Skocz do zawartości

Działo samobieżne Su-57


Adamo722

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...

C.d.

Odebrałem wczoraj zamówione kalki

Tn6VWAs.jpg

i wieczorem czekała mnie niemiła niespodzianka podczas nakładania

vMVW7Ma.jpg

kalka zwija się podczas moczenia w letniej wodzie.

Złożyłem reklamację w sklepie ale zrobiłem jeszcze dziś próbę i przed moczeniem pomalowałem kawałek kalki lakierem bezbarwnym i coś udało się nałożyć

m4AvEvZ.jpg

Ale przyznam szczerze, że nakładałem kalki różnych firm, nowe i także nawet 20letnie i nie miałem takich problemów. Nie wiem, bo  po raz pierwszy mnie takie coś spotkało ale mam też inny zestaw kalek tej firmy, który użyłem do T 34/85 i wszystko było ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak wygląda świetnie , co do tego babola, używałem wielokrotnie kalek z Toro i nigdy mi się nic takiego nie trafiło.  No to jak już masz te kalki to teraz czas na zestaw p.lot M17  z 3-ciej Brygady Pancernej , kupisz sobie M5 z Academy i skonwertujesz , wprawę jak widać masz:mrgreen:. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zawsze czegoś nowego się uczymy?

Przedstawiam korespondencję z reklamacji kalkomanii:

Niestety, Pański opis sytuacji nie dotyczy wady jakościowej/ilościowej produktu, a raczej wskazuje na brak umiejętności w użyciu naszego wyrobu.
 

Nasze kalkomanie drukowane są z cienką warstwą lakieru podkładowego – dzięki temu są praktycznie niewidoczne na modelu (szczególnie skali 1/72 gdzie zarówno lakier podkładowy jak i same oznaczenia są stosunkowo niewielkie), bez konieczności stosowania chemii modelarskiej.
Niestety takie kalkomanie są delikatne i wymagają szczególnej ostrożności przy ich nakładaniu – ale trud nakładania potem zostaje zrekompensowany wyglądem modelu.

Prawidłowa procedura nakładania kalkomanii:
- po odcięciu wybranego oznaczenia z arkusza zanurzamy go na kilka sekund (2-3 sekundy) w ciepłej wodzie.
- następnie wyjmujemy z wody i pozostawiamy na wilgotnym chłonnym podłożu (np. chusteczka kosmetyczna, lignina) tak aby papier podkładowy równomiernie nasiąkał wodą (w odróżnieniu od pozostawienia kalkomanii w wodzie, gdzie najczęściej stosunkowo gruby papier podkładowy nasiąkając powoduje skręcenie kalkomanii, o wymywaniu kleju nie wspominając)
- gdy już możemy przesuwać kalkomanię po papierze podkładowym (co sprawdzamy pędzelkiem wielkością dopasowanym do wielkości kalkomanii, a nie palcem) możemy nanieść kalkomanię na model

- w tym celu zwilżamy model wodą, w miejscu gdzie ma być położona kalkomania, przenosimy pęsetą nasiąknięty arkusik z kalkomanią nad model, i przy pomocy pędzelka zsuwamy kalkomanię w kroplę wody na modelu (uwaga – kalkomanię kładziemy w kroplę wody, tzw. na mokro)

- po spozycjonowaniu kalkomanii możemy odsączyć (np. rogiem chusteczki kosmetycznej) nadmiar wody i pozostawić do wyschnięcia.
W przypadku kładzenia kalkomanii na skomplikowanych powierzchniach, po nałożeniu kalkomanii można wspomóc się płynem Microscale SOL który powoduje dodatkowe zmiękczenie kalkomanii i wniknięcie jej w nierówności modelu.
UWAGA: w celu uniknięcia tzw. srebrzenia filmu kalkomanię nakładamy zawsze na model polakierowany na połysk (przynajmniej w miejscach pod kalkomanię), a dopiero na końcu wykańczamy powierzchnię całego modelu (w zależności od potrzeb czy to mat, czy połysk czy satyna)

Płyn Microscale SET ma zastosowanie przy nakładaniu stosunkowo grubych kalkomanii (tzw. „blach” czy „nalepek”) jakie często bywają dołączane do zestawów modelarskich (np. Tamiya czy Academy), jak również do usuwania kalkomanii z modelu.

 

To ja odpisałem:

Witam
Dziękuję za instrukcję nakładania kalkomanii na model. Pozwolę sobie Państwu przesłać zdjęcie części sklejonych przez siebie modeli.
Raczej uważam, że umiem nakładać kalkomanie na model od 20 letnich do nowych i do tej pory nie miałem z tym problemów. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, że kalkomania zwija się w kulkę na papierze po wyjęciu z wody. Uważam, że to nie problem sposobu nakładania ale raczej problem jakościowy surowca użytego do produkcji, tym bardziej, że posiadam waszej produkcji inne zestawy kalkomanii, z którymi nie miałem do tej pory żadnego problemu.
Z poważaniem
 
 
Co do Pańskich przypuszczeń o problemach jakościowych surowców użytych do produkcji to chciałabym wyjaśnić, iż wszystkie nasze kalkomanie drukowane są w jednym i tym samym miejscu od początku naszej działalności, w tej samej technologii – w śląskim Techmodzie. Bardzo mało prawdopodobne jest użycie przez drukarnię do produkcji innego surowca niż zwykle, tym bardziej że na jeden raz drukujemy sześć do ośmiu wzorów kalkomanii w dużych nakładach, a składamy zlecenia na druk przeciętnie raz na kwartał (inaczej mówiąc, „kombinowanie z materiałami” po prostu jest nieopłacalne ekonomicznie gdyż nasze zamówienia są zbyt małe w skali działalności drukarni, a drukarnia przy realizacji zlecenia wykorzystuje takie materiały z jakich korzysta na co dzień w produkcji dla siebie czy na zlecenie innych firm)
Nakład kalkomanii 72D31 jest w sprzedaży od trzech lat i Pańska uwaga co do nakładania kalkomanii jest pierwszą tego typu uwagą w historii naszej działalności (a kalkomanie projektujemy i sprzedajemy od 2010 roku)
 
Moja odpowiedź
W takim razie gratuluję bezbrakowej produkcji.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.