Skocz do zawartości

Brazylijski P47 D28, Revell, kalki ESCI i Techmod, 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W 1974 roku kupiłem naklejki ESCI do P51 i P47.  Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. wykorzystałem  dwie opcje: Shangri-la P51B (Model z Monogramu) i P47D (model z Revella ale z roku 1963).

Naklejki do brazylijskiego P47 odłożyłem do późniejszego wykorzystania . No i deczekały sie! - w tym roku zrobiłem z nowego (tzn . wypraski z 1999) modelu P47M model P47D28 (jedyna widoczna różnica to usunięte hamulce aerodynamiczne od spodu skrzydła). Skorygowałem też nadto wydatny brzuszek tego modelu wykonując dwa odchudzające wzdłużne cięcia . Bazooki z P51 Academy.

Zestaw zawierał naklejki do wersji D25 z numerem bocznym C1 i serialem z roku 1942. Model M ma śmigło Curtiss, więc poszukałem na zdjęciach maszyny w tej wersji i znalazłem z numerem bocznym D5 i serialem z roku 1944. Naklejki do tych numerów (seryjnego i bocznego) wzięłem z zestawów Techmod. Znaki brazylijskie (z zamalowanymi gwiadkami Krzyża Południa na centralnym polu - bo taką formę miał znak Brazylii w owym czasie) oraz godło eskadry pochodzą  z tego zestawu ESCI. Jak bardzo były niepożółkłe widac porównując biel "D5" i dolnej partii godła.

Dla porównania na jednym zdjęciu jest ten meksykański, 50 letni model z wieloma błędami i wykonawczymi i faktograficznymi...  

Pozdrawiam

Jerzy-Wojtek

 

p47 d28 DSC09631.jpg

p47d28 DSC09627.jpg

p47d28 DSC09628.jpg

p47d28 DSC09629.jpg

p47d28 DSC09630.jpg

p47d28 DSC09632.jpg

p47d28 DSC09633.jpg

p47d28 DSC09635.jpg

p47d28 DSC09636.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa tematyka. O ile P-47 jest dość popularny, to brazylijskie i meksykańskie malowania są wyraźnie niedoceniane przez modelarzy.
Jeśli już doprecyzowujesz wersję tak szczegółowo, to D-28, powinien chyba mieċ reflektor w panelu za wnęką podwozia, właśnie w miejscu hamulca, a nie na końcówce płata. 
Wydaje mi się również, że Brazylijczycy malowali swoje znaki na obu płatach nie  tylko w miejscu gwiazd USAAF. 
 

edit:

sorry, D5 najwyraźniej nie miał.

vlYorCk.thumb.jpg.eca7d82b0fc7c2cd3ac1ef474d99e970.jpg


Ogólnie fajnie się ogląda. Podoba mi się odcień OD. 
 

Edytowane przez Wachmistrz
Merytoryczny
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale reflektor za wnęką podwozia miał. I śmigło CE, owszem, ale symetrycznego paddleblade'a. Silnik w P-47 jest widoczny na tyle, by dostrzec niezgodności wersji z oryginałem, więc to też jest obszar do zadbania.

Na Thunderbolta miło popatrzeć, nawet brazylijskiego ;).

 

Na obu skrzydłach, raczej.

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Z reflektorem nie zwróciłem dostatecznie uwagi... Sorki, powinienem, bo zastanawiałem się czemu ma inaczej niż Razorback.. Co do znaków to owszem taka sugestia pojawia się w  naklejkach FCM , na zdjęciach wydaj się, że widać znak na górze widac tylko w samolocie A4 /4226756 na ujęciu od tyłu po dodaniu płetwy na stateczniku (zdjęcie z 29 kwietnia 1945) Ma on  też coś dziwnego wtedy z końcówką skrzydła - chyba jasne końcówki skrzydła? Zainteresowanym źródłami polecam dyskusję i materiały zdjęciowe  cytowane tu:  https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235100304-brazilian-p-47s/ W mojej ocenie mogło się to zmieniac w trakcie eksploatacji. 

 

p47 brasil.jpg

p47 brasil 2751645976_bf198cc37e_b.jpg

p47 brasil 2771935673_ca8b2899c2_b.jpg

p47 brasil 2803814136_7c5b473fbf_b.jpg

p47 brasil 2803814788_1a88c8e6d4_b.jpg

Edytowane przez JWM
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.