Skocz do zawartości

Nakładanie pigmentu "okopcenia"


Paws

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jaka techniką się to wykonuje? tzn. jak nałożyć pigment?na lakier bezbarwny?! Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

P.S.

Na czym polega technika "suchego pędzla"?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suchy pędzel- maczasz pędzel w farbce większość farbki wcierasz w ręcznik papierowy na pedzlu zostaje tylko resztka pigmentu i tym malujesz. zostaje tylko troche farbki na wypukłościach i załamaniach.

pigmenty nakłada sie na lakier chyba matowy (nie jestem pewien) tupiąc pędzlem prostopadle do powierzchn na którą nakładasz

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze uzupelnie...

 

Suchy pedzel - tak jak przedmowca napisal - berzesz pedzel, koniuszek maczasz w rozrzedzonej farbie, przecierasz go o cos (kawalek papieru, papierowego recznika, cokolwiek), zeby odsaczyc nadmiar "cieczy". Na pedzlu powinien Ci zostac praktycznie sam pigment. Takim pedzlem, rowniz samym koniuszkiem przecierasz szybkimi, krotkimi ruchami wypuklosci tak, zeby nie smarowac po wkleslych powierzchniach. Pigment ma zostac tylko na wystajacych krawedziach.

 

Suchy pigment - bierzesz miekki pedzelek i robisz tak, jak kobitki robia z pudrem na twarzy... Musisz wyczuc, jak to zrobic, zeby osiagnac najlepszy efekt. Poprostu sprobuj. Pyl wsmarowyjesz w miejsca, gdzie ma sie cos osadzic, nadmiar poporstu zdmu:bip:esz. Ja do tego uzywam powietrza z aerografu, bo jak sam zdmu:bip:e (metoda gebowa), to zawsze sobie zapluje model . Co do powierzchi... Im bardziej matowa, tym lepiej suchy pigment sie trzyma. Jak popruszysz calkowicie blyszczaca powierzchnie, to przy odmuchiwaniu wszystko Ci poleci. Natomiast jak dasz na pelny mat, to ciezko jest usunac nadmiar (za mocno sie trzyma). Dlatego najlepiej wg mnie jest przypruszac na powierzchnie polmatowa. Wtedy pigment zostanie tam, gdzie go polozysz pedzlem (lekko mozna nabic, "tupiac" jak to Dziagwa pisze), natomiast nadmiar luzno posypany elegancko sie zdmu:bip:e. Musisz tez pamietac, zeby powierzchnia byla calkowicie sucha. Poczekaj az lakier, czy farba calkowicie wyschnie. Bo jak nie, to pigment sie przylepi do powierzchni i bedziesz go musial usuwac razem z farba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia w brudzeniu pigmentami - aczkolwiek ono nie wielkie:

 

powierzchnia jak najbardziej tak jak koledzy mówią musi być matowa , pigment dosypywałem do paru kropel spirytusu salicylowego i rozmazywałem to razem , po nałożeniu na pędzelek wycierałem w ręcznik papierowy niemalże do sucha i nakładałem na model .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pigment dosypywałem do paru kropel spirytusu salicylowego

Tez dobre, ale Panie Kolego Szanowny, to juz jest metoda na mokro, czyli nieco inna bajka. Z mojego skromnego doswiadczenia wynika, ze jest ona dobra do robienia wszelkich zaciekow, naciekow i innych takich... Wtedy sie bierze taka zawiesine pigmentu i rozcienczalinka (ja to robie benzyna ekstrakcyjna), pedzelkiem robi zaciek (kapiesz kropelke i pozwalasz splynac), potem miedium wyparowuje, a pigment zostaje. Natomiast nigdy zwyklych przybrudzn w ten sposob nie robilem, choc tak na logike, technika ta przypomina bardziej metode suchego pedzla. Choc moge sie mylic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli dobrze zrozumiałem nie przygotowujemy jakoś specjalnie powierzchni przed "pigmentacją" a pigment jest nakładany bez jakichkolwiek "przyklejaczy" i trzyma się li tylko na zasadzie własnej przyczepności...?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no na koniec musisz jeszcze to wszystko lakiernac, juz wedlug wlasnego uznania i w zaleznosci od tego, czy model ma byc matowy, czy sie blyszczec. Ja tu tylko napisalem o przygotowaniu powierzchni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no na koniec musisz jeszcze to wszystko lakiernac, juz wedlug wlasnego uznania i w zaleznosci od tego, czy model ma byc matowy, czy sie blyszczec. Ja tu tylko napisalem o przygotowaniu powierzchni...

 

Więc raczej odpada pędzelek bo nakładanie nim lakieru na pigment może być baaardzo trudne (vulgo: poprzykleja się do włosia)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie rozrabiam pigment z wódką na dość rzadką miksturę, i tak nakładam w zagłębienia, potem ścieram nadmiar, i ewentualnie zapodaję szerokim miękkim pędzlem na sucho.

I jeszcze jedno- Pod żadnym pozorem nie kładz na pigmenty lakieru- nic nie będzie widać i cała praca w d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Patison ==> to ja już widze jak idziesz kupujesz pół litra mieszasz z pigmentem reszte wypiajasz a żonie mówisz że wszystko na modl poszło

no ja właśnie też obawy miałem co do tego żeby przy nakładaniu lakieru na model pigment sie nie rozpłynoł ale skoro mówicie że nic z tych rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Patison ==> to ja już widze jak idziesz kupujesz pół litra mieszasz z pigmentem reszte wypiajasz a żonie mówisz że wszystko na modl poszło

no ja właśnie też obawy miałem co do tego żeby przy nakładaniu lakieru na model pigment sie nie rozpłynoł ale skoro mówicie że nic z tych rzeczy...

Sprawa jest dużo bardziej pikantna, jestem nieżonaty, i na dodatek nieletni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno- Pod żadnym pozorem nie kładz na pigmenty lakieru- nic nie będzie widać i cała praca w d...

 

Nie do końca to jest prawdą.

 

th_0355c_Lysander_MkIII_spod.jpg

 

 

widoczne czarności na spodzie samolotu to nałożone sproszkowane pastele, które później pomalowałem lakierem matowym (albo półmatowym, już nie pamiętam dokładnie). Jeśli zrobi sie to delikatnie, to pozostaje efekt (ale ponoć sporo zależy od tego, jakich pigmentów się używa, ponoć niektóre zmieniają swoje , jeśli nie kolory, to przynajmniej odcienie pod wpływem lakierów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe pastele czeskiej firmy koh'n'or (chyba tak to się pisze) widać idealnie po nałożeniu lakieru

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.