Skocz do zawartości

Tiger, konkursy i literatura


Gość tomsoul

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie właśnie model czołgu Tygrys. Nadeszła u mnie chwila że chce zrobić coś bardziej ambitnego. Tzn. chce skorzystać z literatury i zdjęć aby wykonać jak najlepszą replike tego pojazdu i właśnie tutaj mam mały dylemat. Na obecną chwile posiadam sporo literatury ale w pdf-ach czyli krótko mówiąc pirackich skanów książek. Czy gdybym chciał wystawić model na jakiś konkurs to czy sędziowie będą wymagać orginalnej dokumentacji? No bo jakiejś będą na pewno się domagać. Czy moge np. zdjęcie wydrukować na drukarce i takie oto pokazać? Czy jest ktoś na tym forum kto zetknął się z taką sytuacją? Czy jednak musze kupić orginalną dokumentacje? Prosze o pomoc.

 

P.S.

 

Czy ma ktoś może na zbyciu książki z serii Tank Power z Aj-Pressu???Szczególnie chodzi mi o część 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w/g mnie mozesz miec skan jakiejś książki , przecież nikt nie będzie sprawdzał, czy ty tą książkę naprawdę kupiłeś , pożyczyłeś , czy masz nielegalny skan z neta, ew. napisz im , skąd te skany są ( autor , tytuł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Za czasów kiedy jeszcze byłem kartonowcem to z tego co wiem nie do pomyślenia było aby np. model kartonowy był skanem. Było to uważane za piractwo. Więc teraz kiedy kleje plastyk to tak się właśnie zastanawiam czy dokumentacja (monografia) modelu może być skanem. Jak skończe tego tygrysa np. na podstawie jakiegoś zdjęcia to nie chce aby sędzia odrzucił moją pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup jakąś książkę , gdzie to zdjęcie jest ... wejdź na allegro albo do księgarni tam na pewno coś jest , albo idź do jakiegoś historyka ... ja mam znajomego historyka , więc to nie jest problem ... może twój nauczyciel ( jeśli się jeszcze edukujesz ) od historii będzie miał coś na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskanie i posługiwanie się kopią zdjęcia pozyskanego np. z biblioteki w żadnym razie nie jest „piractwem”.

Nad interpretowanie posiadania kopii jest sztucznie napędzaną histerią…

Bez urazy. Niektórzy kolekcjonują kopie dzieł sztuki, wieszają na ścianach kopie obrazów itp. Itd.…

Nie popadajcie w paranoję. Jeśli posługujecie się kopią oryginału np., w celu zachowania tegoż w stanie nienaruszonym nie może być to w żaden sposób podważane i traktowane, jako przestępstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie ciągania książek po konkursach. Większość konkursów jest połączona z wystawami, gdzie modele są porozstawiane gęsto po stołach. Gdzie miejsce na dokumentacje ?:D

Wydrukowane pojedyncze zdjęcie powinno starczyć. Zresztą, i tak wszystko jest na googlach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio większość konkursów jest na zasadzie "podoba się - nie podoba się" i jest to napisane w regulaminie wielu z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hiena, a w jakim konkursie startowałeś i była wymagana dokumentacja do modelu? :]

 

Jeszcze w żadnym, więc dlatego się pytam. Pozatym słyszałem tylko że w klasie waloryzowane potrzebna jest dokumentacja. Np. jak chcesz odwzorować jakieś uszkodzenie tygrysa, to musisz mieć dokumentacje(czytaj:zdjęcie) tego uszkodzenia, bo sędzia na tej podstawie ocenia model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio większość konkursów jest na zasadzie "podoba się - nie podoba się" i jest to napisane w regulaminie wielu z nich.

 

Czyli jest to klasa otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większości konkursów do modelu jest wymagana dokumentacja pod postacią instrukcji sklejania i malowania, w klasie waloryzowanej ba karcie zgłoszeniowej pisze sie co sie w modelu zmieniło i na jakiej podstawie. dokumentacja z której sie korzystało powinna być do wglądu dla sędziów. Taka jest teoria. W praktyce ocenia się to co sie komu podoba, modeli idealnych nie ma i najlepszy jest ten który ma najmniej błędów, albo był sklejany przez kolegę. Gdyby chcieć każdy model oceniać po punktach i porównywać z dokumentacja to sędziowanie trwało by 3 dni. W dokumentacje tez sie raczej nikomu zaglądać nie chce, wiec nie masz sie o martwić, tylko rob model

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.