Skocz do zawartości

Academy 1/72 AH-64D Apache Block II


KurChees

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zapraszam do warsztatu mojego kolejnego modelu- tym razem postanowiłem spróbować sił w śmigłowcach. To moje drugie podejście, po wstrzymanym póki co AH-1G od Special Hobby (problemy z oszkleniem). Na warsztat trafił więc tytułowy Apache od Academy. Sam model rozpocząłem już jakiś czas temu z myślą o budowie go w miarę prędko, ale póki co postępy idą powoli, więc postanawiam się podzielić postępami na forum. Zachęcam także do komentowania, czy podpowiadania co i jak. 

 

Jeśli chodzi o dodatki- planuję jedynie rurki, anteny i lufę działka od Mastera oraz maski do oszklenia.

 

Co do samego modelu- skleja się bardzo przyjemnie i jak na razie nie natrafiłem na żadne problemy. Póki co zmontowałem kokpit, pomalowałem go (dodając pasy zrobione z taśmy maskującej, by jakkolwiek je imitować na pustych fotelach), a następnie skleiłem kadłub poza paroma elementami, z których część będę doklejał jeszcze po szpachlowaniu, a część (jak np drobne uchwyty etc) już po malowaniu i weatheringu. Obecnie powoli biorę się za śmigła, do których chciałbym dodać nieco okablowania, choć zobaczymy jak wyjdzie- narazie mam problem ze znalezieniem zdjęć 😅. Tutaj także pytanie- jak to jest z radarem Longbow? Był on zdejmowany w zależności od rodzaju misji, czy jak? Na pudełku jest on zamontowany, zaś na zdjęciach z iraku- śmigłowiec go nie ma.

Pozdrawiam :)

 

21397_rd.jpg

 

IMG_20231019_153343.jpg

 

IMG_20231019_153420.jpg

 

IMG_20231021_101705.jpg

 

IMG_20231021_101746.jpg

 

an-ah-64d-apache-longbow-receives-fuel-terry-moore.jpg

Edytowane przez KurChees
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2023 o 10:32, KurChees napisał:

Tutaj także pytanie- jak to jest z radarem Longbow? Był on zdejmowany w zależności od rodzaju misji, czy jak? Na pudełku jest on zamontowany, zaś na zdjęciach z iraku- śmigłowiec go nie ma.

 

 W już dość wiekowej książce nieodżałowanego Toma Clancy'ego pt. "Kawaleria pancerna" w rozdziale o śmigłowcu Apache jest informacja, że w radar Longbow jest wyposażone 1/3 śmigłowców AH-64D należących do armii USA. 

ps. Na stronie MILMAG w artykule "Co potrafi Guardian" też jest o tym mowa:

https://milmag.pl/co-potrafi-guardian/

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Floki napisał:

 W już dość wiekowej książce nieodżałowanego Toma Clancy'ego pt. "Kawaleria pancerna" w rozdziale o śmigłowcu Apache jest informacja, że w radar Longbow jest wyposażone 1/3 śmigłowców AH-64D należących do armii USA. 

 

I tak, jak pytał autor wątku radar można zdemontuwać...

12 godzin temu, Floki napisał:

 

ps. Na stronie MILMAG w artykule "Co potrafi Guardian" też jest o tym mowa:

https://milmag.pl/co-potrafi-guardian/

Tyle że mówimy o "E" ...a wątek jest poświęcony "D" :szampan1:

Ale przecież apache, to apache :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2023 o 20:28, Floki napisał:

 W już dość wiekowej książce nieodżałowanego Toma Clancy'ego pt. "Kawaleria pancerna" w rozdziale o śmigłowcu Apache jest informacja, że w radar Longbow jest wyposażone 1/3 śmigłowców AH-64D należących do armii USA..

 

W dniu 24.10.2023 o 08:46, Mitrandir napisał:

I tak, jak pytał autor wątku radar można zdemontuwać...

Dzięki za odpowiedzi, ostatecznie postawię na model z radarem, choć pozostawię możliwość zdjęcia i radaru i śmigła, choćby w celach transportu modelu czy łatwości "składowania".

Co do modelu- prace idą dość powoli, choć rezultaty mnie cieszą. Nie jest idealnie, ale myślę, że tragedii też nie ma :D

Przez ostatni tydzień udało mi się w zasadzie zmontować większość głównych elementów- kadłub, radar, wieżyczkę na nosie helikoptera, śmigło, silniki oraz działko. Wszystkie te części zostawię osobno, by ułatwić sobie malowanie- są na tyle dobrze spasowane, że nie powinno być problemu z montażem po pomalowaniu. Dodatkowo  do działka dodałem lufę z mastera (dobrze, że niektóre części producent daje podwójnie 😅) oraz kilka przewodów- podobnie, jak w radarze. Elementy prezentują się obecnie tak:

 

IMG_20231031_160120.jpg

IMG_20231031_160159.jpg

IMG_20231031_160002.jpg

IMG_20231031_160044.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model udało się zapodkładować, doprowadzić do porządku wszelakie miejsca potrzebujące jeszcze szpachli/ szlifowania, a następnie całość pomalowałem kolorem mr hobby Black Green.. przy okazji spadł mi aerograf, iglica i dysza się wygięły. Po weekendzie powinny dojechać nowe (choć może i w weekend, nie jestem pewien). Następnie zamierzam zrobić delikatny preshading, dodać nieco kolorów, by finalny kamuflaż nie był tak jednolity. 

Przepraszam za jakość zdjęć- nie posiadam namiotu ani dobrego oświetlenia, więc zdjęcia robię przy świetle dziennym, po pracy. W weekend edytuję posta i dorzucę z lepszym światłem lub dodam nowego, jeśli uda się coś ruszyć przy modelu.

Przy okazji- czy ktoś wie, jak możnaby wykonać głowice rakiet Hellfire? Obciąć czubek, wkleić przezroczystą ramkę i szlifować? Kropelka żywicy, czy coś jeszcze innego? Jestem zielony w tym temacie.

Pozdrawiam :)

 

IMG_20231108_110419.jpg

IMG_20231108_110445.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mitrandir napisał:

Ja używam żywicy UV na przykład bondic. Ale wiele jest różnych utwardzają się pod wpływem UV

Dzięki za szybkie podpowiedzi. Orientujesz się, czy żywica z Green stuff world będzie okej? Dorzuciłbym od razu do koszyka z iglicą od razu.

 

Edit; Poszukałem informacji w internecie i wychodzi na to, że bez problemu się nada. Zamówiłem już wszystko, mam nadzieję, że do weekendu dojedzie to powinienem mieć możliwość zrobić preshading a może i spróbować na odpadach z innych modeli wykonać te głowice.

Edytowane przez KurChees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zrobiłem głowice helfireów z clear fix Humbrola. delikatnie starłem czubek a potem kładłem clear fix. Wadą metody jest to, że trzeba kilku warstw, bo schnąc clearfix traci objętość.

 

PS Świetnie Ci idzie ten Apache!

20231007_161051.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Yachieku napisał:

Ja ostatnio zrobiłem głowice helfireów z clear fix Humbrola. delikatnie starłem czubek a potem kładłem clear fix. Wadą metody jest to, że trzeba kilku warstw, bo schnąc clearfix traci objętość.

 

PS Świetnie Ci idzie ten Apache!

20231007_161051.jpg

Dzięki! Jak pisałem wyżej- pójdę w stronę żywicy. Paczka już jedzie, więc jeśli czas pozwoli to w weekend posprawdzam co i jak, by na docelowych hellfire już nie mieć wtopy :D Ciekawy patent z tym clear fixem, nie pomyślałem o tym 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć! super, że podejmujesz się kolejnego modelu, Apache od Academy brzmi jak świetny wybór. 👍 fajnie, że wracasz do modelarstwa po przerwie z AH-1G. rozumiem, że z oszkleniem były jakieś problemy, ale mam nadzieję, że wkrótce wrócisz też do tego modelu.czytając o twoich postępach z Apachem, wydaje się, że idziesz w dobrym tempie, nawet jeśli wydaje ci się, że to powolne. co do dodatków, jakie planujesz, to rurki, anteny i lufa działka od Mastera brzmią jak świetne ulepszenia. maski do oszklenia to też dobry pomysł, zwłaszcza po wcześniejszych doświadczeniach. sam model skleja się przyjemnie - to dobrze słyszeć. montaż kokpitu i malowanie go z dodatkiem pasów z taśmy maskującej to świetny sposób na dodanie realizmu. sklejanie kadłuba i planowanie kolejnych etapów - jak szpachlowanie i malowanie - brzmi jak dobrze przemyślany plan. przy śmigłach dodanie okablowania to świetny pomysł, może dodać modelowi dużo realizmu. szukanie zdjęć referencyjnych może być czasem wyzwaniem, ale w końcu się uda. 😅co do radaru Longbow, to faktycznie bywa różnie. z tego co wiem, był on zdejmowany w zależności od misji. na pudełku jest zamontowany, ale rzeczywiście, na niektórych zdjęciach z Iraku śmigłowiec go nie ma. może warto spróbować znaleźć więcej informacji na ten temat, żeby decydować, czy go montować. trzymam kciuki za dalsze postępy i czekam na więcej zdjęć twojego modelu! pozdrawiam i powodzenia! 🚁🎨🔧

 
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dziś malować model, jednak.. okazało się, że MH wysłało mi wadliwą dyszę. Na jej tyle nadal znajduje się "zaślepka", której nijak nie mogę usunąć. Dopiero dziś to zauważyłem, otwierając opakowanie. Złożyłem na stronie reklamację- mam nadzieję, że w tym tygodniu uda się wymienić na nową.

 

IMG_20231112_124838.jpg

Tyle dobrego z dziś, że udało mi się zrobić zdjęcia modelu w lepszym świetle niż poprzednio- widać nieco więcej:

IMG_20231112_124726.jpg

 

IMG_20231112_124819.jpg

Edytowane przez KurChees
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechała iglica, więc w czwartek zabrałem się za preshading- białym, a następnie dość jasnym odcieniem brązu. Następnie nałożyłem cienkimi warstwami mix Olive drab, Flat Black i White (Mr. Hobby, 2x Tamiya), a na sam koniec, jeszcze jedną mocno rozcieńczoną warstwę Olive Drab i Flat Black, ponieważ wydawało mi się to zbyt jasne. Efekt mnie zadowala, zwłaszcza, że co zdjęcie to Apache wyglądają jakby były w innym kolorze 😅 

Pozostało domalować szczegóły i będę mógł zacząć nakładać kalki

IMG_20231118_092323.jpg

IMG_20231118_092404.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki są, błyszczący lakier też. Pora na weathering. 

Kalki kładło się bardzo fajnie, nie miałem z nimi problemów- czy to na zagięciach, czy wokół elementów ("oczy" z przodu). Pozdrawiam, miłego weekendu :)

IMG_20231124_144916-min.jpg

 

IMG_20231124_145003-min.jpg

 

IMG_20231124_145034-min.jpg

 

IMG_20231124_145113.jpg

Edytowane przez KurChees
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.