Jump to content

Tiger, konkursy i literatura


Guest tomsoul
 Share

Recommended Posts

Kupiłem sobie właśnie model czołgu Tygrys. Nadeszła u mnie chwila że chce zrobić coś bardziej ambitnego. Tzn. chce skorzystać z literatury i zdjęć aby wykonać jak najlepszą replike tego pojazdu i właśnie tutaj mam mały dylemat. Na obecną chwile posiadam sporo literatury ale w pdf-ach czyli krótko mówiąc pirackich skanów książek. Czy gdybym chciał wystawić model na jakiś konkurs to czy sędziowie będą wymagać orginalnej dokumentacji? No bo jakiejś będą na pewno się domagać. Czy moge np. zdjęcie wydrukować na drukarce i takie oto pokazać? Czy jest ktoś na tym forum kto zetknął się z taką sytuacją? Czy jednak musze kupić orginalną dokumentacje? Prosze o pomoc.

 

P.S.

 

Czy ma ktoś może na zbyciu książki z serii Tank Power z Aj-Pressu???Szczególnie chodzi mi o część 1.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... Za czasów kiedy jeszcze byłem kartonowcem to z tego co wiem nie do pomyślenia było aby np. model kartonowy był skanem. Było to uważane za piractwo. Więc teraz kiedy kleje plastyk to tak się właśnie zastanawiam czy dokumentacja (monografia) modelu może być skanem. Jak skończe tego tygrysa np. na podstawie jakiegoś zdjęcia to nie chce aby sędzia odrzucił moją pracę.

Link to comment
Share on other sites

To kup jakąś książkę , gdzie to zdjęcie jest ... wejdź na allegro albo do księgarni tam na pewno coś jest , albo idź do jakiegoś historyka ... ja mam znajomego historyka , więc to nie jest problem ... może twój nauczyciel ( jeśli się jeszcze edukujesz ) od historii będzie miał coś na ten temat

Link to comment
Share on other sites

Uzyskanie i posługiwanie się kopią zdjęcia pozyskanego np. z biblioteki w żadnym razie nie jest „piractwem”.

Nad interpretowanie posiadania kopii jest sztucznie napędzaną histerią…

Bez urazy. Niektórzy kolekcjonują kopie dzieł sztuki, wieszają na ścianach kopie obrazów itp. Itd.…

Nie popadajcie w paranoję. Jeśli posługujecie się kopią oryginału np., w celu zachowania tegoż w stanie nienaruszonym nie może być to w żaden sposób podważane i traktowane, jako przestępstwo.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie ciągania książek po konkursach. Większość konkursów jest połączona z wystawami, gdzie modele są porozstawiane gęsto po stołach. Gdzie miejsce na dokumentacje ?:D

Wydrukowane pojedyncze zdjęcie powinno starczyć. Zresztą, i tak wszystko jest na googlach

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio większość konkursów jest na zasadzie "podoba się - nie podoba się" i jest to napisane w regulaminie wielu z nich.

Link to comment
Share on other sites

hiena, a w jakim konkursie startowałeś i była wymagana dokumentacja do modelu? :]

 

Jeszcze w żadnym, więc dlatego się pytam. Pozatym słyszałem tylko że w klasie waloryzowane potrzebna jest dokumentacja. Np. jak chcesz odwzorować jakieś uszkodzenie tygrysa, to musisz mieć dokumentacje(czytaj:zdjęcie) tego uszkodzenia, bo sędzia na tej podstawie ocenia model.

Link to comment
Share on other sites

Na większości konkursów do modelu jest wymagana dokumentacja pod postacią instrukcji sklejania i malowania, w klasie waloryzowanej ba karcie zgłoszeniowej pisze sie co sie w modelu zmieniło i na jakiej podstawie. dokumentacja z której sie korzystało powinna być do wglądu dla sędziów. Taka jest teoria. W praktyce ocenia się to co sie komu podoba, modeli idealnych nie ma i najlepszy jest ten który ma najmniej błędów, albo był sklejany przez kolegę. Gdyby chcieć każdy model oceniać po punktach i porównywać z dokumentacja to sędziowanie trwało by 3 dni. W dokumentacje tez sie raczej nikomu zaglądać nie chce, wiec nie masz sie o martwić, tylko rob model

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.