Skocz do zawartości

Grumman F-14 Tomcat 1/72 Italeri


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Trzecia dziś moja galeria na Modelworku. Tym razem Grumman F-14A Tomcat z zestawu Italeri w skali 1/72. Model dość znany i niedawno wznowiony w komplecie z modelem samolotu McDD A-4 Skyhawk (ex ESCI) jako zestaw pod nazwą TOP GUN. Mój Tomcat jest w moich zbiorach od około 25 lat. Pierwszy raz został przeze mnie wykonany w latach 90 jeszcze przed maturą jednak po jakimś czasie podczas porządków domowych model spadł mi z wysokości około 1,50m i się rozpadł... Poskładałem model i zabezpieczyłem go w woreczku. Tak przeleżał swoje lata na strychu a potem w piwnicy... Po powrocie do aktywnego modelarstwa postanowiłem go odbudować i model wylądował w sodzie kaustycznej. Po usunięciu starej farby i rozklejeniu model zacząłem odbudowywać ale wprowadziłem kilka poprawek jak zmodyfikowane albo jak kto woli skorygowane fotele załogi, nowa osłona kabiny wraz z mechanizmem podnoszenia jej (w zestawów Italeri nie dodaje tego elementu chociaż sama osłona jest dzielona) a także zastosowałem nowoczesne metody malowania jak preshading i malowanie transparentne. Kalkomanie pochodzą z zestawu Tomcata sygnowanego logo Hellera. Model nosi oznaczenia dywizjonu VF-84 Jolly Rogers.  Zapraszam do galerii ukończonego modelu. 

 

4401-E249-7-EC7-4959-B3-AB-BBEC043-D98-A
90-C7446-F-4-F8-D-4992-8-FA5-6639-E9-CFC
C825032-C-8-B37-4-ED2-85-F2-DE29522-CE4-
5-B85-E7-A8-525-B-4775-87-E0-7-EDAA84-F4
F76985-B4-995-C-4-B60-B34-B-61432-D594-D
143-AFE18-B8-F8-49-E2-BD25-815-F7-F02834
1-B8-F261-B-D8-C5-495-D-BC21-A219-C715-F
17-EC86-D2-17-DF-44-B4-9-BA3-445-E0-AA42
AC438-E4-E-8077-4-E9-E-8-A50-D0-C9-A9-D2
image uploader

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny. Trafiłeś z tą wintydżową rekonstrukcją i wywołałeś zainteresowanie na forum - jest to jednak inne podejście do tematu, odnoszące się nie tyle do próby wiernego odtworzenia oryginałów, co do samego zjawiska modelarstwa. Aż zacząłem się zastanawiać, czy nie odrestaurować starego Jaka 1M z Plastyka, który ze starości się rozpadł i gdzieś tam leży w pudełku. Przy okazji zapytam, czym zmyć z powierzchni ponad 30-letnią warstwę farb olejnych dla plastyków nakładaną pędzelkiem (a więc dość grubą), żeby przy okazji nie roztopić modelu?

No i mała uwaga: jeśli w latach 90-tych byłeś jeszcze przed maturą, to z Ciebie wcale nie taki Stary Fajter :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starą farbę zmyjesz roztworem sody akustycznej rozpuszczonej i rozmieszanej w zimnej wodzie. 2-3 łyżki na około 3 litry wody. Roztwór musi być zimny! Zostaw rozłożony model na około 2-3 dni i pozwól aż farba sama zacznie odchodzić. 

Popieram odnowienie Jaka-1M z Plastyka. To kultowy model.

Kiedy pierwszy raz sklejałem ten model miałem z 17 może 18 lat a teraz na karku przychodzi w listopadzie 45...

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.