem do farb ( ale tylko włosie), następnie umyć włosie pod ciepłą wodą z użyciem mydła w płynie

3) po umyciu pozostawić do wyschnięcia

4) Ciasto gotowe do jedzenia po... yyyy koniec (:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.