Skocz do zawartości

Scania 164L V8 480 6x2 "Europe Flyer"


naman

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich bardzo serdecznie

 

chcialbym przedstawic relacje z budowy Scanii 4 generacji w malowaniu "Europe Flyer", oczywiscie jezeli nikt nie ma nic przeciwko. model bede starał sie odwzorowac w 100%, co wiem ze nie jest latwe. na swoim koncie mam sklejonych juz, albo dopiero, 5 truckow, z czego jeden byl "dla mnie" (pisze "byl" poniewaz podczas robienia porzadkow zaliczyl solidna glebe i niestety nadaw sie tylko do kasacji), a pozostale byly sklejona na prosbe szefa moje taty (byly to 4 Dafy, sklejane prosto z pudla, bez malowania, bez dokladniejszej obroki), no i kiedys tam w dziecinstwie bawilem sie w sklejanie samolocikow, ale to raczej nie ma nic wspolnego z modelami truckow, no moze poza tym ze laczy sie ze soba 2 lub wiecej plastikowe elementy.

 

model ten odkupilem od pewnego gostka z tego forum, ktory rozpoczal budowe modelu, ale jak sie okazalo po krotkiej konwersacji, ze nie bedzie sie juz z tym bawil.

niektore elementy, jak rama, byly w dosc nieciekawym stanie. widac bylo ze gosciu przeliczyl sie z wlasnymi umiejetnosciami. to chyba tyle z krotkiej historii.

pozniej zapodam pare fotek oryginalu. a pierwsze fotki z budowy pojawia sie jak tylko dojde do porozumienia z nowym aparatem.

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciagle nie moge dojsc do porozumienia z aparatem, zdjecia ciagle jakies niewyraznie wychodza, pewnie wina zlego oswietlenia

 

tutaj calosc, ktora do tej pory zrobilem (na kabine juz jakos zabraklo miejsca). najwiekszy problem byl z rekonstrukcja ramy, z poprzeczkami i z tymi takimi scietymi trojkatami (nie mam pojecia jak sie to pachowo nazywa), ktore lacza poprzeczki z rama, na szczescie jakos sobie poradzilem. teraz tylko z plaskownika zrobic ceownik, szpachloweczka, szlifowanko i po bolu:

38076d95bdeb4431.jpg

 

poki co silnik jest sklejony z 4 elementow, bylo wiecej, juz nawet male okablowanko bylo, ale okazalo sie przewody byly troche za grube wiec trzeba je zmienic na bardziej odpowiednie do skali. cale szczescie ze mam drugi motor w zapasie.

 

i z bliska rama

ead5a4cf4eccdb01.jpg

 

1f91e3172a5686f8.jpg

 

2a631ca79a291b06.jpg

 

z kabiny to na razie jest globka, nie do konca wyszlifowana:

f219c72e6f408b0f.jpg

 

92db93d837093e83.jpg

 

czesc zdjec byla robiona w sztucznym swietle, przez to pewnie sa troche niewyrazne. jak tylko bedzie ladniejsza pogoda cos to podzialam lub zrobie jakies porzadne sztuczne oswietlenie.

 

PS. pytanko: w jaki sposob montujecie przewody do silnika?? na klej czy wtapiacie rozgrzany drucik do plastiku??

 

EDIT:

rama okazala sie kasek krzywa w jedna strone, wiec ciecie i wyrownywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabina to "TOPLINE", a tak poza tym to ciekawie się to prezentuje...

 

Przewody przyklejam "super glue" za 1,30zł , możesz użyć bardzo cienkiego wierteł ka i nawiercić otworek, potem żyłkę nasączyć klejem i delikatnie umieścić i otworze. :D "sposób tornada"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam

 

do Truckerek93: tak, wiem ze to jest Topline, ale z racji tego ze zrobilem tylko to "podwyzszenie" pozwolilem sobie to nazwac globka

 

minelo troszki czasu od ostatniej aktualki, a prace, wolno bo wolno, toz to zaczal sie kolejny semestr studiow, ale ida do przodu.

tylne zawieszenie, ktore sprawilo troche klopotow. nalezalo nieco zmienic ksztalt resorow, poduchy o 2 mm cofnac do tylu, pozostalo jeszcze przykleic most, dorobic amory, odboje i zaciski trzymajace most, resor i amor w calosci. mysle ze przez weekend skoncze prace na tylnym zawieszeniem.

 

b655f81a3493b801.jpg

 

35745f709f39e8e1.jpg

 

a tu na dowod fotka oryginalu:

 

237742c17ab0eff8.jpg

 

silnik i rama mialy miec okablowanie, ale w tym modelu jeszcze z tego zrezygnowalem. motor prawie ze w calosci sklejony

 

45dcc3e0285d3128.jpg

 

3fd9f65ee0397e89.jpg

 

zestaw puleczek wewnatrz kabiny jest obecnie na takowym etapie

 

aca8ed10d2e04a1f.jpg

 

a tutaj mala przymiareczka. tak zeby sie zmotywowac do dalszej pracy ;)

 

3247aeaad0edba0d.jpg

 

9a76d81a23bb8039.jpg

 

 

a na koniec "najlepsza" (dla mnie wiadomosc). po zrobieniu przymiarki i porowaniu z oryginalem wyszly na jaw niescislosci, a dokladniej, ze model jest cos dluzszy niz byc powinien. po ponownym przeprowadzeniu obliczen i po wymierzaniu ramy w szerz i w zdluz, okazalo sie ze rama jest o ok. 10mm za dluga :[ :[ :[ wiec pozostaje ponowna operacja na ramie, czyli skrocenie o ta dlugosc i, co sie jeszcze okazalo, przesuniecie jednej beli do przodku. ale damy rade.

jestem otwarty na wszelki slowa krytyki ;)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Edler: ciezko jest mi powiedziec o ile przedluzylem rame bo nie mierzylem jej w stanie oryginalnym, obecnie ma 255mm, a wszystkie wymiary byly obliczane na podstawie schematow zassanych ze strony Scanii.

 

do tornado: co masz na mysli piszac, ze zawieszenie przykleilem odwrotnie?? moglbys sprecyzowac?? bo wg mnie wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa sam się bawię w takie przerabianie... Chociaż ja z Man TGA robię dwó osiową pomoc drogową. Mam problem bo nigdzie takiego wozu nie umiem znaleść :( Wzoruję się na orginalych rysynkach mana i szkicach firm robiących zabudowy pomocy drogowych.

 

 

PS> Obiecuje że bedę śledził budowę

PSS> naman możesz powiedzieć w jakiej dzielnicy mieszkasz?? Ja na Zośce może byśmy się gdzieś tukneli albo nawet się znamy, a nie wiemy o tym?? Odezwij się na gg 2031570

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tornado: co masz na mysli piszac, ze zawieszenie przykleilem odwrotnie?? moglbys sprecyzowac?? bo wg mnie wszystko jest ok.

 

Masz rację - zwracam honor. Moja wina, nie wiedzieć czemu (pewnie zmęczenie) ale fotkę oryginału odczytałem odwrotnie Nawet mnie to ździwiło, ze zawiechy są jakoś inaczej w oryginale ale tak jak pisałem - musiałem być porządnie zmęczony i na tej podstawie napisałem co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam

 

oj poollleeccciiiiiallll temat na druga strone, a wiec najwyzsza pora na maly apdejt, bo prace ciagle posuwaja sie na przod.

 

mialo nie byc okablowania, ale nawet swinia zmienie swoje zdania ;)

silniczek, oczywiscie ciagle w fazie budowy

d4648fc8720e1462.jpg

 

rzut okiem z innej strony

6b135401da8013b6.jpg

 

tylne zawieszenie po malych przerobkach, bo to co zrobila Italerka to wola o pomste do nieba, ale przynajmniej my, modelarze, mamy co robic ;)

b4615f37f7a34051.jpg

 

a tutaj zawiecha z tarcza hamulcowa (jeszcze nieskonczone):

1e471829dde02c3c.jpg

 

tu oponka ss mojej produkcji w porownaniu z opona z naczepki:

1b1a390200eb8fa2.jpg

 

6dc65b0ac5eccefd.jpg

 

a tu ss moje produkcji (i chyba pomyslu) bo jeszcze nie widzialem zeby ktos w taki sposob robil ss (ten jest probny, te wlasciwe sa gotowe i czekaja na pierwsza warstwe farby chrompodobnej):

1e26ad411b0faf32.jpg

 

a005aa757ee38965.jpg

 

i na koniec rzut okiem na calosc:

5826aec02733672b.jpg

 

676d1056f83aa781.jpg

 

kazdy komentarz mile widzany, nawet te najbardziej srogie ;)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody wysokiego ciśnienia z pompy do wtrysków czy aby nie powinne być pod kolektorami ssącymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tornado: otoz, nie. z tego co sie orientuje to w trojkach przewody zasilajace byly pod dolotem powietrza, a w czworkach na pewno na dolotach.

na dowod link do jednego ze zdjec znalezionych w necie (zdjecie prawdopodobnie pochodzi z jakiegos autoryzowanego serwisu Scania):

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a471de8f65ad2a38.html

 

do zwir3k: alez to zadna tajemnica ;) jutro wrzuce przepis na ss, bo do tego jest potrzebnych pare fotek, a teraz juz sie nocka zrobila i zdjecia wyjda niewyrazne.

 

mam takie pytanie: czy ktos uzywal jakiejs farby imitujacej aluminium, np. Revell nr.32199, albo MM nr.1401 lub innej?? dajaone zadowalajacy efekt aluminium??

dzieki za mile slowa, wkladam w ten model cale moje serce ;) nie doslownie oczywiscie :p

 

mam takie pytanie: czy ktos uzywal kiedys jakiejs farby imitujacej aluminium, np. Revell nr.32199, albo MM nr.1401 lub innej?? daja one zadowalajacy efekt aluminium??

pytam bo doszedlem do wniosku ze fele w Krolowej na ktorej sie wzoruje sa aluminiowe, a nie chromowane jak wczesniej myslalem, jesli sie myle to prosze poprawic.

 

d79c55294e8a413c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Ci to wychodzi, a szczególnie podoba mi sie to, że przerabiasz części ( spaprane przez italeri ) na bardzo odwzorowujące oryginał pojazdu, tak trzymać ! . A zdradzisz tajemnice jak zrobiłeś taką miodzio oponkę SS ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiec dotrzymuje obietnice i zamieszczam sposob na fele i na opone SS.

najpierw felgi:

1. bierzemy standardowa felge

8a5ce48751c816fa.jpg

2.do tego 2 takie obrecze

5220fdf53e632a6e.jpg

3. jedna obrecz zostawiamy bez zmian, a w drugiej szlifujemy ranty tak aby uzyskac takie cos:

004cab6e8b8e8136.jpg

aa9010cf1dd725d0.jpg

4. od felgi odcinamy niepotrzebna czesc. naciecie wykonujemy 4,5mm do 5mm od dolu felgi i odcinamy to co zaznaczone na zielono:

5cdfe39e6a4765c4.jpg

6. uzyskujac cos takiego (to biale to szpachla, otwory zaszpachlowane bo tego wymaga moj obecny projekt):

71f001c89f7ca522.jpg

7. druga zeszlifowana obrecz przyklejamy do zewnetrznej strony felgi (czyli w to miejsce gdzie byla odcinana ta niepotrzebna czesc), a do wewnetrznej czesci przyklejamy ta obrecz w nienaruszonym stanie.

i w ten sposob mamy felge ss

 

nie jest zbyt latwy sposob, ale wg mnie uzyskuje sie bardzo relistyczne ss, gdyz opona jest na rowno z felga. w inny sposobach produkcji ss, opona wystaje poza felge, co wg mnie nie jest zbyt ladne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... ja też robiłem ss ale ja wycinałęm środek i poprostu wklejałem od środka felki. Dużo łatwiejsze, ale też efekt trochę gorszy :( Chociaż mnie efekt zadowala. A takie pytanie robiłeś coś z oponą?? A i skąd bierzesz te cześci dodatkowe?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.