Skocz do zawartości

Jestem początkujący


Olek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem związany z żadnym sklepem modelarskim, więc teoretycznie to nie do mnie, ale... Hmmm... trudne pytanie, szczególnie że budżet masz nie największy.

Gdybym miał zaczynać z taką kasą, poszedłbym do marketu budowlanego i kupił nożyk precyzyjny (z wymiennymi ostrzami, takimi trójkątnymi, nie ten wysuwany). Kosztuje mniej więcej dychę, i arkusik najdrobniejszego jaki znajdziesz papieru ściernego. Może to być coś koło 600, może to być 1000 lub drobniejszy (parę złotych).

Jako pierwszy model wybrałbym coś z firmy Tamiya. Lubię pojazdy, więc pewnie byłby to jakiś jeep w skali 1:35. Kosztuje mniej więcej 50PLN. U tego samego sprzedawcy (żeby wysyłka była jedna) kupiłbym klej (Tamiya extra thin cement - jeden z najlepszych, jakie możesz kupić, poza tym jedna buteleczka starczy Ci na lata) i ze trzy farbki o wybranych przez Ciebie kolorach, takich żeby pasowały do modelu, który sobie wybierzesz. Wybrałbym chyba Vallejo, bo to farbki rozcieńczane wodą, i jest duży wybór kolorów.

Potem poszedłbym do Rossmanna i kupiłbym szklany pilniczek do paznokci. Potem poszedłbym do Empiku i kupił ze dwa pędzelki, jakieś małe (nazywają się Happy color, o ile się nie mylę). Jeden jak najmniejszy, a drugi - może taki, żeby miał na końcu włosia 2-3 mm szerokości. 

Na początek to Ci wystarczy, i o ile się nie mylę, zmieścisz się w budżecie, a jeśli nie, to przekroczysz go bardzo nieznacznie.

Edytowane przez krn78
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krn78 napisał:

Nie jestem związany z żadnym sklepem modelarskim, więc teoretycznie to nie do mnie, ale... Hmmm... trudne pytanie, szczególnie że budżet masz nie największy.

Gdybym miał zaczynać z taką kasą, poszedłbym do marketu budowlanego i kupił nożyk precyzyjny (z wymiennymi ostrzami, takimi trójkątnymi, nie ten wysuwany). Kosztuje mniej więcej dychę, i arkusik najdrobniejszego jaki znajdziesz papieru ściernego. Może to być coś koło 600, może to być 1000 lub drobniejszy (parę złotych).

Jako pierwszy model wybrałbym coś z firmy Tamiya. Lubię pojazdy, więc pewnie byłby to jakiś jeep w skali 1:35. Kosztuje mniej więcej 50PLN. U tego samego sprzedawcy (żeby wysyłka była jedna) kupiłbym klej (Tamiya extra thin cement - jeden z najlepszych, jakie możesz kupić, poza tym jedna buteleczka starczy Ci na lata) i ze trzy farbki o wybranych przez Ciebie kolorach, takich żeby pasowały do modelu, który sobie wybierzesz. Wybrałbym chyba Vallejo, bo to farbki rozcieńczane wodą, i jest duży wybór kolorów.

Potem poszedłbym do Rossmanna i kupiłbym szklany pilniczek do paznokci. Potem poszedłbym do Empiku i kupił ze dwa pędzelki, jakieś małe (nazywają się Happy color, o ile się nie mylę). Jeden jak najmniejszy, a drugi - może taki, żeby miał na końcu włosia 2-3 mm szerokości. 

Na początek to Ci wystarczy, i o ile się nie mylę, zmieścisz się w budżecie, a jeśli nie, to przekroczysz go bardzo nieznacznie.

a ten klej nic nie rospuszcza? nic nie psuje w modelu bo slyszalem ze dziala jak rozpuszczalnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Olek napisał:

Cześć jestem początkujący i chce zacząć z modelarstwem plastikowym mam budżet 130zł i chce zacząć poleci mi ktoś z jakiegos sklepu modelarskiego akcesoria ktore mi są potrzebne i sam model?

Budżet jest odpowiedni, nie wszystko trzeba kupować ze sklepu, modele z drugiej ręki są dostępne, wybierz typ modelu jaki Cię zainteresuje (niekoniecznie producent czy skala), potem pójdzie z górki. Tamiya extra thin cement  jest polecany, rozpuszcza ale w nikłym zakresie

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, panmopsik napisał:

budżet jest odpowiedni, nie wszystko trzeba kupować ze sklepu, modele z drugiej ręki są dostępne, wybierz typ modelu jaki Cię zainteresuje (niekoniecznie producent czy skala), potem pójdzie z górki

a klej to jak krn78 napisal najlepiej thamiya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność zakupów zależy od Ciebie, tutaj kilka słów w temacie ale nie szukałem recenzji tylko pierwsze wpisanie w wyszukiwarkę, https://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=567511  Ja osobiście działałbym na spokojnie w temacie modelu i wszystkiego co się z tym wiąże, Tamiya jest popularna, w temacie chemii modelarskiej nie skupiałbym się tylko na cenie ale na oczekiwaniach dodatkowych (np. czy klej sklejać ma bardzo mocno lub jak mocno "zeżre" plastik w miejscu nie przeznaczonym na łączenie, oraz czy długo i mocno "śmierdzi" ) Ja używam kleju z igłą i z pędzelkiem.  Firmy Revell najczęściej, z przyzwyczajenia. Chyba odpowiedź na pytanie o temat modelu lub wielkość byłaby wskazana. Jest to dosyć fajne zajęcie dla głowy. Potem reszta. Moja prywatna opinia oczywiście.  No i tradycyjna lektura https://modelwork.pl/forum/4-jak-to-zrobić-i-jak-pokazać/   

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianosPL, uważasz, że klej dla Olka typu wysycha w zero sekund jest najlepszy ? Każdy z nas potrzebuje konkretnych informacji a nie reklamówki z 3 komentarzami typu "wysycha w 0 sekund, dobre wideo, użyłem go jako coś oczywistego". I tak szczerze, to co nim autor klei ? Co Ty możesz o tym kleju osobom początkującym sam powiedzieć ? 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, panmopsik napisał:

@DamianosPL, uważasz, że klej dla Olka typu wysycha w zero sekund jest najlepszy ? Każdy z nas potrzebuje konkretnych informacji a nie reklamówki z 3 komentarzami typu "wysycha w 0 sekund, dobre wideo, użyłem go jako coś oczywistego". I tak szczerze, to co nim autor klei ? Co Ty możesz o tym kleju osobom początkującym sam powiedzieć ? 

Najpierw element dopasowywujemy i nanosimy klej punktowo a ze klej jest rzadki to przenika w dziury i klei elementy nie zostawiając śladów. Po kilku sekundach element jest przyklejony.

Kleje tym klejem pancerkę ale gąsienice juz Tamiyą bo dłużej schnie i pozniej idzie łatwiej układać gąsienice na model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać o perspektywie i postawić się w pozycji osoby nie mającej doświadczenia, zaczynającej. I co się z tym wiąże a raczej z czym może się najprawdopodobniej spotkać podczas pracy nad modelem.  W necie widzi się jedno a wychodzi dość często drugie. Za wielu szybko dostępnych zdjęć pokazujących jakieś zdarzenie lub kuchy podczas bieżących prac modelarskich nie ma bez specjalnego szukania w tej tematyce.  Chodzi mi o polski tekst i zdjęcia typu: co może się stać i jak to wygląda i co można z tym faktem zrobić.  @Olek w tym linku tylko naświetlam temat także ten poruszony przez @krn78 , wpisz też w YT poradnik modelarski lub tekst którym jesteś zainteresowany, niestety doświadczenie przychodzi z praktyką 

 

 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Olek napisał:

a ten klej nic nie rospuszcza? nic nie psuje w modelu bo slyszalem ze dziala jak rozpuszczalnik

Dobrze słyszałeś, to jest rozpuszczalnik. Ten klej (jest nim tylko z nazwy) stosuje się w taki sposób, że składasz razem dwa elementy, wpuszczasz pędzelkiem (który jest elementem nakrętki) odrobinę kleju w szparę (bardzo często wystarczy zrobić to tylko w jednym punkcie), czekasz kilka sekund... i koniec. Klej wnika w nią (jest dużo rzadszy niż woda) bardzo łatwo, wewnątrz niej rozpuszcza plastik elementów w miejscach, w których stykają się ze sobą. Dość szybko paruje, więc wiąże już po kilku sekundach. Jest naprawdę bardzo wygodny i, jeśli nie nadużyjesz go w danej sytuacji (w sensie: nie będziesz nim chlapał w nie wiadomo jakich ilościach), szanse na niepowodzenie, o jakim wspomina @panmopsik, jest minimalne. Mam go jednak za doświadczonego modelarza i, mimo tego co napisałem, warto rozważyć to, o czym wspomniał i obejrzeć filmiki, które wskazał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2023 o 16:22, Olek napisał:

Cześć jestem początkujący i chce zacząć z modelarstwem plastikowym mam budżet 130zł i chce zacząć poleci mi ktoś z jakiegos sklepu modelarskiego akcesoria ktore mi są potrzebne i sam model?

Kup sobie Panterę A Tamiya 

https://agtom.eu/skala-135/310185-tamiya-1-35-german-panther-med-tank-4950344995479.html

lub M-41  Tamiya

https://agtom.eu/skala-135/310182-tamiya-1-35-us-m41-walker-bulldog-4950344995455.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 08:41, krn78 napisał:

Dobrze słyszałeś, to jest rozpuszczalnik. Ten klej (jest nim tylko z nazwy) stosuje się w taki sposób, że składasz razem dwa elementy, wpuszczasz pędzelkiem (który jest elementem nakrętki) odrobinę kleju w szparę (bardzo często wystarczy zrobić to tylko w jednym punkcie), czekasz kilka sekund... i koniec. Klej wnika w nią (jest dużo rzadszy niż woda) bardzo łatwo, wewnątrz niej rozpuszcza plastik elementów w miejscach, w których stykają się ze sobą. Dość szybko paruje, więc wiąże już po kilku sekundach. Jest naprawdę bardzo wygodny i, jeśli nie nadużyjesz go w danej sytuacji (w sensie: nie będziesz nim chlapał w nie wiadomo jakich ilościach), szanse na niepowodzenie, o jakim wspomina @panmopsik, jest minimalne. Mam go jednak za doświadczonego modelarza i, mimo tego co napisałem, warto rozważyć to, o czym wspomniał i obejrzeć filmiki, które wskazał.

Czasem w miejscu łączenia z kołeczkiem ustalającym a czasem wzdłuż całej powierzchni by docisnąć i połączyć je bez szpar, czasem kołeczki ustalające należy usunąć i samemu dopasować i chwilę przytrzymać ....oh, te techniki ręcznej roboty.....a jak kleju za dużo i wypłynie na plastik a do tego jeszcze palce się z nim spotkają ...to jest częste doświadczanie rzeczywistości początkującej osoby, i czasem też tani sklepowy produkt zamiast zachęcić, to rzuca na głębinę bo co ma zrobić osoba kiedy wszystko fajnie się skleiło a tu oszklenie kabiny nie pasuje bo szpara jak Rów Mariański  (tak, to przykład z życia i to jest wina nauczyciela kupującego modele uczniom na zadanie domowe) Więc chyba model jakiegoś pojazdu byłby najbezpieczniejszy w razie problemów bo wtedy wszystko łatwiej zamaskować  ...a na poznawanie technik modelarskich i ich doskonalenie przyjdzie jeszcze czas dla osoby, która chciałaby już coś na szybko sobie złożyć.                                  Ale też wiem z własnego i innych doświadczenia, że jaki nie byłby efekt, to gdzieś tam jest poczucie małej dumy, że się to zrobiło, ha ha ha         i tego się trzymajmy 

 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2023 o 11:43, panmopsik napisał:

to przykład z życia i to jest wina nauczyciela kupującego modele uczniom na zadanie domowe

Uobogowie.. Plastyka im kupował, albo Mistercrafta? Ja, gdybym był nauczycielem i miał coś takiego kupować uczniom, chyba postawiłbym chociażby na coś artyleryjskiego od Tamiya. Są tanie i, na ile poznałem modele tej firmy, dobrej jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem dzieciarnia zajęcia zpt zaliczyła wysyłając fotki gotowych modeli. Możliwe, że dzieciaki traumy nie miały ale ojcowie, wujkowie lub dziadkowie pewnie niejeden wyraz obcy przemielili w zębach. Prawdopodobnie nauczyciel nie zdawał sobie sprawy ile czasu zajmie krojenie plastiku, pasowanie części i zabawa z klejem, oraz wnikanie umysłem w tajemniczy świat instrukcji

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mogło być, chociaż sklejenie modelu, samo sklejenie, na poziomie dzieciaka, da się zrobić w czasie liczonym w godzinach, jeśli nie liczyć dokładności wycinania, szlifowania i tak dalej.

Swoją drogą, nauczyciel mógł co nieco zaszkodzić jednemu czy drugiemu dzieciakowi taką postawą. Być może któryś wymyślił sobie, że zostanie modelarzem, a kiedy zaczął na słabym modelu, przestraszył się i zrezygnował..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.