Skocz do zawartości

F51D Mustang - Pusan, Korea 1950-53


dewertus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kolejny model przedstawiajacy uczestnika zmagań w Korei w latach 1950-53. Tym razem czas na stonę ONZ, a dokładniej USAF - F51D. Najprawdopodobniej Mustang występuje w barwach 12'th FBS ze składu 18'th FB Group (Południowa Korea, Pusan, Pazdziernik 1950)

 

Model w skali 1/72 popełniony przez firme Italeri. Niestety model nie "wyszedł" mi tak jak planowalem - okazało sie boweim ze model, ktory na poczatku wydawał sie być dobrze przygotowany takim nie jest. Szkoda, że jego wady "wyszły" dopiero w trakcie budowy (moja wina, ze wczeniej nie pasowalem wszystkiego na sucho, a tylko wybrane elementy). Najbardziej widoczna porazką jest spasowanie kabiny, zas najbrdziej dołujacą jest jakość kalkomani - wszystkie rozpadly mi sie po zamoczeniu w wodzie...

 

W zapasach udalo mi sie znaleść stare kalki Tamyji, ale niestety "ząb" czasu zrobil swoje i one takze mialy tedęcje do rozszypki - co zresztą widac na modelu.

 

Nie mniej zapraszam do ogladania i komentowania.

 

2660334230102052667S425x425Q85.jpg

 

2319374390102052667S425x425Q85.jpg

 

2172631120102052667S425x425Q85.jpg

 

2299254700102052667S425x425Q85.jpg

 

2638872850102052667S425x425Q85.jpg

 

2860040630102052667S425x425Q85.jpg

 

2804816590102052667S425x425Q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bardzo dobrze, że postanowiłeś zmalować Mustanga z Korei. Mało się ich widuje, oj mało...

Jak na 72-kę wygląda całkiem nieźle, jednak na twoich fotkach słabo widać detale, których wykonania nie mogę ocenić. Brakuje mi też zdjęcia spodu, a ten w przypadku obwieszonego Korean Mustanga powinien być dosyć solidnie obfotografowany.

 

Bardzo podoba mi sie samo malowanie. Z tej perspektywy (nie wiem jak z bliska) wygląda bardzo gładko. Metalizer ładnie się błyszczy (jaka to farba? Kładłeś podkład?).

To co mi się nie podoba to wspomniane przez Ciebie oszklenie oraz bardzo zlewające się w jedną całość okopcenia Browningów. Okopcenia wydechów również są nieco zbyt grube. Jedna z klap podwozia głównego za bardzo odstaje od goleni.

Bardzo mnie dziwi, to co napisałeś na temat kalkomanii Italeri, gdyż kalki tej formy są jednymi z najlepszych kolorystycznie i najbardziej przyjaznych modelarzowi.

Hmmm możliwe, że trafiłeś na jakiś mocno stary zestaw. Używałeś chemii do ich nakładania ?

Kalkomanie Italeri zwykle kładą się bardzo przyjemnie. Praktycznie bez kłopotu wchodzą z linie podziału i żadko sie drą. Twoje doświadczenia bardziej przypominają nakładanie badziewu Academy

 

Jeśli będziesz miał okazję to wrzuć trochę więcej zbliżeń i ujęć spodu, dla lepszej oceny wykonanego przez Ciebie "Ogiera"

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

do malowania uzylem Humbrola 11 (dwie warstwy dodatkowo rozcineczone i nakladane miekkim pedzlem "1") i przetarte szmatka w celu nadania lekkiego polysku.

 

niestety z bliska juz tak "rozowo" nie jest - w trakcie schniecia nieopatrznie zaplatala mi sie w pokoju zona z nieodparta checia przetarcia kurzow - efekt mnie dobil -> na stateczniku mam trwale przyklejonie "paproszki", ktorych nie dalo sie usunac. Oprocz Mustanga ucierpial takze AT-6G (rowniez z Korei), ktrego malowalem w tym samym czasie - w jego przypadku oberwaly szkrzydla (za kilka dni zamieszcze fotki na forum jak tylko uporam sie z kalkami).

 

Co do kalek to niestety prawda - sam bylem zdziwiony, ale fakt to fakt (chociaz wczesniej mialem juz podobne przygody z kalakmi Italieri). Z Akademi nie mialem problemow z darciem sie kalek, tylko z ich zadziwiajaca zdolnoscia do odpadania

 

Do kalek stosuje chemie Agamy i Gunze.

 

Moze masz jakis sposob na wykonanie delikatenego 'washa'?? w technikach jakie probuje stosowac efekt jest raczej zenujacy i konczy sie zamalowaniem lini kolorem pokrycia.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humrbol 11 to jedna z tych farb, które wywołują mieszane uczucia. Gdy jest nowa, dobrze, rozmiaszana i rozczieńczona malowanie nią to czysta przyjemność...lecza wystarczy, że nie używamy jej jakiś czas lub raz nie domkniemy wieczka i cały jej czar prsyska i mamy bezwartościowego gluta. Pod Metalizer używaj czarnego połysku (również może być Humbrol) a efekty będą jeszcze fajniejsze.

 

Jeśli przydarzają Ci się takie "kurzowe" lub jakiekolwiek inne ekscesy, których rezultatem jest hodowla paprochów na modelu, to lepiej nie kombinować tylko rozpuścić farbę (najlepiej w K2 czy innym tego typu płynie) i malować od nowa, bo dlaczegóż w końcowej fazie budowy model ma przypominać tarkę kuchenną. Następnym razem spróbuj tak zrobić...

 

Co do kalkomanii Academy to większosć z nich jest podła, albo się rozlatuje, ale doprowadza do białej gorączki w inny sposób. Do tego kalkomanie te są często złe kolorystycznie i niewymiarowe

Jak już wspominałem z Italerką nie miałem nigdy poważniejszych problemów. Jeśli już jakieś były to z mojej winy. Spróbuj nakładać je na letnią wodę.

Jakiego lakieru bezbarwnego używasz pod kalki???

Jeśli chcesz zrobić delikatnego washa, to po pierwsze musisz mieć dobry błyszczący lakier bezbarwny lub w miarę świeży Sidolux (najlepiej po położeniu kalkomanii nałożyć 2 warstwy lakieru bezbarwnego lub Sidoluxu). Musisz dobrze sprawdzić czy wszędzie masz jako taka głębokość linii podziału. Przy grubo położonej farbie, bez poprawiania linii skalpelem się nie obejdzie. Ja robię Washa farbami olejnymi zmieszanymi z terpentyną i kropelką zielonego płynu do mycia naczyń. Nakładaszasz, 2 sekundy, ścierasz nadmiar i finał. Często zmieniaj szmatki, żeby nie zabrudzić i nie zaplamić powierzchni modelu.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nieźle wyszedł, mój rozgrzebany leży bo zaskoczyły mnie wspomniane już przez autora problemy ze spasowaniem i kilka niedolewek. Jedno pytanie- na zdjęciach z Korei ,które mam ,Mustangi albo się błyszczą, czyściutkie jak na pokazy lotnicze, albo są kompletnie ufajdane błockiem, zaciekami, okopceniami itp. Myślałem żeby wypośrodkować to jakoś, ale już sam nie wiem. Możecie polecić jakąś dobrą stronę z fotkami F51 z tego okresu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys trafilem na kilka ciekawych filmikow na Ytubie - ktos wgral caly program o lotnictwie w wojnie koreanskiej emitowany na jakims kanale historycznym - moze uda Ci sie trafic w te materialy.

 

Ja korzystam z publikacji ksiazkowych dotyczacych danego samolotu i/lub zmagan w Korei.

 

W necie wiekszosc zdjec to te same fotografie, ktore mozna znalesc w ksiazkach, chociaz czasem, tzw glupi traf w wyszukiwarce potrafi wskazac strone z naprawde ciekawymi informacjami.

 

Malowania bardzo czesto znajduje na stronie http://wp.scn.ru/ , jesli autor wpisu jest rzetelny bardzo czesto podaje zrodlo informacji - to jest kopalnia wiedzy

 

Tradycujne jak masz czas i cierpliwosc mozna przegladac gigantyczna biblioteke zdjec na http://www.airliners.net/

 

Jak mi cos wpadnie dam znac, zwlaszcza ze Korea to jeden z trzech moich ulubionych tematow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LordDisneyland,

 

Oprocz Korei to jeszcze Malta 1940-43 i Leningrad (a wlasciwie front polnocny) 1941-44

 

Co do Korei to ciekawe fotki znajdziesz na:

http://history1900s.about.com/od/photographs/ig/Korean-War-Pictures/

http://www.korean-war.com/KWAircraft/index.html

 

 

oraz w publikacji;

F-51 Mustang Units Over Korea

Warren Thompson

Osprey Aviation

1-85532-917-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.