Jump to content

Wloty powietrza w F-15E


Leszek.Sz.
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie dnośnie wlotów powietrza w F-15E. Chdzi mi oto czy w przedniej części wlotu jest jakiś panel, płyta(furta) która zamyka tunel na czas postoju przy wyłączonych silnikach(Jak w MiG-29). Mam trochę zdjęć na przestrzał otwartego tunelu i na górze wewnątrz są jakieś panele, pytanie czy one są ruchome(opuszczają i podnoszą się wewnątrz)?

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Nie nie ma takich jak w MiG-29. Podczas postoju wloty zakrywane są pokrowcami. Płyty wewnątrz tunelu służą do wytwarzania fali uderzeniowej, sterowania prędkością przepływu powietrza, upustem warstwy przyściennej. Tak w telegraficznym skrócie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki koledzy za info, właśnie przed chwilą znalazłem zdjęcie które wszystko wyjaśnia. Faktycznie te panele nie zamykają wlotu całkowicie tylko zmieniają profil tunelu powietrznego. W zestawie Academy F-15E jest ten element i poczatkowo chciałem zamknąć nim wlot całkwicie. No ale kto pyta ten wie.

f15maint2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Klapy służą po to, aby silnik otrzymywał cały czas jednakową ilość powietrza niezależnie od prędkości z jaką porusza się samolot, co zapobiega "POMPARZOWI", czyli pulsacyjnej pracy silnika, dzięki której w silniku powstają silne drania, w efekcie których silniczek może się rozlecieć. Proponuje poczytać "maszyny wirnikowe" w dziale turbiny gazowe ;) i co nieco w mechanice płynów w teorii przepływów ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.