Skocz do zawartości

Sd.Kfz. 9 "FAMO", Revell, skala 1/72


Kacperek315

Rekomendowane odpowiedzi

Wiam.

Mój drugi projekt na warsztacie jak na razie jedyny przy którym pracuję, ponieważ do mojego M48 nie mam farby, to prace stanęły. To pudełeczko tego modelu:

REV_03141_FAMO1.jpg

Model miałem początkowo malować na szary, jaki proponuje proucent, jednak zrezygnowałem z tego pomysłu i maluję model na kolor DAK-owy. Ogólny widok poszczególnych pododdziałów:

SDC10949.jpg

SDC10952.jpg

SDC10957.jpg

SDC10975.jpg

SDC10967.jpg

 

Model maluję farbą Humbrol 94. Pierwszy raz zrobiłem (zapomniałem nazwy) do modelu. A to co powstało, dopiero pomalowane na kolor bazowy bez cieniowania i brudzenia:

SDC10978.jpg

 

Na koniec daję In-Box-a ( może się komuś przyda), bo zapomniałem go dać na początek:

SDC10925.jpg

 

Pozdrawiam i proszę o rady i wskazówki, ale model nie wydaje się trudnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacperek315 czemu nie dałeś tego na konkurs? :/

Bo rozpoczęłem budowę przed konkursem, ale do konkursu zamierzam dołaczyć jak to skończę.

 

jakim(i) kolorem/kolorami go machniesz?

Będzie tylko 1 kolor, Humbrol 94.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie tylko 1 kolor, Humbrol 94

 

Zasada nr 1 - nie używamy Humbrla nr 94, który wg wielu instrukcji ma stanowić zarazem odpowiednik polskiego wrześniowego piaskowego, DG, Afrika Gelba i nie wiedzieć czego jeszcze. Lepiej zainwestować choćby w Pactrę albo emaliowe Authenticki Testorsa - obaj producenci pod różnymi nazwami robią ten "piaskowy DAK-owy".

 

Zasada nr 2 - malowanie pojazdów DAK. Najpierw german gray'em, potem Afrika Gelbem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zainwestować choćby w Pactrę albo emaliowe Authenticki Testorsa - obaj producenci pod różnymi nazwami robią ten "piaskowy DAK-owy".

Najlepszy kolor podobny do piaskowego DAK-owego jaki mam na składzie.

 

malowanie pojazdów DAK. Najpierw german gray'em, potem Afrika Gelbem

A moja zasada. Maluję pędzlem i nie zamierzam dawać 2 różnych kolorów do malowania. Kolorku nie zmienię, bo zły nie jest wg mnie. Jeszcze później rozjaśnię większe powierzchnie i będzie dobrze (tak myślę przynajmniej).

 

Ps. No i polubiłem farby Humbrol-a, bo dobrze mi się nimi maluję, może skorzystam z innych farb w późniejszych czasach.

 

Ps.2 Czy ten kolor Humbrol-a 94 to jest aż tak zły do tego malowania??

 

Ps.3 Jakim kolorem pomalować miejsca siedziskowe dla żołnierzy? Producent podaje kolor biały, ale jakoś taki mi nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po mej długiej nieobecności w wątku mojego warsztatu, ale to nie oznaka, że zaprzestałem prac. To tak domalowywuje kółeczka (co jest udręką), cały układ jezdny jest pod włosiem pędzelka . Trochę popracowałem nad płachtą (czy jak to się nazywa), próbowałem pierwszego cieniowania i ścierania (to już robiłem). Fotki robione dosłownie przed chwilą więc nie są idealne. To co skończyłem z płąchtą:

SDC11012.jpg

i przednie kółeczka, które czekają na przyklejenie:

SDC11014.jpg

 

No i mam 2 pytania.

Po pierwsze: jak wg was wygląda ta moja płachta, może być czy jeszcze coś przy niej zmajstrować?

Po drugie: domalowywuje właśnie kabine i przydałoby się zrobić w niej wash-a, bo po przyklejeniu boczków nie będzie za prosto, to ośmielam się teraz to zrobić. I tu moje pytanie, wash do pojazdu malowania pustynnego zrobic z czarnej czy brązowej (Van Dyck) farby?

 

Pozdrawiam i przepraszam za wolne tempo prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pokaże co ostatnio zmaistrowałem. Dalsze prace nad układem jezdnym i malowanie gąsek. Tak na sucho poskładane poszczególne pooddziały:

SDC11017.jpg

SDC11022.jpg

SDC11031.jpg

Ogółem składanie jest przyjemne. Naczepa (czy jak to się nazywa) wylądowała w Krecie bo chciałem w jej środku zrobić pierwszego wash-a na modelu (wcześniej tylko próbowałem na pomalowanych śmieciach modelarskich) i coś nie wyszło. Pewnie pytanie dlaczego tak wcześnie podczas prac robić wash-a?? Tu odpowiedź: muszę najpierw wkleić na pakę mój ładunek, a dopiero później dokleic zrobione z drucika stelaże (chyba to się tak nazywa). Pewnego wieczorka jak się nudziłem wziąłem zapałki, użyte już doładowanie pewnej sieci telefonów komórkowych i papieru i zmontowałem sobie skrzyneczkę (taką jaką widać na trzecim zdjęciu). Jak mi idzie wg was? Coś zmienić, dorobić?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Humbrol 94 to kolor dla DAK, a 38 to na wschodnią i zachodnia Europę. Ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w takim razie połowa niemieckiej armii od 44 roku jest źle pomalowana. Do tego dochodzi jeszcze kurzenie i inne sprawy związane z eksploatacją. A co do malowania DAK, naprawdę nie wszystko było przemalowywane z szarego. Weź kazio te swoje instrukcje wiesz gdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Humbrol 94 to kolor dla DAK

Jeśli chodzi o Dunkelgelb uzyskany z Humbrola to najlepiej jest zmieszać H83 z H93 w stosunku 2:1. Polecam - wychodzi bardzo dobry odcień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Humbrol 94 to kolor dla DAK,

Właśnie dlatego użyłęm tego koloru, bo na innym forum tego użył i wszystko było git. Co do kurzenia, słyszałem o technice pasteli. Czy to są takie co można kupić w sklepach dla artystów (suche pastele)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Dunkelgelb uzyskany z Humbrola to najlepiej jest zmieszać H83 z H93 w stosunku 2:1. Polecam - wychodzi bardzo dobry odcień.

Może kiedys spróbuję, ale na razie maluję 94, bo niedługo święta, a ja komlepnie spłukany, nie mam skąd wziąć na nowe farby i dokładnie teraz mam jakąś godzinkę na zdobyciu funduszy, bo ze znajomymi opijamy 17 urodziny kumpla z klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkoholizm to chyba jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa polskiego. Dotyka on wszystkich niezależnie od wieku i pozycji społecznej.

Niby żart, ale, żeby w wieku 17 lat odmawiać sobie 5zł na farbę bo trzeba mieć na opijanie

 

Suche pastele u mnie w empiku po ok. 2zł sztuka. Ścierasz na drobnym papierze ściernym, albo skalpelem. Powstały proszek wcierasz miękkim pędzelkiem. Można czasem tez kombinować z mokrym pędzlem. Wtedy adekwatnie efekt błota mokrego, ale zaschniętego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkoholizm to chyba jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa polskiego. Dotyka on wszystkich niezależnie od wieku i pozycji społecznej.

Niby żart, ale, żeby w wieku 17 lat odmawiać sobie 5zł na farbę bo trzeba mieć na opijanie

Po pierwsze nie alkoholizm tylko pałe piwko, no może 2, dodać inne wydatki, dodać jakieś 60 km do najbliższego sklepu modelarskiego, no chyba, że przez internet, ale zamawianie 2 farb + wysyłka szkoda pieniędzy, trochę farb dokupię jak będę miał większe zamówienie. W moim mieście mogę dstać tylko Model Master, ale ich używam tylko jako farby dodatkowe i dzisiaj już kupiłem 3, niby niepotrzebne, ale kiedys się przydadzą (tego jestem pewien).

 

Suche pastele u mnie w empiku po ok. 2zł sztuka. Ścierasz na drobnym papierze ściernym, albo skalpelem. Powstały proszek wcierasz miękkim pędzelkiem. Można czasem tez kombinować z mokrym pędzlem. Wtedy adekwatnie efekt błota mokrego, ale zaschniętego.

Wielkie dzięki za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacperek, bronisz się jakbym Ci napisał, że jesteś alkoholikiem, a chyba tego nie napisałem Z tymi odległościami to faktycznie masz słabo. Bo ja na przykład dysponuję dobrem dosyć nietypowym, mianowicie lasem dosłownie obok szkoły i to w środku stolicy. Jakby nam zabrakło na farbę to byśmy poszli pozbierać puszki za ostatni semestr. buahaha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może coś źle zrozumiełem. Gdybym mógł w moim mieście kupić farby Humbrol-a, to bym co jakiś czas sobie dokupował, bo jakieś tam pieniadze się zawsze skąmbinuje. Szukam figurek do mojego FAMO, zna ktos jakiś dobry zestaw DAK-owców w 72?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

 

Dawno coś nie odzywałem się w moim temacie, ale jakoś tak wyszło. Wziąłem się trochę za ten model, aby odpocząć od niekończącego się szlifowania części do Willys-a. Dzisiaj przykleiłem gąski na swoje miejsce i poprawiłem malowanko układu jezdnego, bo w niektórych miejscach klej rozpuścił farbę. Gąski od Revell-a sklejało się wyśmienicie, lepiej niż się spodziewałem (dobrze że w internecie znalazłem filmik przedstawiający sposób klejenia gąsek właśnie tego producenta). Przednie kółeczka umieściłem na ich miejscu na sucho.

SDC11397.jpg

 

Tyle na razie, bo trochę pracy czeka mnie z kabiną, którą brudzę już teraz, przed doklejeniem bocznych części. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawię następne fotki z prac nad modelem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czemu to wnętrze ramy pomalowałeś innym kolorem. Uważasz, że chciało im się to maskować. Szkoda, że Revell wykonał badziewie, a nie silnik, ale jego i tak nie będzie widać. No i jeszcze jedno. Czy Famo było używane w DAK?

ps. a to moje Famo, ale z Trampka

PICT0119-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu to wnętrze ramy pomalowałeś innym kolorem.

Zrobiłem tak dla swojego świętego spokoju. Widziałem model Trumpetera jak wykonał go pewien azjata i też wnętrze ramy pomalował na inny kolor. Kierowałem się jego zdjęciami.

 

Czy Famo było używane w DAK?

Nie ejstem w końcu pewien, ale gdzieś widziałem dioramke w skali 1/72 i tam było FAMO na pustyni i należało do DAK.

 

 

Szkoda, że Revell wykonał badziewie, a nie silnik, ale jego i tak nie będzie widać.

No niestety, ale to jakoś mi sie przeszkadza. Jak widzę w Twoim silniku coś chyba jest jeszcze do szpachlowania, bo widać małe szparki, a już silniczek jest pomalowany. Albo to ma tak być

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy Famo było używane w DAK?

Tak. Trafiły do Tunezji wraz z "Tygrysami" z 501 Pz.Abt..

 

19d7e65b189ae1fa.jpg

d6680ef6b894d458.jpg

48722e64c39fb668.jpg

 

Zdjęcia pochodzą z wyd. "Nuts & Bolts" vol.12 i "Wojenno - Technicieskaja Seria" nr.106

 

 

To tak na szybko - gdzieś mam jeszcze jakieś fotki - jak znajdę to wlepię.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.