Jump to content

Jak czyścić i dbać o pędzle


vime22
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

mam pytanko z kategorii super podstawowych i chciałbym poprosić Was o radę.

Czytałem, żeby pędzla nie wyciskać o dno kubka, gdy się go płucze, ale jak właściwie dbacie o niego podczas i po malowaniu? Akryl bardzo szybko zasycha, czy trzymacie pędzel w wodzie podczas krótkich przerw w malowaniu? Po skończeniu malowania wystarczy go opłukać delikatnie pod kranem i osuszyć?

 

A jak wygląda sprawa w przypadku używania pędzla do emaliowych washy/zacieków? Czy w przerwach między nanoszeniem środka trzymać pędzel np. w White Spiricie albo Enamel Odourless Thinner? Czy wystarczy ponownie zwykła woda, mycie po skończeniu też w wodzie?

 

Macie jakieś rady jak dbać i czyścić, żeby pędzle się za szybko nie niszczyły?

 

Będę wdzięczny za każdego tipa:)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, nie zauważyłem, że na następnych stronach była o tym wzmianka. Nie rozumiem tylko jednego: jeżeli nie wolno wkładać pędzla włosiem do dołu słoika, to jak go inaczej moczyć w krótkich przerwach między malowaniem? Odkładać pędzel na stół? Akryl przecież zaschnie raz dwa:( Jak to najlepiej robić?

 

Na koniec malowania: czyli pędzla nie tarmosić, tylko pod kran (albo jak enamel to lekko w white spirit przepłukać i dopiero pod kran), dać trochę mydła, i tylko płukać wodą tak? Nie "rozczochtywać" włosia, tylko pozwolić, żeby woda sama wypłukała pędzelek, zgadza się?

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanko, na które odpowiedzi nie znalazłem na podanym wątku: czy do czyszczenia pędzla po farbie olejnej dobrym specyfikiem będzie np. enamel odourless thinner od Ammo Miga? To rozcieńczalnik do emalii, ale emalie są teoretycznie na bazie olejnych. Myślicie, że ten specyfik się nada? Np. trochę w Ammo Migu a później dopiero mydło i woda?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.