Skocz do zawartości

Jakiego podkładu użyć i jakiej pasty polerskiej? samochód cywilny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaczynam swoją przygodę z modelarstwem od samochodów cywilnych i chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy od was, gdyż nie znalazłem dotąd odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Z tego względu liczę na waszą pomoc.

Na początek nie chcę inwestować w aerograf, dlatego postanowiłem, że będę malować karoserię podkładem i farbą w sprayu.  Zastanawiam się nad koniecznością używania past polerskich. Chciałem więc zadać następujące pytania:

1. Czy jeśli do podkładowania użyję podkładu w sprayu firmy Tamiya albo Mr.Surfacer i nałożę grubszą warstwę to mogę na niego położyć lakier samochodowy w sprayu np. Motip?
Czy może lepiej pójść w stronę malowania pędzlem i kupić lakier np. Tamiya.

2. Spodziewam się tego, że pierwsze modele nie będą na wysokim poziomie i konieczne będzie "podrasowanie" lakieru. Jakich past polerskich użyć, po zmatowieniu lakieru papierami ściernymi różnych gradacji? Czy pasty polerskie Tamiya będą odpowiednie do lakieru z Motip?

Na chwilę obecną myślę, że to wszystko.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego, że chyba mylisz farbę z lakierem. Farba daje kolor. Bezbarwny lakier daje połysk. Na model kładziemy więc 1 - podkład, 2 - farbę, 3 - lakier. Pędzlem możesz malować drobne elementy. Na początek polecam pactrę  lub droższe modelmastery. Do malowania nadwozia / kabiny pędzel odpada, zostaje Ci więc spray. Staraj się nie mieszać producentów, bo nigdy nie wiesz czy te farby Ci się nie zwarzą i nigdy nie nakładaj grubych warstw. Masz do wyboru, albo iść w kierunku sprajów samochodowych albo modelarskich. Pierwsze tańsze, łatwiej dostępne. Wada, puszki  walą znacznie więcej farby, łatwiej więc o zalanie szczegółów, czy zrobienie zacieków, ale przy delikatnym podejściu da się nimi lakierować. Lepsze rozwiązanie to np. surfacer i farby z puszki tamiya.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
12 minut temu, Marak napisał:

Staraj się nie mieszać producentów, bo nigdy nie wiesz czy te farby Ci się nie zwarzą

A jeśli już chcesz, to wypróbuj to na jakimś kawałku plastiku. Będziesz miał wtedy pewność, że po nałożeniu na model farb i lakieru bezprawnego, innych producentów, nie dojdzie do żadnej reakcji między nimi.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.