Jump to content

Mercedes-Benz Actros MP4 Gigaspace / Pytania początkującego

NalesniQ
 Share

Recommended Posts

Witam. Jako iż po paru latach przerwy postanowiłem ponownie skleić jakiś plastikowy model, potrzebowałbym pomocy w paru kwestiach. Liczę na waszą pomoc

Kiedyś prowadziłem temat ze sklejania starszego modelu mercedesa viewtopic.php?f=88&t=44706, tyle że było to przeszło 2 lata temu, po takim czasie raczej nie jestem na bieżąco z farbami, klejami itp. Może opisze to w paru punktach :

1. Po ostatnim składaniu zostało mi parę farbek :

- HUMBROL Enamel 21 Gloss

- HUMBROL Enamel 19 Gloss

- HUMBROL Clear Colour 1322

- HUMBROL Enamel 118 MATT

- HUMBROL Enamel 33 MATT

- MODEL MASTER Silver Chrome TRIM

Farbki wyglądają w porządku, nie wiem czy moge ich dalej używać do malowania czy najlepiej kupić nowe ?

Farbka HUMBROL Clear Colour 1322 służyła mi do pomalowania kierunkowskazów, efekt końcowy nie był najlepszy, zna ktoś może jakąś lepszą farbe ?

Jak z farbami marki REVELL ? Jest to godny zamiennik HUMBROLA ? W Niemczech widziałem wiekszy wybor wlasnie farb REVELL'a wiec i te byłoby łatwiej mi znaleźć.

2. Po ostatnim składaniu został mi też Klej Modelarski "WA MOD"

Klej został mi polecony, dawał sobie rade, po 2 latach nic sie nie rozpadło samo z siebie także jestem zadowolony. Tylko że nie mam już mozliwości kupić go na terenie polski, więc czy istnieją jakieś polecane zamienniki dla początkujących ? Widziałem sporo różnych, od Liquid Cement po jakieś tam inne, nie wiem co wybrać xd

3. Znalazłem ciekawy kolor do tego modelu :

b_03lr_1.jpg

Tyle że w internecie nie znalazłem żadnego numerka bądź informacji, jaki to kolor. Może jak zamówie samo pudełko, tam dopiero coś będzie.

Pierwszy model malowany był zwykłą farbą w sprayu, widze, że po dłuższym czasie kolor troche zszedł i widać biały plastik. Jest jakiś sposób na wcześniejszą konserwacje przed malowaniem, albo po prostu inny sposób samego malowania ?

O te rzeczy chciałem sie was zapytać, jak będę jeszcze miał jakieś wątpliwości, napisze znowu na 2 strony :P

Z góry dziekuje za cierpliwość i pomoc

Farbka HUMBROL Clear Colour 1322 służyła mi do pomalowania kierunkowskazów, efekt końcowy nie był najlepszy, zna ktoś może jakąś lepszą farbe ?

Moim skromnym zdaniem (farbami typu clear, malowałem kilka całych modeli, nie tylko kierunkowskazy) - lepszej farby nie znajdziesz.

Gorszej też nie - poza odstającym lekko Revellem.

Nie widzę, żadnej różnicy pomiędzy Gunze, Tamiyą czy Humbrolem i zastanawiam się czy to nie jest jakiś jeden producent.

Każda z nich jest typu celulozowego, rozcieńcza się dobrze w rozcieńczalniku Gunze typu "C" czy nawet zwykłym bezacetonowym zmywaczem.

Musisz malować rzadką farbą bardzo cieńkimi 2-3 warstwami, uważając bo farba lubi zbierać się w załamaniach. Kolejne warstwy trzeba nakladać szybko, bez żadnych poprawek, bo farba rozpuszcza warstwę wcześniejszą.

Przy kierunkowskazach, gdy nie masz aero, sprawdza się metoda zanurzeniowa - zaleta: brak smug, wada: farbę masz też po zewnętrznej stronie co psuje efekt.

Zdecydowanie polecę Tamiye. Jeżeli chodzi o clear to pedzlem udreka ale da radę to zrobić. Proponuję od razu więcej na pędzel aby nieco rozlać a nie zostawić smugę pędzla.

Humbrole moim zdaniem spokojnie wykorzystasz